דיא סבע (מימין) וחאתם עבד אלחמיד. באר שבע מביטה על בני יהודה מלמטה. צילום: אורן אהרוני

לא מעט פרשנים, אנשי מקצוע ואוהדים מנסים לפענח את הסיבות לנפילה המקצועית הקשה העונה של הפועל באר שבע. לא מעט ניחושים והסברים מנומקים שמנסים לנתח מדוע קבוצה שעד לפני כמה חודשים היוותה את אימת הליגה, פתאום בקושי סוחבת בעלייה.

אין ספק שלכישלון המקצועי המהדהד של הפועל באר שבע יש לא מעט אבות וסיבות. המרכזיות שבהן כמו החלפת השחקנים הסיטונאית שהקבוצה בחרה לעשות בפגרת הקיץ וגם המשיכה במגמה כשהליגה כבר נפתחה, או בחירת זרים כושלת של הצוות המקצועי/ניהולי כבר סופרו.

לחשב מסלול מחדש: הבעיות המקצועיות של ברק בכר
מי יעלה מהספסל ויביא את השינוי? הסיכויים והליקויים של הפועל באר שבע
טור דעה מיוחד: "דווקא עכשיו צריך לתת יותר אמון בברק בכר"

לא עומדים בציפיות
גם שאר הזרים של בכר, אלה שהיו אמורים להוביל את הקבוצה, לא ממש עומדים בציפיות הגבוהות ובינתיים מספקים רק רגעים בודדים של ניצוצות, אם בכלל. כפי שהיטיב להסביר השבוע איש מקצוע שעבד לא מעט שנים בליגת העל, באר שבע פשוט הסתבכה עם עצמה.

"במקום להוסיף פה שחקן או שם שחקן כדי לרענן מעט את הסגל, ברק בכר עשה סוג של "פריש מיש" בקבוצה וזאת התוצאה של ההחלטות שלו".

אחד שמכיר היטב את המערכת בבאר שבע ואחרי שעבד אצל אלונה ברקת לפני תשע שנים, מונה לתפקיד מאמן נבחרת הנשים הלאומית, הוא גיא עזורי. לטענתו, הסיבה המרכזית לכך שבאר שבע מתקשה לשחזר העונה את היכולת המקצועית שלה נעוצה בכלל בעובדה שחלק לא קטן מהשחקנים המובילים של הקבוצה, אלה שסחבו אותה לשלושה תארי אליפות, פשוט מרגישים שבעים.

"זה טבעי שאחרי שהגעת לשיא שלך הדרך למטה הרבה יותר קלה מאשר למעלה", מנתח עזורי, "חלק מהשחקנים בבאר שבע אולי צריכים אתגר חדש. משהו שיעיר אותם. לשנות אווירה בקבוצה אחרת".

מאור מליקסון (משמאל) מול איסמעילה סורו. הקבוצה שלו רצה פחות מהיריבה. צילום: אורן אהרוני

הבעיה היא לדבריו של עזורי שבקיץ באר שבע גם ככה עשתה סוג של מהפכה בסגל. "הדברים לא עובדים לבכר כמו בשנים הקודמות", מפרשן עזורי. "בשנה שעברה כל בעיטה של חנן ממן למסגרת היתה גול. השנה הוא נראה כמו הצל של עצמו. זאת לא יכולה להיות בעיה מקצועית נטו. בעיניי זה ההסבר המרכזי. הוחלפו שחקנים ואלה שהגיעו פשוט פחות טובים".

"במצב הזה שחקני ההגנה לדוגמה או בהתקפה מאבדים ביטחון", ממשיך מאמן הקבוצה לשעבר, "היכולת האישית פחות טובה ואז גם היכולת של כל הקבוצה נפגעת בצורה דרסטית. התוצאות הפחות טובות גורמות לירידה נוספת בביטחון העצמי וגורמות לפקפוקים".

"כל התבשיל הזה ביחד יוצר מצב בו באר שבע לא מצליחה לכבוש שערים ונכנסת ללחץ. אין ספק שזאת סיטואציה בעייתית מאוד בעיקר עבור ברק בכר שהוא איש מקצוע מעולה, אבל גם למאמן שזכה בשלושה תארי אליפות רצופים מותר מדי פעם להיכשל".

לא דומה לעצמה
אחת הסיבות לכך היא הנתונים שמפרסמת מנהלת הליגה על הסטטיסטיקה האישית של השחקנים במשחקים.

לפני שלושה שבועות בתבוסה למכבי תל־אביב, שחקני האלופה רצו תשעה קילומטר פחות מהיריבה שלה (99 לעומת 108 - כ.ק.). גם במשחקים מול מ.ס. אשדוד וקריית שמונה אותם ניצחה באר שבע, האלופה רצה פחות מהיריבה שלה וגם השבוע מול בני יהודה המגמה היתה דומה. הקבוצה של יוסי אבוקסיס גמעה 109 קילומטר לעומת 104 בלבד של באר שבע.

המאקרו כאן הוא ששחקני בני יהודה רצו כמעט חמישה קילומטר יותר מהאלופה היוצאת. במיקרו נמצא שדור ג'אן שנכנס למשחק כמחליף ושיחק ארבע דקות פחות מניב זריהן שנכנס בניסיון להציל את המולדת, הספיק לגמוע חצי קילומטר יותר מיריבו האדום. זה בקליפת אגוז אחד ההסברים לכך שבאר שבע פשוט לא דומה לקבוצה של השנים האחרונות.

ברק בכר. השחקנים שלו לא מחויבים לקבוצה?. צילום: אורן אהרוני

"יכול להיות שיש משהו בזה, אבל אני חושב שמעצם האופי, השיטה וסגנון המשחק של באר שבע שמחזיקה יותר בכדור מאשר היריבה ברוב המשחקים ויותר יוזמת", אומר עזורי, "טבעי שהיריבה שרודפת אחרי הכדור רצה יותר מהם".

עזורי אולי צודק בניתוח שלו, אך הדברים שלו לא מסתדרים עם העובדה שהנתונים האלה נכונים גם למשחק נגד מכבי תל אביב למשל, שם שחקני באר שבע שהגיעו לנתניה עם הגב לקיר למשחק ההזדמנות האחרונה שלהם לנסות ולהיאבק על התואר.

"לא יכול להיות שקבוצה שמתיימרת לרדוף אחרי מוליכת הליגה רצה פחות ממנה", אמרו השבוע כמה אוהדי באר שבע ולדעת רבים פגעו בינגו בסיבה העיקרית לכישלונות העונה.

גיא עזורי. "טבעי שהיריבה שרודפת אחרי הכדור רצה יותר". צילום: ראובן שוורץ

"אוגו משדר אפאטיות"
"אני לא יודע אם אפשר לקרוא לתופעה הזאת 'שובע' כי יש בקבוצה לא מעט שחקנים חדשים שלא זכו בתארים בקריירה", מנסה לנתח את הדברים מאמן הכדורגל הוותיק, זאביק זלצר.

"הייתי אומר שחלק גדול משחקני הפועל באר שבע 'נחים על זרי הדפנה'. הם כנראה עוד מאמינים שהדברים יחזרו לתלם ויסתדרו כי הם הפועל באר שבע והם אלופים בשלוש השנים האחרונות, אבל אנחנו רואים שבוע אחרי שבוע שזה לא עובד כמו בעבר. בשביל הישגים צריך לעבוד וגם יותר קשה".

זלצר שם דגש על שחקן מפתח אחד שלדעתו לא מצליח לספק את הסחורה במשחקים האחרונים. "הסתכלתי במשחקים האחרונים על ג'ון אוגו והיה נדמה לי שהוא לא רוצה בכלל להיות על המגרש", אמר זלצר.

"הוא לא נותן את המקסימום שלו כמו בעבר ויש לזה כנראה סיבות. כששחקן כמו אוגו משדר סוג של אפאטיות גם יתר החברים שלו אומרים לעצמם, 'בשביל מה אני ארוץ אם גם הוא לא רץ'".

ג'ון אוגו. זלצר: "לא נותן את המקסימום". צילום: הרצל יוסף

"צריך לזכור שכולם מכירים ויודעים היום מי זאת הפועל באר שבע", מוסיף זלצר, "ניצחון נגדה מאתגר כל שחקן וכל קבוצה בליגה, במיוחד במצב הנוכחי בו היא נראית מאוד פגיעה במשחקים וכוח ההרתעה שנצבר בשנים האחרונות התפוגג. אחרי משחקים יוצא לי לשמוע את השחקנים שם מנסים לתרץ ולהסביר את היכולת שלהם ולהגיד שהנה, עוד קצת וזה יבוא. אז לא. זה לא יבוא אם לא תעבדו על המגרש".

זלצר מעריך שגם בבירת הנגב מבינים שאחרי עונה כל כך רעה במדדים שלהם, הקבוצה זקוקה לרענון רציני. "אני חושב שצריך לעשות חשבון נפש בסוף העונה הזאת כדי לא לחזור על הטעויות שנעשו בבאר שבע. יש שם בסיס חזק שצריך שוב לבנות עליו את יתר הקומות כדי להצליח", ממשיך הפרשן, "אני מאמין שבסופו של דבר אלונה וברק יקבלו את ההחלטות הנכונות".