מתוך 62 משחקי הליגה של הפועל באר שבע בשנתיים האחרונות, הבלם מיגל ויטור שיחק 26 משחקים בלבד. הספרות אמנם הפוכות לגמרי במקרה, אך מספר המשחקים המועט הזה לא יגדל בתקופה הקרובה לאחר שהבלם הפורטוגלי המצוין סבל שוב מכאבים בברכו והוחלף כבר בדקה השישית של המשחק מול בני סכנין בשבת האחרונה.

רגע הפציעה במשחק מול בני סכנין. צילום: הרצל יוסף

זו היתה הפעם הרביעית בשנה וחצי האחרונות שוויטור לא מצליח לסיים משחק ויורד בגלל פציעה בברך. בפעמים הקודמות החליט הבלם יחד עם הצוות הרפואי של המועדון ולאחר התייעצות עם מומחים בפורטוגל לחזק את הברך ולא לבצע התערבות כירורגית, אך הפעם עושה רושם שאין מנוס מניתוח, ואם זה יקרה, הבלם יחזור לשחק רק בשלהי עונת 2018/19.

הברך לא חזקה

"מיגל מבין שהברך במצבה הנוכחי לא מספיק חזקה ולא מספיק יציבה ומאוזנת כדי לשאת בעומסים הנדרשים", אמרו השבוע בצוות המקצועי של הפועל באר שבע, "ולכן אין מנוס מניתוח". בקבוצה סיפרו שוויטור עדיין לא התאושש לחלוטין מבחינה פסיכולוגית, ולכן ההחלטה הסופית על המשך דרכו תהיה רק בימים הקרובים.

בירידה שלו לחדר ההלבשה לאחר הפציעה ויטור לא הפסיק לבכות ולא הצליח לתקשר עם אנשי המועדון שניסו לנחם אותו. "קשה היה לדעת מה מצבו ואיך הוא מרגיש", אמר עוזר המאמן אליניב ברדה, "אבל הבנו שהמצב שלו לא טוב".

אליניב ברדה. "הבנו שהמצב שלו לא טוב". צילום: הרצל יוסף

כזכור, בחודש דצמבר 2016 קרע ויטור את הרצועה הצולבת של ברך שמאל ונאלץ להיעדר לתקופה של שלושה חודשים במהלכה עשה שיקום ללא ניתוח וחזר לפלייאוף העליון, שם עזר לקבוצה לזכות באליפות שנייה ברציפות.

התרומה של ויטור בחלק האחרון של העונה היתה משמעותית, והוא נבחר לכדורגלן העונה על אף שלא שיחק תקופה ארוכה.

בחודש אוגוסט האחרון במשחק אלוף האלופים נגד בני יהודה, ויטור שוב לא סיים את המשחק וירד עם פציעה בברך. הפעם הפגיעה היתה ברגל ימין, ובהתאם להצלחה של הטיפול הקודם, החליט הבלם יחד עם הצוות הרפואי לשקם את הברך ללא ניתוח, ועם עבודה סזיפית של לוקאש בורטניק, דרור שמשון, מיכאל ברוש ובהובלת רופא הקבוצה, ד"ר ליאור זלר, הבלם חזר לשחק אחרי שלושה חודשים נוספים.

היה נראה שהשיקום של ויטור הצליח, אבל באחד מאימוני הקבוצה בתחילת חודש ינואר, הוא נפצע שוב. "בבדיקת הדמייה שנערכה למיגל ויטור בברכו הימנית לא אובחנה כל פגיעה במיניסקוסים", נמסר בהודעת המועדון לפני חודשיים וחצי, "כזכור, ויטור משחק עם רצועה קרועה מהעבר וברצועה זו אובחנה פגיעה בחומרה קלה. ההערכה היא שויטור יחזור לאימונים מלאים תוך זמן קצר מהצפוי בתחילה".

הזמן הקצר הזה הפך לחודשיים בדיוק. ויטור חזר ונראה כשיר במשחק הליגה בקריית שמונה מתוך מטרה לעזור לקבוצה בישורת האחרונה והיא משחקי הפלייאוף, אבל לאחר הפציעה החוזרת במשחק האחרון, ולמרות שלא היתה פגיעה ברצועות או במיניסקוסים, עושה רושם שהחזרה למגרשים של הבלם הפורטוגלי המצוין לא תהיה בקרוב.

צריך לעשות ניתוח

"זה לא ניתוח מדויק שאומרים שאין מה לקרוע כאשר הרצועה כבר קרועה", אמר ד"ר דוד אלג'ם, רופא הנבחרת הצעירה ל"ידיעות הנגב", "לפעמים נשארים חלקים של הרצועה הקרועה ויש עוד חלקים לקרוע".

"לפעמים קורה מצב שהרצועה של הברך בשיקום לובשת צורה מחדש, אבל לפי תוצאות הבדיקה שהמועדון פרסם כנראה שלא ראו שינוי מהותי במצב הרצועה", המשיך אלג'ם, "ולכן, המסקנה שלי היא שאם הרצועה לא מספיק יציבה בברך ימין, סביר להניח שיש צורך בהתערבות כירורגית".

למרות זאת, אלג'ם סבור שהתערבות כירורגית לא בהכרח תתקן את הנזק. "ברוב המקרים הניתוח מצליח, אבל כמו שראינו במקרה של מאור בוזגלו, יש גם מקרים חריגים. אם מדובר בשחקן חזק מבחינה פיזית, אז הסיכויים שהניתוח יצליח והשחקן יחזור למגרשים הם טובים".

אלג'ם סבור שההחלטה של הצוות הרפואי בבאר שבע להעדיף שיקום שמרני על ניתוח היתה טובה. "ברפואה של היום זה מקובל ותקין ללכת לשיקום שמרני, ואם המועדון החליט שהוא רוצה את זה, אז אני לא סבור שהמועדון שגה", סיכם.

בהפועל באר שבע הודפים בשבוע האחרון את הטענות על כך שהפרטים בהודעה שיצאה מהקבוצה הם לא מלאים. "ההודעה שלנו היתה אמינה ומדויקת", סיפר מנכ"ל הקבוצה, אסי רחמים, "הודענו שעל פי תוצאות הבדיקות לא נראה היה שיש שינוי בהשוואה ל־MRI שעבר מיגל לפני חודשיים".

אסי רחמים. "מצבת הזרים שלנו לעונה הבאה מאוד נזילה" ׀ צילום: אוהד צויגנברג

בכל זאת, השחקן מרגיש שהברך לא תקינה.

"ההערכות הן שהברך לא מספיק חזקה ומיוצבת כדי לשחק כדורגל".

זה אומר שהוא יעדיף ניתוח?

"ככה זה נראה כי אם פעמיים הברך לא עומדת בעומס, אז יכול להיות שצריך שחזור מלא, אבל ההחלטה עוד לא התקבלה. מיגל עצמו הוא האדם הכי חשוב בקבלת ההחלטה הזו. בימים האלה הוא מאוד מאוכזב, אז ניתן לו עוד כמה ימים לנוח ולהירגע כדי לקבל החלטה".

אם הוא ייצא לניתוח תצטרכו להחתים בלם זר. זו הכוונה?

"מוקדם לקבוע אם זה יהיה זר או ישראלי, אבל ההיגיון אומר שנצטרך להחתים בלם. מצבת הזרים שלנו לעונה הבאה מאוד נזילה, ולכן קשה להגיד כרגע מה יהיה הכיוון שלנו".

האם יש סעיף בחוזה החדש של ויטור שאתם יכולים לשחרר אותו אם הפציעה תחזור?

"שלילי. העניין הזה כלל לא עומד על הפרק. בשבילנו מיגל הוא זן נדיר של מחויבות, לויאליות למועדון ורצון להצליח. גם עכשיו אנחנו מאמינים שהוא יחזור ויתרום עוד הרבה להפועל באר שבע".

מאוד משמעותי

"הנחיתה הלא טובה גרמה למיגל להרגיש את האזור, והזעזוע מהנחיתה והיציבות שהופרה השפיעו עליו", אמר השבוע הפרשן אורי אוזן שסבל בעבר מפציעה דומה, "הוא הרגיש כאבים חזקים, וכנראה הגיע למסקנה שהברך לא מספיק חזקה כדי לשאת בעומס".

אוזן סבור שהפציעה של ויטור תשפיע על באר שבע בפלייאוף. "מיגל מאוד משמעותי למשחקי ההכרעה. הוא שחקן שעושה הבדל ומשנה לגמרי את משחק ההגנה של הקבוצה".

"באר שבע אמנם ספגה רק חמישה שערים בסיבוב השני, אבל במשחקים מול הקבוצות הבכירות של הליגה ראו שמיגל חסר מאוד בהגנה, ואני חושש שההיעדרות שלו תקשה על הקבוצה לזכות באליפות".