תומר ירון. "הקפיצה לליגת העל היא קפיצה ענקית. עולמות שונים". צילום: חן אזרן

בניגוד לתחזיות המוקדמות שניבאו מאבק בתחתית הטבלה, הפועל באר־שבע/בני שמעון סיימה את העונה ההיסטורית שלה בליגת העל עם העפלה לפלייאוף העליון למרות ההדחה בסוויפ מול הפועל ירושלים.

אחד האנשים העסוקים במועדון לאורך כל השנה הוא המנכ"ל תומר ירון שצמח בשנים האחרונות יחד עם הקבוצה. "הצלחנו להשיג לא מעט מטרות העונה", אומר ירון השבוע בראיון ל"ידיעות הנגב", "צריך להבין שכארגון הקפיצה מהליגה הלאומית לליגת העל היא קפיצה ענקית. שני עולמות שונים. הקבוצה עשתה את המקסימום העונה. הסוד הוא במרקם האנושי במועדון. גם אלה שעובדים כאן וגם המתנדבים שלנו".

למרות זאת, את העונה סיימתם עם ה"לשון בחוץ".
"יש הבדלים עצומים בגודל, בעומק, בפיזיות, בתקציבים, ובקהל בינינו לבין ירושלים. גם המצב שלנו הוא לא היה אידיאלי. זאת הרי לא היתה אותה קבוצה שפתחה את העונה וגם לא זאת של הסיבוב השני. צריכים להיות ריאליים, ועשינו את מה שהיינו יכולים לעשות בנקודת הזמן הספציפית".

מה הרגשת במהלך שלושת המשחקים מול ירושלים?
"התחושות שלי היו לא נעימות בעיקר בגלל חוסר האונים על הפרקט. לא הצלחנו להתחרות בהם. במשחק ראשון אתה עוד מקווה להישאר צמוד, אבל במשחק השני אתה מבין שאתה פשוט לא שם. הבנו את המצב פחות או יותר מיד עם סיום העונה."

"כל הנפילה הזאת באה לידי ביטוי גם בעוד תחומים שבהם היתה ירידה משמעותית, כמו כמות הקהל שהגיעה לקונכייה. אנשים הבינו כנראה שאנחנו לא יכולים לתת פייט אמיתי להפועל ירושלים. זאת תחושה לא כייפית להיות במקום הזה, במיוחד לאור העובדה שלפחות 60-65% מהעונה היו נהדרים".

אתה חושב לפעמים מה היה קורה אם היה לכם סגל מלא?
"תמיד יש את התחושה הזאת של מה היה קורה אילו. אם היינו מגיעים לסדרה הזאת עם הסגל שניצח את הפועל אילת בסיבוב השלישי, כנראה שהיינו נראים אחרת, אבל זאת היסטוריה".

"מצד שני, מסתכלים על מה שקרה כהישג. אם היו מדברים עם כל אחד פה בקיץ ואומרים לו שרוב העונה הקבוצה תהיה במקומות החמישי והשישי ואז תעופו נגד הפועל ירושלים בפלייאוף, הוא היה קונה את התסריט הזה".

הפציעות הכריעו
הפציעות של השחקנים הבכירים בעיקר בסיבוב השלישי עשו את שלהם. העולה החדשה השיגה שלושה ניצחונות בלבד (שניים מהם על נהריה והרצליה שהיו החלשות בליגה - כ.ק.) בעשרת המשחקים האחרונים שלה העונה.

"הפציעות גרמו לתהליך לא טוב בחדר ההלבשה", מודה מנכ"ל הקבוצה, "ככל שהפציעות הפכו להיות משמעותיות זה השפיע יותר על השחקנים. זה יצר חוסר ודאות, ובסופו של דבר גם תסכול על זה ששיחקנו נהדר וכל אחד ידע את המקום שלו ופתאום זה התבלגן. שם היה כבר קשה והיה סוג של איבוד חדוות משחק ואמונה שאפשר לעשות עוד ניצחון".

למי מגיע הקרדיט על ההגעה בסופו של דבר לפלייאוף?
"אני חושב שזה מחולק בין השחקנים לצוות המקצועי ולצוות הניהולי. הם הצליחו להרים את השחקנים למקום שהם מאמינים שאפשר לנצח. גם להנהלה שנתנה שקט. לא נכנסנו לסחרור ולמשבר בעקבות ההפסדים ובעיקר בגלל הצורה בה זה קרה. נראינו רע מאוד".

"בסופו של דבר איבדנו את הדי.אן.איי של הקבוצה ששומרת ומשחקת חזק. היו כמה נקודות מאני טיים במהלך העונה בהם הקבוצה תמיד ידעה לבוא. גם כשהיינו חבולים ופצועים עשינו כמה ניצחונות גדולים. את המשחקים שהיינו צריכים לקחת לקחנו".

כשרמי הדר דיבר על כך שכמעט כל השחקנים העונה היו בראש שלו. למה הוא התכוון?
"רמי ידוע כמאמן שדוגל במשחק הגנה אגרסיבי, ובקיץ כשהוא בנה את הסגל, הוא התפשר קצת בגלל כל מיני סיבות. בסופו של דבר הוא היה חייב לעשות התאמות ופשרות כדי לבנות אותו כי זו הסיטואציה. כשיש שחקנים שמבחינת הגנה לא לגמרי עובדים על פי השיטה שלו, אני חושב שהוא נותן להם להבין את זה. ברגע שיש לך סיסטמה, הדברים ברורים. זה היתרון של לשחק אצלו. אתה יודע בדיוק מה הוא מצפה ממך. כשאתה לא עושה את זה השיטה מתפרקת, אתה יורד לספסל לחשוב מה לא עשית נכון".

איך אתה מסביר את התדמית השלילית שנוצרה לרמי בתקשורת?
"פגשתי אדם עם אינטליגנציה רגשית גבוהה. עם חלק גדול מהשחקנים הוא מנהל מערכת יחסים מאוד מיוחדת. מצד שני, פגשתי בן אדם שלא מוותר על העקרונות שלו ולא מוותר על האני מאמין שלו בשום מצב".

"הוא לא אדם שיגיד לך את מה שאתה רוצה לשמוע אלא יגיד לך את האמת שלו ותמיד בפנים בצורה ישירה גם אם זה לא נעים לך. הוא אומר את מה שיש על ליבו בכל רגע נתון. הוא לא מלקק לאף אחד ולא מייפה דברים. הוא נחרץ, חד משמעי וברור. אני חושב שזאת הגדולה שלו גם אם לפעמים אנשים נפגעים ונעלבים".

רמי הדר. ירון: "הוא אדם עם אינטליגנציה רגשית גבוהה". צילום: הרצל יוסף

שיעור חשוב למערכת
אחד האירועים המרכזיים בעונה האחרונה לא קשור ליכולת של הקבוצה על הפרקט. לאחר משחק הגביע מול הפועל תל־אביב יצא הדר נגד אנשי תקשורת ונגד ענף הכדורסל בהתפרצות במסיבת עיתונאים שלא זכורה כמוה כבר הרבה זמן.

"אני מסתכל על האירוע הזה דווקא כנקודה בה גדלנו כמועדון", מפתיע ירון, "טיפלנו בנושא בצורה מצוינת. אני חושב שזה היה שיעור חשוב מאוד לנו כמערכת. אגיד אולי משהו משונה ומוזר, אבל אני במקום מסוים שמח שזה קרה. בטח בשלב כל כך מוקדם של העונה. אני חושב שהסיפור הזה סימן אותנו כמועדון חזק ומאוד מיוחד שלא לוקח החלטות מהירות ופופוליסטיות".

אתה מדבר על פיטוריו מהקבוצה?
"כן. כל אלה שדרשו שנתלה אותו על עמוד חשמל או נערוף לו את הראש כי הוא היה לא בסדר. התנהלנו פיקס. אני יכול לטפוח לנו על השכם. כשהולכים ללמוד ניהול משברים זה קייס נהדר ללמידה. גם רמי למד המון דברים למרות שיש תמיד מקום לשפר. נקודתית בעניין הזה, אנחנו כמנהלים הצלחנו לעמוד באתגר מאוד גדול, יותר מהמון דברים אחרים שקרו העונה".

הייתם קרובים לפטר אותו?
"מעולם לא. זה לא עלה בכלל על הפרק".

מתי בעצם החלטתם שהוא ממשיך לעונה נוספת?
"בשלב מאוד מוקדם ידענו שאנחנו מאוד מרוצים ממה שהוא עושה. כבר בתחילת העונה אהבנו את הכימיה ואת הצורה שבה רמי מתנהל ועובד. חיכינו קצת לעיתוי נכון יותר. הבנו שזה האיש שאנחנו רוצים שיהיה איתנו הלאה".

"רמי איש קשה ויש לו מבט שונה על החיים מרוב האנשים, אבל הוא דוחף כל הזמן לקצה ומאתגר עם כללים ברורים ונוקשים. למדנו העונה לא מעט דברים ממנו. לי יש הסתכלות כמנכ"ל איך צריך להיראות המועדון שלי וחשוב שגם התפיסה של המאמן תתאים לו. גם כפיר (ארזי, כ.ק) רואה את הדברים עין בעין איתי, ואני חושב שברמי מצאנו פרטנר נהדר לזה".

בדיעבד, איך אתה רואה את סיפור פיטוריו של יניב בורגר אחרי שהוא העלה את הקבוצה לליגת העל?
"זה לא סוד שלא הייתי שמח עם העיתוי שבו זה קרה. היתה לי בעיה עם התדמית שתיווצר למועדון, אבל חד משמעית לא היתה לי שום בעיה עם המועמד שיחליף את יניב. אני מכיר את רמי כבר כמה שנים. הערכתי אותו כמאמן. זה נכון שהמניות שלו היו בירידה כשהוא חזר לארץ בקיץ, אבל מדובר במאמן מהשורה הראשונה".

"גם באמצע העונה בלאומית בתקופה הרעה מאוד שלנו, גם אז עלה על הפרק המשך הדרך של יניב. לא היתה שביעות רצון במאה אחוז מהתפקוד שלו. היו שאלות שעלו במהלך כל העונה. בכל מקרה קיבלנו החלטה להמשיך לתת לו את המושכות. גם באותה תקופה השם של רמי עלה בצורה כזאת או אחרת כאחד שיכול להגיע להחליף את יניב במהלך העונה, אבל חשבתי שליניב מגיעה הזדמנות כי הוא העלה את הקבוצה".

הוא היה משאיר את הקבוצה בליגת העל?
"כן".

יניב בורגר. ירון: "היה מצליח להשאיר את הקבוצה בליגה". צילום: הרצל יוסף

איך מצליחים לתעל את האנרגיות של כפיר ארזי לכיוונים הנכונים?
"אני עובד צמוד לכפיר כבר כשש שנים והרבה מאוד מהתדמית שלו לא מדויקת. יש בינינו הרמוניה ואמון. הוא בן אדם שיש לו ראיה מסוימת, וכמו בכל מערכת יש דברים שיותר קלים ופחות. אנחנו לא תמיד מסכימים, אבל העבודה המשותפת מביאה הצלחות".

מה המגרעת הכי גדולה שלו?
"שהוא ריאלי מדי. הוא לא קופץ מעל הפופיק. מבחינתי זאת גם המעלה הכי גדולה שלו. הוא לעולם לא יביא את המועדון למצב של חובות כדי להגיד שהבאתי שם גדול. הוא יודע מה המגבלות שלו ולרצון שלו לשמור על הדבר שנקרא הפועל באר־שבע ולא להשתולל".

מחפשים ספונסר
כפי שפורסם לפני כחודשיים ב"ידיעות הנגב", בבאר־שבע/ בני שמעון שוקלים את ההשתתפות במפעלים האירופיים בעונה הבאה. העובדה שהקבוצה עלתה לפלייאוף מאפשרת לה להירשם לאירופה, ובמועדון מנסים לגייס משקיעים כדי להגיע לשם.

"יש לנו אפשרות לשחק במפעל היורופקאפ", מאשר ירון את הכוונות של המועדון, "שני סיבובי מוקדמות ובית מוקדם וזה יכול להימשך עד מרץ. הבעיה שזה מפעל שלא מחלק כסף למשתתפות, אך חושף לא מעט את הקבוצות הקטנות יותר. יש המון שחקנים זרים שמעדיפים לשחק פעמיים בשבוע גם אם מדובר בשכר נמוך יותר יחסית. זאת חוויה לאוהדים ואפשרות להביא את הכדורסל הבאר־שבעי לאירופה".

במה זה תלוי בעצם?
"יש פה הוצאות לא קטנות. בעיקר אירוח, שופטים וכו'. נדרש סכום והיא העלות שמגיעה לכחצי מיליון שקל. כרגע האפשרות היחידה היא לקחת את הסכום הזה מהתקציב השוטף ואז זה יפגע בנו בליגה. נכון להיום לא הצלחנו לאתר ספונסר לנושא. יש לנו כעשרה ימים להודיע למינהלת אם אנחנו בעניין וכמו שזה נראה זה לא יקרה השנה".

"כמו שזה נראה כרגע השם של מועצת בני שמעון יירד מהשם של הקבוצה בעונה הבאה. זאת היתה סוג של החלטה משותפת".

במועדון הפועל ביקשו להבהיר כי "בניגוד לפרסומים השונים על הפסקת שיתוף הפעולה עם המועצה האזורית בני שמעון שיתוף הפעולה ימשיך גם בעונה הבאה במסגרת מחלקות הנוער, קבוצת נשים חדשה בקיבוץ חצרים ובמסגרת פעילות קבוצת הבוגרים".

"אחרי מספר שנים של שיתוף פעולה פורה, העונה יוסר שם המועצה האזורית בני שמעון מקבוצת הבוגרים של המועדון המשחקת בליגת ווינר. אנו מודים לשותפינו מהמועצה האזורית בני שמעון ומאחלים המשך שיתוף פעולה פורה".