אליפות העולם עד גיל 23 שהתקיימה בעיר הפולנית בידגושץ הביאה איתה הישג נהדר למתאבק הבאר שבעי, יורי קלשניקוב, שזכה בה במקום השלישי וחזר לארץ עם מדליית ארד.

יורי קלשניקוב ומאמנו, לאוניד שולמן. צילום: הרצל יוסף

ההופעה הנהדרת שלו באליפות העולם הביאה את קלשניקוב, חניך מועדון מכבי עמ"י באר־שבע, להישג השיא שלו בזירה הבינלאומית עד כה.

"החוויה הייתה מאוד מועילה", סיפר קלשניקוב ל'ידיעות הנגב', "היינו במחנה אימונים בפולין שבועיים לפני אליפות העולם והרגשנו את הרמה של הספורטאים שהיו איתנו שם ממדינות זרות. התחרות עצמה הייתה ברמה גבוהה וזו גם הייתה האליפות העולם הראשונה שלי עד גיל 23 והיה מאוד מרגש להשתתף בתחרות הזאת".

לפני התחרות, חלמת על מדלייה?

"לא חשבתי על זה כשהגעתי לתחרות. הגעתי בשביל להתאבק הכי טוב שאני יכול. רק אחרי שראיתי את ההגרלה, המאמן שלי אמר שיש סיכוי טוב למדליה אבל צריך להתאבק הכי טוב שאני יכול וסמכתי עליו".

איך הייתה ההרגשה לעמוד על הפודיום?

"גם אחרי שהסתיים הקרב על המקום השלישי עדיין לא עיכלתי את זה שזכיתי. היה מאוד מרגש ומשמח להביא גאווה למאמנים שלי, למשפחה ולמדינה והבנתי שאני יכול להביא עוד הרבה הישגים למדינת ישראל אם אני אמשיך להתאמן יותר קשה. ההצלחה שלי באליפות עולם גרמה לי להרגיש שאני יכול להגיע לאולימפיאדה".

העביר הילוך

קלשניקוב החל להתחרות כבר בגיל 12 והשיג לא מעט ניצחונות בתחרויות הילדים לצד כמה הפסדים כואבים שלדברי מאמנו, לאוניד שולמן, לימדו את חניכו לא מעט על התמדה ומחויבות.

"אחרי ההפסדים יורי היה חוזר לזירה טוב יותר וממוקד יותר", אומר שולמן השבוע אחרי שחניכו הצליח להרשים לא מעט אנשי מקצוע. "הניצחונות נתנו לו השראה וההפסדים סיפקו לו מוטיבציה להמשיך ולהתאמן קשה יותר".

החל מכיתה ז' קלשניקוב העביר הילוך והחל להתאמן פעמיים ביום. לפני הלימודים ומיד אחריהם הוא מצא את עצמו באולם ההאבקות. בזמן לימודיו בתיכון, קלשניקוב זכה מספר פעמים בתואר אלוף ישראל בהאבקות חופשית וקלאסית בקטגוריות גיל ומשקל שונות.

את הניסיון הראשוני שלו צבר בתחרויות בינלאומיות שונות בהן נטל חלק בעיקר בזמן חופשות מהלימודים. ההישג הטוב ביותר שלו בזמן לימודיו בתיכון היה מקום חמישי באליפות אירופה לקדטים (עד גיל 17).

ניסיון בינלאומי

לפני כשנה וחצי קלשניקוב סיים את לימודיו בכיתה מדעית בתיכון מקיף אמי"ת בבאר שבע. בשל הישגיו של קלשניקוב בזירה, המתאבק זכה למעמד "ספורטאי מצטיין" ואיתו התגייס לצה"ל.

כהכנה לפני אליפות העולם, קלשניקוב השתתף בתשע תחרויות שונות בחו"ל בקטגוריות נוער ובוגרים ושם צבר ניסיון בינלאומי לא קטן בזירה. בשש מתוכן זכה בשלוש מדליות זהב ושלוש מדליות ארד.

כאמור, ההישג המרשים ביותר שלו עד כה קרה בשבוע שעבר באליפות העולם עד גיל 23 שהתקיימה בפולין. יורי הפך למדליסט הצעיר ביותר שנטל חלק בתחרות.

"הוא ניצח ספורטאי אמריקאי שהיה בעבר מדליסט באליפות עולם, וניצחונו החד משמעי על מתאבק בלארוסי שגם היה בעבר מדליסט באליפות אירופה, הפך להפתעת האליפות", מציין שולמן.

מאמנו מקווה שההישג האחרון של חניכו יהווה דוגמה למאות המתאבקים הצעירים בישראל. שולמן משוכנע בדרך של חניכו. "אני בטוח שמדליית הארד הזו היא לא הישגו האחרון של יורי בתחרויות גדולות מסוג זה", סיכם שולמן והוסיף כי בוועד האולימפי הישראלי ומשרד התרבות והספורט הוחלט לצרף את יורי להשתתף בתחרות הספורטאי הצעיר הטוב במדינה.