חן עזרא VS טוני וואקמה
טוני וואקמה פתח את העונה נפלא ועשה רושם שליגת העל קטנה למימדים שלו, אבל אז הוא נקלע לתקופה פחות טובה ונעדר כחודשיים בגלל פציעה. אחרי שנים פחות טובות מצא חן עזרא בית בבית"ר ירושלים ומרבה גם להבקיע בתקופה האחרונה.

(מימין) עזרא. גיא לוי: נמצא בכושר מצוין". צילום: אוהד צויגנברג. | ווקאמה. אלי כהן (השריף): יכול לבד לנצח את המשחק". צילום: עוז מועלם

גיא לוי: "טוני וואקמה הוא שחקן יותר טוב מעזרא, נקודה. כדי לממש את היתרון הזה לא רק על הנייר, אלא גם על המגרש במוצאי שבת, וואקמה צריך לתת משחק גדול כדי להוכיח שהוא חזר לעצמו במאה אחוז. בתחילת העונה הוא היה טוב יותר באירופה אבל גם בליגה היה לו רצף משחקים נהדרים. עזרא בכושר מצוין העונה ובזכות זה בעיניי הוא מצמצם פערים מול וואקמה בהתמודדות האישית מולו. עם זאת, אין ספק שכאן טמון היתרון של באר שבע, במידה שטוני האמיתי באמת יגיע למגרש".

אלי כהן (השריף): "אם וואקמה יתפוס יום מצוין, הוא לבד ינצח את המשחק ואז מה שיעשו יתר השחקנים של שתי הקבוצות פחות חשוב ורלוונטי. יש לו איכויות שהם מעל הליגה שלנו. הוא וירטואוז שמאיים על השער כל הזמן. יודע לשלוט בקצב, לשמור על כדור, וכל מה שאתה מחפש אצל שחקן בעמדה שלו. השאלה העיקרית היא אם בשבת הקרובה זה יהיה הערב של טוני. פה הרבה תלוי באיך הוא יסתדר עם קונט, המגן הימני של בית"ר. בשבת האחרונה מול בני יהודה קנדיל עשה עבודה מצויינת על וואקמה והיה לו מאוד קשה מולו".

"חן עזרא הוא סוג של נדנדה. לא הכי יציב, שבדקות מסוימות הוא יכול לעשות דברים מדהימים שאתה נהנה מהביצועים שלו, ובמשחק אחר אתה יכול לשכוח שהוא נמצא על כר הדשא. זה מאוד תלוי איך עזרא יגיע למשחק ואיך הוא יתמודד עם הלחץ של בן ביטון, מגן מצוין שיודע להתמודד עם שחקני קו חזקים ומהירים".

עידן ורד VS מאור מליקסון
מאור מליקסון הוא אחד השחקנים החשובים של האלופה וכשהוא משחק באר שבע מגיעה ליותר הזדמנויות ומסכנת יותר את שער היריבה. עידן ורד שפתח את העונה בצורה חלומית נפצע בהמשך לתקופה ארוכה ואולי זו הסיבה שמנעה ממנו להיות משמעותי יותר במאבק על התואר.

(מימין) ורד. הפציעה הארוכה פגעה בו. צילום: אורן אהרוני | מליקסון. באר שבע מסוכנת יותר כשהוא על המגרש. צילום: עוז מועלם

גיא לוי: "למרות שהוא עדיין אחד השחקנים החשובים של באר שבע, מליקסון כבר היה טוב יותר בעבר. ורד חזר מהיעדרות ארוכה מאוד, אבל בניגוד לציפיות נראה טוב יחסית וחד יותר. כמובן שמדובר בשני שחקנים שמשחקים בסגנונות שונים מאוד. ורד משחק יותר פנימה לכיוון השער ונעזר במהירות ובכוח מתפרץ. מליקסון לאחרונה מכדרר יותר מדי ולא הולך לכיוון השער לטעמי. המשמעות של מליקסון מבחינת נוכחות על המגרש עדיין רבה מאוד וגם ורד נכון לזמן האחרון הוא הג'וקר של בית"ר".

אלי כהן (השריף): "למזלה של באר שבע, עידן ורד מתחיל לחזור לעצמו רק עכשיו. בתקופה שעבדתי בבית"ר בתחילת העונה, ורד היה מצוין והוא היה בקו מתמיד של עליה, שיחק נפלא ועל פניו נראה היה שהוא הולך לתת את העונה הכי טובה בקריירה שלו ולהיות פקטור משמעותי במירוץ לתואר כדורגלן העונה, אבל אז באה הפציעה שקטעה את הפריצה. ורד חוזר עכשיו, אבל הוא עדיין לא בכושר של תחילת העונה. הכישרון והיכולת נמצאים, אבל זה בעיקר עדיין לא מספיק יציב".

"מליקסון הוא שחקן הרבה יותר מנוסה, מנהיג ובעל יכולת  אישית גבוהה מאוד. הוא גם אוהב לשחק ב'טדי' ואוהב להצטיין במשחקים נגד בית"ר ירושלים. ללא ספק שחקן דומיננטי מאוד בהפועל באר שבע, הוא קפטן לא רק עם הסרט על הזרוע והוא השחקן המוביל של הקבוצה. אני חושב שכאן יש יתרון לבאר שבע גם בגלל הטיימינג של המשחק. אם היינו עכשיו בתחילת העונה הוא היה מקבל כאן פייט הרבה יותר צמוד מוורד".

קלאודמיר פריירה VS ג'ון אוגו
ג'ון אוגו היה השחקן הזר הטוב ביותר בליגת העל לפני שנתיים, ובעונה הנוכחית הוא רשם משחקים גדולים לצד טעויות משמעותיות כמו בשבוע האחרון. מנגד, מעמדת הקשר האחורי, קלאודמיר פריירה ששדרג את עצמו העונה, הוא גם מלך השערים של בית"ר ירושלים עם תשעה כיבושים בליגה.

(מימין) פריירה. מלך השערים העונה של בית"ר ירושלים. צילום: ראובן שוורץ | אוגו. אלי כהן (השריף): "הוא הרבה יותר רגוע". צילום: אורן אהרוני

גיא לוי: "אוגו הוא שחקן הרבה יותר עוצמתי מקלאודמיר למרות שגם לברזילאי לא חסר כוח ונחישות. מה שמאזן מעט את הכוחות בין שניהם היא העובדה שהעונה האחרונה לא היתה בדיוק שיא מקצועי עבור אוגו. הוא לא אותו שחקן של העונה שעברה. הוא קצת מפוזר לאחרונה במגרש ולראיה השער שספגה באר־שבע נגד בני יהודה שהגיע באשמתו הישירה".

"קלאודמיר מצד שני נמצא מבחינתו בעונת שיא. זה שחקן חכם, נמרץ, יודע להבקיע ומבשל בכמויות שאוגו לא חולם עליהן. הוא בעיקר המנהיג של בית"ר בקישור. שניהם שחקנים בעלי משמעות גדולה לקבוצות שלהם. הבעיה של אוגו היא שאין עוד שחקן לידו שעושה עבודה. ליד קלאודימיר יש. להערכתי זה המאצ'־אפ שיכריע את ההתמודדות".

אלי כהן (השריף): "מדובר בשני שחקנים מאוד חשובים לקבוצות שלהם ולכן ליכולת שלהם בשבת תהיה השפעה גדולה על מהלך המשחק והתוצאה. פריירה הוא בעיני שחקן יותר מגוון מאוגו. הוא גם קשר אחורי, אבל הוא יודע לצאת קדימה, לבשל ולהבקיע מה שאוגו עושה פחות. הבעיה עם פריירה שהוא כבר בן 33 ולדעתי שחקו אותו מאוד העונה בבית"ר מבחינה פיזית. זה לא אותו שחקן של תחילת - אמצע העונה. הוא פחות טוב ובעיקר עייף יותר".

"אצל אוגו זה ההיפך. בשבועות האחרונים למעט הטעות מול בני יהודה, נראה שהוא חוזר לעצמו. אוגו נמצא בשנה פחות טובה, אבל הוא עדיין שחקן פיזי שמחלץ כדורים ומתחיל התקפות מאחור. אני חושב שבבאר שבע פעלו איתו נכון כשהרגיעו אותו ונתנו לו שקט. עכשיו הוא הרבה יותר רגוע וזה עוזר לו לתפקד טוב יותר".

לואיי טאהא VS טל כחילה
בהיעדרם של מיגל ויטור ושיר צדק, תפס לואיי טאהא את המקום והפך לבלם המוביל של הקבוצה בליגה ובאירופה, בעוד הבלם הצעיר של בית"ר הולך בדרכו של אביו, אהוד, והשתלט על מרכז ההגנה של הקבוצה מהבירה וכבש העונה גם שני שערי ליגה.

(מימין) כחילה. גיא לוי: "הוא כוח עולה". צילום: גיל נחושתן | טאהא. נכנס היטב לנעליים של ויטור וצדק. צילום: הרצל יוסף

גיא לוי: "טל כחילה הוא מה שנקרא בעיניי - 'כוח עולה' וגם לואיי טאהא עשה בשנתיים האחרונות קפיצת מדרגה רצינית ביכולות שלו ובעיקר ביציבות לאורך זמן. לטעמי, לכחילה יש משחק ראש טוב יותר. הם משחקים בסגנון מעט שונה אחד מהשני כשכחילה יותר בלם לוחץ ואילו טאהא מה שנקרא 'סוויפר'. כל אחד מהם מביא משהו קצת אחר לקבוצה שלו, אבל שניהם בלמים בעלי איכות גבוהה ביחס למה שיש בליגת העל שלנו".

אלי כהן (השריף): "אני מאוד אוהב את ההתקדמות של טל כחילה בשנים האחרונות ובעיקר מה שהוא עושה בעונה הנוכחית. כשבאתי בתחילת העונה לבית"ר ירושלים אספתי כל מיני נתונים סטטיסטיים וגם מדידות שונות. אני חושב שכחילה אחד הבלמים הקדמיים המהירים שיש בליגה. הוא משקיען שרוצה ללמוד ובעיקר עובד קשה באימונים ולא עושה רעש. לא בכדי הוא קיבל זימן לנבחרת". 

"לדעתי, טל עדיף על לואיי טאהא. טאהא אמנם מהיר וגם עשה התקדמות גדולה, אבל ראיתי אצלו השנה פה ושם מקרים של טעויות מסוכנות שיכולות להיות משמעותיות במעמד כזה".

גיא חיימוב VS בוריס קליימן
הפועל באר שבע היא הקבוצה שספגה את כמות השערים הכי נמוכה בליגה (23), הרבה בזכות גיא חיימוב שספג 13 שערים בלבד ונמצא באחרונה בכושר מצוין. ההיעדרות של בוריס קליימן במשחק האחרון בנתניה היא אחת הסיבות המרכזיות לכך שהקבוצה שלו הוציאה מהרשת ארבעה כדורים.

(מימין) בוריס קליימן. ההיעדרות שלו בנתניה הייתה משמעותית. צילום: עוז מועלם | גיא חיימוב. ספג רק 13 שערים העונה. צילום: הרצל יוסף

גיא לוי: "שניהם שוערים טובים שנמצאים בכושר טוב בחודשים האחרונים. הם די דומים בסגנון המשחק שלהם. גם חיימוב וגם קליימן היו העונה שוערים יציבים. לשניהם יש משחק רגל סביר והם לא נלחצים בקלות כשהכדור נמצא ברגליים שלהם לכן גם קל יותר להגנה לתפקד תחת לחץ. הדימיון ביכולת שלהם מתבטא לדעתי גם בכדורי הגובה ובשליטה שלהם ברחבה בהכוונת שחקנים אחרים לפעולות כאלה ואחרות. הם גם טובים בהגנה על קו השער. מנהיגים ו־ווינרים".

"לדעתי, חיימוב מוביל על קליימן בקטגוריית הניסיון והמנהיגות. יש לו יותר ותק ויותר ניסיון במעמדים גדולים כמו משחקים באירופה, לכן אני חושב שיש לבאר שבע יתרון קטן בעמדה הזאת".

אלי כהן (השריף): "חיימוב יותר יציב, בוודאי אם מתייחסים לעונה הנוכחית. ככלל נראה לי שקליימן פחות טוב השנה מהשנים הקודמות. משהו פחות טוב קרה לו. הוא סופג שערים שהוא לא היה סופג בעבר. עם זאת, הוא בהחלט יכול בשבת הקרובה לתפוס "יום משוגע" ואז יהיה לבאר שבע קשה מאוד להכניע אותו. חיימוב נכנס לכושר טוב בזמן הנכון. הוא נראה הרבה טוב לאורך העונה כולה. אני חושב שחיימוב יותר שקט ויותר מנוסה מקליימן ולפחות בנתוני הפתיחה יש כאן יתרון מסוים לבאר שבע".

הכתבה המלאה בגיליון סוף השבוע של "ידיעות הנגב"