עשר שנים בדיוק אחרי שסיים את תפקידו כמאמן קבוצת הבוגרים של עירוני אופקים, ולאחר שניסה את מזלו לתקופה קצרה לפני מספר שנים במכבי באר שבע בליגה א', ניסו אביטן לקח על עצמו בתחילת העונה אתגר חדש כמאמן קבוצה בוגרת.

ניסו אביטן. "הפעם הרגיש לי נכון ושזה הזמן לעשות את הצעד". צילום: שלומי גבאי, הפועל חדרה

עשור כמאמן במחלקת הנוער של הפועל באר שבע, קודם בנערים א' ולאחר מכן בקבוצת הנוער, אותו אביטן בילה על הקווים בשבתות בבוקר הגיעו לסיום אחרי שיחת טלפון אחת מיו"ר הפועל חדרה, אורן גולן.

"הייתי בדרך לאימון של הנוער", נזכר אביטן השבוע בראיון לידיעות הנגב, "אני לא יודע להגיד מה בהצעה של חדרה גרם לי להסכים. היו לי הצעות לפני כן מכמה קבוצות במהלך השנים שהחלטתי לוותר עליהן. לא בער לי לעזוב והיה לי טוב ונוח בהפועל באר שבע. הפעם זה הרגיש לי נכון ושזה הזמן לעשות את הצעד הזה".

למה?

"היתה בינינו היכרות קצרה מאוד מנבחרת הוותיקים. דיברנו חצי שעה על כדורגל, אבל הוא לא הזכיר שהוא מחפש מאמן. אחרי חצי שעה הוא אומר לי בעצמו, "איך אתה לא מציע את עצמך לתפקיד". אמרתי לו שבכלל לא ידעתי שהוא מחפש. מה שקנה אותי הכי הרבה היה שהוא אמר לי "טוב תגיע לאימון ותיפרד מהשחקנים". זאת היתה בעצם ההצעה שלו. הוא התחיל מהסוף".

מה ענית?

"לא חשבתי שהוא רציני והפניתי אותו להפועל באר שבע".

לא הכיר את השחקנים

בבאר שבע לא התלהבו להיפרד ממאמן הנוער שבוע לפני תחילת העונה, אך בסופו של דבר שוכנעו ואביטן קיבל את ברכת הדרך. אחרי 24 שעות הוא כבר העביר את אימון הבכורה בחדרה.

"לא הכרתי את השמות של השחקנים ולא ידעתי בכלל איפה כל אחד משחק", מודה אביטן וצוחק. "זה היה רגע הזוי מבחינתי. אני גם אחד כזה שלא מתעניין במשהו שאני לא מעורב בו. הייתי יכול לדקלם לך את ההרכבים של כל הקבוצות בליגת העל לנוער, אבל הליגה הלאומית לא עניינה אותי. היום זה כבר הפוך".

איך היו הימים הראשונים שלך שם?

"בגלל שהגעתי ממש בסמוך לפתיחת העונה, לא היה לי יותר מדי זמן להכין את הסגל. לקחתי סיכון מחושב והחלטתי להמר על שחקנים צעירים שאני מכיר מהתקופה שלי כמאמן הנוער ובינתיים זה די השתלם לנו. אילון ירושלמי הוא הדוגמה הבולטת בעייני להצלחה הזאת. שחקן של מכבי נתניה, מאוד מוכשר ורציני שאצלנו הוא קיבל את הצ'אנס הראשון".

לא חששת להתבזות?

"לא. תמיד היתה לי אמונה ביכולת שלי. חשבתי שאני יכול להפוך להיות מאמן מוביל בכדורגל שלנו. בבאר שבע, מלבד הפועל אין לך יותר מדי אפשרויות להיות בתודעה. זאת היתה החלטה לא קלה, אבל זה הרגיש לי מתבקש אחרי התקופה הארוכה בנוער".

איך אתה ממנף את ההצלחה הזאת לקריירת בוגרים?

"כדורגל הוא ענף נזיל מאוד ואם אתה מדבר על התקופה הזאת, אז ברור שהמעמד שלי השתנה ממאמן נוער בבאר שבע למאמן שמדברים עליו לטובה בתקשורת הארצית בגלל התוצאות שלנו. אני מקבל הרבה פרגון, אבל יודע שחייבים להישאר עם הרגליים על הקרקע".

"הדרך היחידה להישאר בתודעה היא הצלחה. קבוצה שעשתה סיבוב ראשון נהדר צריכה לשמור את עצמה משאננות. אנחנו נמצאים בחלום, אבל ליגה לאומית היא ליגה הזויה. חודש טוב אתה עף למעלה וחודש רע אתה נאבק נגד הירידה. הכל צפוף ולחוץ. למזלי, עד כה לא חווינו משבר באמת גדול ואם יגיע, השאלה היא איך נעבור אותו. אני קונה סיבוב שני כמו הסיבוב הראשון. אם נעלה לפלייאוף העליון זה יהיה הישג מרשים".

"עשו עוול לאג'ידה"

מה שלום אוסטין אג'ידה?

"מעולה. אחלה שוער. עשו לו עוול גדול אחרי המשחק ההוא בגמר הגביע".

אתה בטח צוחק.

"מי שיחק טוב בגמר הזה נגד מכבי תל־אביב? רק הוא נפגע מהרעש שנוצר סביב הדיבורים על עניינים לא כשרים. לא כל שוער שסופג שער אומלל עושה בכוונה".

לא חששת לקחת אותו?

"לא היה לי שום חשש. הוא לא שיחק בשנתיים האלה כי הוא לא מצא קבוצה. אני סומך עליו במיליון אחוז. כל מי שאומר אחרת, עושה לו עוול עוד יותר גדול. פגשתי במקרה את אלישע לוי בהתאחדות לפני כמה ימים והוא ביקש שאמסור לו ד"ש. גם אלישע אמר שנעשה לו עוול גדול מאוד ולא בצדק".

אביטן בהפועל חדרה. "אני בטוח ביכולת שלי, אבל בבאר שבע יצטרכו לקבל החלטה ביום מן הימים". צילום: שלומי גבאי

אוסטין מצטער על ההתעקשות שלו אז על שיפור החוזה?

"בטוח שהוא מצטער. אם הוא לא היה מתעקש לקבל עוד קצת כסף, הוא היה משחק עד היום בקבוצה. הוא קיבל החלטה גרועה מאוד. הוא שילם מחיר גדול בגלל ההחלטה הזאת".

בעבר הצהרת שהמטרה שלך היא להיות מאמן הפועל באר שבע. אתה עדיין חושב על זה?

"למדתי שלפעמים בכדורגל אנשים מפרשים שאיפות לגיטימיות כמשהו שלילי. מעולם לא רציתי שמישהו ייכשל כדי שאני אצליח להתקדם. בעבר הרגשתי וזה הפריע לי לא מעט שנים שבמועדון הבית שלי לא נתנו לי את ההזדמנות האמיתית להראות מה אני יודע. עם זה, חשוב לי להדגיש, אין בי שום טינה או כעס על אנשים במועדון".

"כשברק בכר מונה לא הסתרתי את הרצון שלי להיות חלק מהצוות שלו. מעבר ליחסי החברות, יש לי הערכה רבה כלפי ברק כבן אדם. קיבלתי את ההחלטה שלו לבחור מישהו אחר. היחסים בינינו מצוינים".

"הוא מיתג את עצמו בצדק כאחד המאמנים הטובים בישראל היום. אחוזי ההצלחה שלו מטורפים. היכולת שלו לנהל את הסגל הזה ולחבר צוות מקצועי אדיר זאת הצלחה גדולה שלו. כמובן שיש לו תמיכה גדולה מצד אלונה ואסי ויש את ההשפעה של האצטדיון, אבל אני מתסכל עליו כמודל לחיקוי על הדרך בה הוא עשה את הדברים".

גם היום אתה רואה את עצמך מועמד לגיטימי לאמן את הקבוצה?

"אני אספר לך סיפור קצר. הייתי בלחץ מטורף לפני הגרלת הגביע. לא רציתי בשום מצב לקבל את הפועל באר שבע. קודם כל מקצועית, אבל זאת לא הנקודה. לא רציתי את כל סערת הרגשות הזאת שתהיה בהתמודדות הזאת מול המועדון בו גדלתי. התפללתי שזה לא יקרה, ואני שמח שזה לא קרה. וזאת התשובה שלי".

"במשחק האליפות לפני שנה וחצי, עמדתי יחד עם הבנים שלי ביציע וירדו לי דמעות. יגיע היום ואם ייתנו לי את המושכות אני אוכיח שאני ראוי ויכול. יחד עם זאת, אני מבין שזה לא משהו שיקרה בשנתיים הקרובות לפחות".

אתה חושב שאתה מוכן לאתגר הזה?

"אני חושב שאני מוכן לזה. כמו שאנשים הרימו גבה כשקיבלתי את התפקיד בחדרה והיום אף אחד לא זוכר את זה בכלל, ואני קונצנזוס שם. אני מוכן. אני עובד כדי להיות מחר מאמן טוב יותר ממה שאני היום".

"יותר מזה, בגיל 25 חיכיתי שהקריירה שלי תיגמר כדי להיות מאמן כדורגל. זה מה שרציתי להיות בחיים. אנשים צוחקים, אבל עוד לפני גיל שלושים רציתי כבר לעשות קורס מאמנים. זה בער בי מבפנים. נחכה ונראה".

בטוח ביכולות שלו

הפרשנים אומרים שאתה חסר ניסיון.

"אם דיברנו על ברק בכר, הוא קיבל קבוצה בליגת העל אחרי כמה חודשים בנוער וכעוזר של רן בן שמעון. ניסיון הוא חשוב, אבל זה לא משהו שאתה לא יכול לכפר עליו. הוא צבר ניסיון אבל גם ביום הראשון שהוא נחת בבאר שבע הוא היה מאמן טוב".

"זה לא הדבר העיקרי, בטח כשאתה הולך למועדון כמו הפועל באר שבע, מקום שבו לא חסר כלום. אם אתה יודע לנהל צוות ומכיר את העבודה, המוח שלך פנוי נטו לכדורגל. אני בטוח ביכולת שלי, אבל זאת החלטה שיצטרכו לקחת בבאר שבע ביום מן הימים. יכול להיות שהיא תהיה חיובית בשבילי ויכול להיות גם שלא".

היית חלק מהמערכת עשר שנים. איך באה לידי ביטוי ההצלחה שאתם מדברים עליה בנוער?

"כמה שחקנים באר שבעים משחקים היום בשתי הליגות הבכירות? זאת התשובה שלך. זה בזכות מחלקת הנוער והאנשים שעובדים בה שפיתחו את הכישרון שלהם".

"הפועל באר שבע היום הוא מועדון גדול בכדורגל שרוכש שחקנים בלא מעט כסף ולא רוכש היום שחקנים בגילאים הצעירים. בעלת המועדון בצורה מאוד ברורה משקיעה במחלקה לצד התמיכה של העירייה, אבל יש מדרגה גבוהה מאוד בין נוער לבין הטופ של הכדורגל הישראלי וקשה לפרוץ דרך לבוגרים. עם זאת, אסור להפסיק לנסות. תמיד אמרתי לשחקנים שלי שכדורגל הוא ג'ונגל שבו הם צריכים להילחם. אף אחד לא מקבל את הדברים על מגש של כסף".

בן דוד שלך, שרון אביטן, ויתר על קריירת אימון בבוגרים?

"שרון עושה עבודה נהדרת במחלקה. הוא לא מדבר ולא מנפנף עם זה, אבל מבחינת שעות הוא עובד מהבוקר עד הערב, ואני חושב שהוא שיפר מאוד את המחלקה. הוא מחויב לטובת המועדון. היו לו הצעות לאמן בליגות גבוהות, אבל הוא בחר שלא לקחת אותן".

מה יהיה השלב הבא מבחינתך?

"האמת שבזמן האחרון אני מוצף בטלפונים מסוכנים שרוצים לייצג אותי. בטווח של השנתיים הקרובות אני רואה את עצמי ממשיך בחדרה, אבל אם תגיע הצעה מאוד אטרקטיבית, אני מניח שתהיה הבנה מבחינת המועדון. כרגע זה לא מעסיק אותי כי יש לי משהו טוב ביד, אבל אני לא מתפזר עם מחמאות כי הכל יכול להתהפך בשנייה".