אלונה ברקת במסיבת העיתונאים. נושא השיחה היחיד בבאר שבע בשבוע האחרון. צילום: יאיר שגיא

פרסום הידיעה באתר 'כלכליסט' על ידי גולן חזני ביום חמישי שעבר על כך שהבעלים של הפועל באר שבע, אלונה ברקת, שובצה במקום השלישי במפלגת "הימין החדש" של נפתלי בנט ואיילת שקד, חילקה למעשה את החיים של אוהדי הפועל באר שבע עד ההודעה ולאחריה.

גם מסיבת העיתונאים המאולתרת שיזמה ברקת במהירות על מנת לתת לאוהדים מעט שלווה ולהסביר להם תוך כדי מה יעלה בגורל המועדון האהוב עליהם בעתיד, לא הצליחה להזים את ההערכות הכי פסימיות שעלו ברשתות החברתיות ובשיחות בבתי הקפה ברחבי העיר.

האוהדים מנסים לעכל
המעבר של ברקת לפוליטיקה היה ונותר מסוף השבוע האחרון לנושא השיחה היחיד בבאר שבע. דברים דומים עלו כמעט בכל מקום בו התאספו יותר משני אוהדים אדומים. בניסיון לעכל את הצעד שהצליח להפתיע את כל המדינה, אוהדי האלופה היוצאת כבר השלימו בליבם עם סיום תקופת הזוהר הכי גדולה של המועדון מאז הפריחה הקצרה באמצע שנות השבעים.

כפי שמקווים לפחות האוהדים היותר אופטימיים, משפחת ברקת, גם אם תתנתק לחלוטין בסופו של דבר מהמועדון, לא תיתן ל'מפעל החיים' של המשפחה לרדת לטמיון.

זה לא סוד שאלונה, אלי וגם הילדים גיא, תומר ויהונתן נקשרו להפועל באר שבע וחלק מאוהדי הקבוצה מאמינים שבעלת הבית תדאג להעביר את זכויות הניהול בעתיד לאיש עסקים אמיד שימשיך לדחוף את הקטר מהדרום קדימה.

כאן חייבים לציין שברקת הבטיחה במספר ראיונות בשבוע האחרון לדאוג לעתיד המועדון. עוד צריך לומר שמבחינת בעלת הבית של הפועל באר שבע הניהול צפוי להיות זהה עד למועד הבחירות ולאחריו.

ברקת אמנם כבר הצהירה על העברה בפועל של זכויות הניהול לידיו של המנכ"ל, אסי רחמים, אבל עד ל־9 באפריל היא עדיין יכולה להשגיח מלמעלה, לתת עצות ולהיות בעניינים גם אם בשלט רחוק.

דוגמה ראשונה להתנהלות החדשה של ברקת קיבלנו בשבת האחרונה כשאלונה ואלי בחרו לשבת מאחורי זכוכית בתא הצפייה ולא כהרגלם במשחקי החוץ, בין האוהדים ביציע, מה שמעיד אולי על המצב בו היא נמצאת מאז ההודעה הדרמטית בחמישי בבוקר.

חוגגת אליפות אחת מתוך שלוש. תמשיך להזרים כספים? צילום: ראובן שוורץ

"יכולים לישון בשקט"
אז מה בעצם צופן העתיד להפועל באר שבע? הנושא הכלכלי והעתיד של המועדון לוט בערפל בשלב זה, והדבר מטריד מאוד את אוהדי הקבוצה שחוששים להפוך שוב לקבוצה שנלחמת בכל עונה נגד הירידה. כרגע לא באמת ברור עד כמה ואם בכלל תצטמצם המעורבות של ברקת מבחינה כלכלית במה שקורה במועדון, והסוגיה הזאת מדירה את שנתם של האוהדים האדומים.

"אני לא רואה כרגע שום בעיה", טוען השבוע אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר ויו"ר מכבי פתח תקווה. "עד כמה שאני יכול לשפוט, האופק של הפועל באר שבע לפחות בשנתיים הקרובות הוא אופק ברור. אוהדי הקבוצה יכולים לישון בשקט כי גם ללא הניהול השוטף של הברקתים, התמיכה הכספית תהיה שם במטרה לבנות קבוצת צמרת".

ומה עם ההגבלות שיחולו על אלונה ברגע שהיא תיבחר למשרה ציבורית?
"בעיניי הדברים פשוטים. ביום שאלונה תיבחר לכנסת היא תמסור הצהרה שהיא בעלת מניות בעמותת הפועל באר שבע בכדורגל. זה לגיטימי וזה מותר. יהיה אסור לה לעסוק בניהול שוטף, אבל להחזיק מניות לא תהיה בעיה".

"לעניין הניהול השוטף היא מינתה את אסי רחמים וזה יכול להחזיק שנה, שנתיים ויותר. מתוך היכרות עם אלי ואלונה, אני בטוח שלפחות בשנתיים הקרובות וגם כי יש להם התחייבויות חוזיות, הם ימשיכו להעמיד תקציבים ראויים כדי להגיע לצמרת".

מה יהיה אחר כך?  
"אלוהים גדול. בוא נאמר שבמקרה הפחות טוב באר שבע תהיה המקבילה של מכבי נתניה והפועל חיפה מבחינת תקציבים. במקרה הטוב הם יישארו הפועל באר שבע כמו היום. בכל מקרה, בשנתיים הקרובות אני לא רואה שהפועל באר שבע עוברת זעזוע מסוים בעקבות המעבר של אלונה למגרש הפוליטי".

אבי לוזון. "מה יהיה? אלוהים גדול". צילום: טל שחר

פעילות התנדבותית
גם היועץ האסטרטגי של משפחת ברקת, אייל ארד, משוכנע כי בעלי הבית טרם החליטו לעזוב את הפרויקט שנבנה בעמל רב. מבחינה משפטית, טוען ארד, אין מניעה לברקת לשלוט במועדון כדורגל.

"מבחינת החוק אין מניעה לעסוק בפעילות התנדבותית גם כשאלונה תהיה חברת כנסת", אמר אייל ארד, "אני לא יודע למה כולם מדברים על עזיבה. הפועל באר שבע בשלב הזה לא נמצאת על המדף. אלונה הבהירה היטב במסיבת העיתונאים שהיא תמשיך בשלב זה להעמיד תקציבים לטובת המועדון והיא לא הולכת להפקיר את הקבוצה".

לדבריו של ארד, המחויבות של ברקת למערכת חזקה ולא צפויה להשתנות. "למשל פרויקט קידום מחלקת הנוער בשיתוף מועדון הפאר אתלטיקו מדריד מאוד מעניין ומאתגר את אלונה ברקת", המשיך היועץ האסטרטגי, "היא תרצה לשמור על היציבות הכלכלית והאיתנות של המערכת גם בשביל הנושא הזה אבל לא רק".

"בעתיד בהחלט יתכן מצב של שותפות פעילה על המועדון. אני רק נותן כדוגמה את משה חוגג, אבל זה הרעיון. מישהו או קבוצת אנשים שייכנסו כשותפים בבעלות על המועדון ויקחו על עצמם גם את הניהול השוטף שלו. במצב כזה אלונה תוכל להמשיך לתרום ולהשקיע בפרויקט שכל כך חשוב לה גם מבלי להיות מעורבת בניהול השוטף".

למרות זאת, התחושה בקרב האוהדים היא של סיום עידן אלונה ברקת במתכונתו הנוכחית, ואם זה יקרה, מספר תסריטים עלולים להתרחש. הפסימי מדבר בעיקר על חזרה למימדים הרגילים של הפועל באר שבע, לפני או בימיה הראשונים של משפחת ברקת במועדון.

המשמעות המיידית היא שאין יותר תקציבים של עשרות מיליוני שקלים ובמקום זה המועדון יעמיד תקציב שפוי כשהמשמעות היא שהפועל באר שבע תפסיק להתחרות מול המועדונים הגדולים על השחקנים הכי חמים בשוק. תיבנה קבוצה שהמטרה המרכזית שלה תהיה השגת מקום בפלייאוף העליון ואולי הגעה לשלבים המאוחרים ככל האפשר בגביע המדינה.

אייל ארד ואלונה ברקת. "המחויבות למערכת חזקה ולא צפויה להשתנות". צילום: הרצל יוסף

'אוהדי טרנר', זה כינוי שדבק באוהדי הקבוצה ש"גילו" את הפועל באר שבע לפני כמה שנים, והם בוודאי לא יזכרו את השנים הארוכות בהן המועדון היה בשפל מקצועי עם הבלחות מדי פעם כמו הפריחה המקצועית אחרי עליית הליגה בשנת 2001 כשהמועדון תחת המאמן לופא קדוש ז"ל, רץ בצמרת והעפיל לגמר גביע המדינה.

הנפילה לאחר מכן וההידרדרות לליגה השנייה היתה כואבת וקשה, אך האוהדים שרדו אותה והתחזקו ממנה. באמצע שנות האלפיים הבעלים, אלי זינו, נלחם מול כל העולם על מנת לשמור על היהלום שלו - זכויות הניהול של הפועל באר שבע.
זינו נאחז בשתי ידיו במועדון בשלב האחרון של שליטתו בו ומיאן לשחרר למרות המצב המקצועי העגום. מחלקת הנוער המפוארת של המועדון הפסיקה לספק שחקנים ברמה מתאימה לליגת העל. האמת, הם התאימו בקושי גם ללאומית.

הצילה מקריסה
לדעת רבים מאוהדיה הוותיקים של הקבוצה, העברת זכויות הניהול לאלונה ברקת בשנת 2007 הצילה למעשה את הפועל באר שבע מקריסה טוטאלית ואולי אף ממחיקה ממפת הכדורגל הישראלי.

"יש כאלה שלא זוכרים את התקופה ההיא בגלל שזה היה מזמן", אומר השבוע אחד האוהדים הוותיקים של הפועל באר שבע. "בקיץ בו אלונה הגיעה למועדון, הפועל באר שבע עמדה מול שוקת שבורה. סגל השחקנים שלה התבסס על החומר המקומי ושחקני ליגות נמוכות ולא היה ברור מי יאמן את הקבוצה כששרון אביטן היה זה שפתח את אימוני טרום העונה במועדון".

ברקת שינתה את הכל. תקציבי עתק במושגים של הפועל באר שבע נותבו מצפון תל אביב והמועדון קיבל חיים חדשים שאת ההמשך כולם מכירים.

"כמו שהיא הרימה אותנו ככה היא גם ריסקה אותנו על הקרקע", סיכם מנקודת מבטו את השבוע שחלף על אוהדי הפועל באר שבע אחד הנוכחים בבית קפה בעיר העתיקה.

אחד האוהדים השבוע: "כמו שהיא הרימה אותנו ככה היא גם ריסקה אותנו על הקרקע". צילום: ראובן שוורץ

"אני חושב שאפשר להוציא מעז גם מתוק", טען השבוע שחקן העבר של המועדון, אפרים דוידי. "נכון שהיו הישגים ואליפויות, אבל לא היתה מחשבה קדימה. זה הזמן של המחלקה הצעירה להיות שם בשביל הבוגרים".

דוידי מעריך כי בקיץ הקרוב הסגל של המועדון שמונה כמעט 30 שחקני בוגרים יצומצם באופן דרסטי. "הרבה שחקנים ישוחררו בסיום העונה", מעריך דוידי. "עכשיו מקבלי ההחלטות צריכים לעשות חשיבה נכונה לעתיד. אני בטוח שיש שחקני בית שיתאימו למטרות המעודכנות של הקבוצה בעונה הבאה. השאלה היא איך משלבים אותם בצורה הדרגתית כדי לא לרסק את כל העסק. מספיק לחשוב על הישגים. עכשיו צריך לבנות מחלקת נוער ושחקני בית".

עוד מוסיף דוידי כי בנושא הרכש, המדיניות של הפועל באר שבע שנהגה לפזר סכומי עתק על שחקנים בשנים האחרונות חייבת להשתנות בצורה קיצונית. "מעתה צריך להביא שחקנים בפינצטה", אומר בלם העבר שכואב מאוד את מצבה של הקבוצה שצברה רק ארבע נקודות מתחילת השנה האזרחית החדשה.

"לא כל אחד שכבש שער או נתן כמה מחזורים טובים ראוי להיות פה. צריך להביא שחקנים שירצו להיות פה", ממשיך דוידי, "מבחינתי, מכבי תל אביב יצאה גדולה מכל הגבלות 'הפייר פליי'. יש להם קבוצה לכמה שנים קדימה. גם פה צריך לתת הזדמנות לשחקני בית. גם פה זה אמור להיות התהליך. העזיבה של אלונה צריכה למנף את התהליך הזה".

יסיים את החוזה?
אחת השאלות הגדולות נוגעת להמשך דרכו של ברק בכר. מאמן הפועל באר שבע הפך בחודשים האחרונים לעוד יותר מסוגר מהרגיל. לא פלא כשהקבוצה שלך נראית כמו צל של אימפריה מהעבר הלא רחוק.

בכר חתם בקיץ האחרון על הארכת החוזה שלו במועדון עד סיום עונת 2021/2022 והחוזה שלו הוא אחד ה'כבדים' במערכת. בסיטואציה שנוצרה כלל לא בטוח שהמאמן המעוטר יסיים את החוזה שלו בהפועל באר שבע.

ברק בכר. תחושת מיצוי חוזה "כבד". צילום: אורן אהרוני

כבר בקיץ כשבכר בילה עם משפחתו בחופשה בתאילנד הדיבורים על מיצוי מצד המאמן אחרי שלוש שנים אינטנסיביות היו באוויר. לטענת גורמים כאלה ואחרים, נרשמו אינדיקציות שסוכנו דודו דהאן, אף מנסה לאתר או מחזיק בידו הצעה מאחת הקבוצות בליגה הבלגית עבור המאמן המצליח ביותר בישראל בעשורים האחרונים.

בכר, כך מספרים בסביבת הפועל באר שבע, שוכנע בסופו של דבר על ידי בעלת הבית להמשיך בקבוצה ואף להאריך את החוזה שלו. בשל התנאים שנוצרו בסיום העונה בכר בוודאי יעמוד בפני החלטה חשובה מאוד שתשפיע ותושפע מההחלטות של בעלת הבית.

"לכל מי שיבוא אחרי בכר לא יהיה קל", אומר גורם בספורט המקומי שעוקב אחרי הנעשה במועדון מקרוב. "לא יודע אם ברק מיצה את עצמו, אבל יש לו השפעה נמוכה על השחקנים. יכול להיות שהוא כבר לא מצליח לתרגם להם את הדרישות שלו לפעולות. מה שהוא עשה פה לא יעשה אף מאמן בשנים הקרובות. לדעתי גם הוא מבין את זה שזה נגמר".

גם בעיריית באר שבע ניסו להרגיע את מערכת הלחצים שנוצרה בעקבות ההודעה של אלונה ברקת. ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', היה אחד הבודדים שידע על המהלך המתבשל של הבעלים להיכנס לפוליטיקה הארצית, אך בסביבתו משוכנעים שברקת תמשיך לתמוך במועדון גם מרחוק.

"בשיחות שניהל ראש העירייה בשבוע האחרון עם ראשי המועדון ובעליו, הובהר לו חד משמעית כי אין שום שינוי בהתנהלות המועדון והקבוצה", נמסר השבוע מעיריית באר שבע, "וכי פרט לתפקידו החדש של המנכ"ל, אסי רחמים, המועדון יפעל באותו תקציב ותמיכה. גם תמיכת העירייה (כפי שהיתה עד כה) תימשך״.

משה חוגג. אחד השמות שעלו כרוכש פוטנציאלי. צילום: אורן אהרוני

רוכשים פוטנציאליים?
אם אלונה ברקת תעביר את הבעלות על הקבוצה בשנים הקרובות, שמם של מספר אנשי עסקים עלה בנוגע לאפשרות שייקחו על עצמם את המועדון המצליח בישראל בשנים האחרונות. הנה כמה אופציות:

עידן עופר - איש העסקים שרכש לפני שנה 32% מהמניות של קבוצת הפאר הספרדית, אתלטיקו מדריד, ומשתף פעולה בחודשים האחרונים עם הפועל באר שבע בפרויקט של קבוצת הנוער. כסף לא יהווה בעיה עבור עופר, שרכש לאחרונה גם קבוצה מהליגה השנייה בפורטוגל.

משה ממרוד - הבעלים של חברת 'תדיראן' הוא הספונסר הראשי של המועדון בשלוש השנים האחרונות ומנהל יחסי חברות קרובים עם אלונה ואלי ברקת. לפני שאלונה ברקת כינסה מסיבת עיתונאים, נפוצו שמועות רבות שממרוד יקח על עצמו את הקבוצה.

משה חוגג - הספונסר הראשי לשעבר של הפועל באר שבע ואוהד הקבוצה, רכש בתחילת העונה את בית"ר ירושלים מאלי טביב. כמו שאנחנו מכירים את הלך הרוחות בכדורגל הישראלי, אולי בעתיד יווצר מצב מסוים בו חוגג יעזוב את הקבוצה מהבירה ויגשים חלום נוסף כבעלים של הפועל באר שבע (אחרי תקופת צינון של שנה, כמובן).

בעלות אוהדים - האם האוהדים של הפועל באר שבע ירימו את הכפפה ויסכימו לתרום כל אחד מכיסו כדי להשתלט על המועדון? הפועל קטמון עשתה את כל הדרך לליגה הלאומית, הפועל פתח תקווה מתקדמת בקצב הנכון, אז אולי זה הזמן גם של אוהדי באר שבע להתאחד למען המטרה? ימים יגידו.

סיקור נרחב במדור הספורט בגיליון סוף השבוע של "ידיעות הנגב".