קבוצת הנוער של הפועל 'השלושה' באר שבע סיימה לפני שבועיים עונה מפרכת במקום השישי בטבלת ליגת העל ואחרי שהגיעה לרבע גמר גביע המדינה. בתחילת העונה ולאחר שניסו אביטן עזב לטובת קבוצת הבוגרים של הפועל חדרה, היה זה איציק עובדיה המנוסה שקיבל את תפקיד המאמן.

איציק עובדיה. "לא מעט שחקנים התקדמו העונה בצורה יפה מאוד". צילום: הרצל יוסף

"סיימתי בקיץ שעבר את התפקיד של עוזר מאמן הנבחרת הצעירה לצדו של מרקו בלבול", נזכר השבוע עובדיה (47), "סיימנו קמפיין ובמקום מסוים הרגשתי שאני לא ממצא את עצמי כעוזר. אחרי הרבה שנים של עבודה התכוונתי לקחת שנת חופש, לעשות הפסקה ואז הגיע הטלפון משרון אביטן (המנהל המקצועי של מחלקת הנוער בהפועל באר־שבע - כ.ק.)".

"סיקרן אותי לשמוע אותם בגלל כל התהליך שקורה סביב הקבוצה הבוגרת בשנים האחרונות", ממשיך עובדיה, "באתי לפגישה עם שרון, אבי כליף ואסי רחמים. הצגתי את תפיסת העולם שלי והדברים משם התקדמו די מהר. הבנתי שמצפה לי עונה מאתגרת מבחינה מקצועית, ואז למעשה התחלנו לעבוד".

מציאות מלחיצה
עובדיה שהיה בעבר עוזר מאמן במכבי תל אביב ואימן גם באשדוד, ברעננה, במרמורק ובהפועל רמת גן, נחת למציאות מעט מלחיצה כששבוע לפני משחק הפתיחה בליגה הקבוצה נותרה ללא המאמן. "אני חושב שאחת הסיבות שהביאו אותי היא כדי שהקבוצה לא תסתבך", הוא מנתח בדיעבד. "אז לא הגענו למצב הזה. היה חשש גם בגלל משחקי ההכנה שלא היו טובים. אני לא מחפש פה להעצים את ההישג, אבל זו היתה נקודת ההתחלה".

לא חששת?
"זו עבודה סזיפית וזה לא יכול לגעת בי במקום של חשש או פחד. אני יודע בדיוק לאן אני רוצה להוביל את הקבוצה שלי. לשמחתי, שרון ואני הבנו אחד את השני מהרגע הראשון, ואם היינו צריכים לעשות התאמות, אז עשינו אותן. התחלנו דרך שהיתה מחולקת למספר כיוונים. עבודה על הצד המנטלי ועבודה על הצד הטכני/טקטי. הקבוצות שלי דומות באופי ההתנהלות לבוגרים. בצורת ההגשה של החומר ובניתוח וידאו. אני מתייחס לשחקנים הצעירים כמו לבוגרים ב'".

מה מצאת בקבוצה?
"החבר'ה השאירו עליי רושם טוב מאוד מבחינת התנהלות, מקצועיות ורצינות. זה כל מה שמאמן צריך. פלטפורמה לעבוד עליה. מצאתי תנאים טובים וגישה ברמה מסוימת של חממה. מעטפת של אנשים שרוצים מאוד שהמנגנון יצליח. מצאתי שחקנים שרוצים ללמוד שמודעים לכך שיש פערים שצריך לסגור".

ואיזה פירות הניבה העבודה שלך?
"בעונה הזאת לא מעט שחקנים עשו התקדמות מקצועית יפה מאוד בעיניי. אין ספק שהתהליך של הבוגרים, עם כל המשמעות של אירופה ואליפות שלישית ברציפות, יוצר סוג של פער מהמחלקה. קשה מאוד לצמצם אותו. היו מספר שחקנים שהשתלבו ברמת האימונים בבוגרים. ייצגו את המחלקה בכבוד. שלא תטעה, אני לא חושב שיש היום בקבוצת הנוער שחקן ששווה חולצת הרכב בבוגרים. הפערים גדולים מדי, אבל יש צמצום של הפער הזה".

כמה זמן יקח להדביק אותו?
"זה עניין של תהליך מסודר ועבודה ארוכת טווח. אני חושב שיש מודעות לנושא הזה ולחשיבות של המחלקה. אני חושב שנעשית עבודה גדולה מאוד כשבמקביל תמיד יש דברים שאפשר לשפר. כמי שעבד במועדונים גדולים, אין לנו במה להתבייש בתנאים או בתפיסה. מעבר לכך, יש תקשורת מאוד טובה ברמת המאמנים. אתה רואה פרגון ותמיכה של המאמנים, וכמי שמגיע מבחוץ וזה לא מובן מאליו".

מדברים באותה שפה
עובדיה, שקידם בעבר בנוער של אשדוד בין היתר את מיכאל אוחנה וניב זריהן שמשחקים כיום בקבוצה הבוגרת של הפועל באר שבע, מספר על מערכת יחסים טובה מאוד בין הצוות המקצועי של מחלקת הנוער לצוות של ברק בכר בקבוצה הבוגרת.

ברק בכר. עובדיה: יש לי קשר רציף איתו ושיתוף פעולה מלא עם הבוגרים". צילום: הרצל יוסף

"אנחנו משתמשים באותם מושגים ומדברים באותה שפה מקצועית", מספר מאמן הנוער, "הדרישות המקצועית הן לגמרי זהות בבוגרים. נשמרה פאזה מאוד ברורה של רצינות. מה שהיה צריך לטפל בו טופל בצורה נכונה".

"גם מבחינת ההתנהלות מול ההורים היו אפס תקלות. אבי ושרון עושים עבודה נהדרת בתחום הזה. הורים שהיו מעורבים הבינו שההתנהלות שלי היא מקצועית נטו. באתי בלי להכיר אף אחד מהשחקנים. הייתי ישר איתם לכל אורך הדרך. ההורים מזהים את זה ומבינים שאין להם סיבה להתערב".

אז איך היית מסכם את העונה שלך?
"אני לגמרי שלם עם הדרך שעשינו ועם התוצאות. סיימנו את העונה במקום השישי, אבל זה לא העניין המרכזי. בלא מעט משחקים הצגנו כדורגל טוב עם שיפור ביכולת של השחקנים. אנחנו רואים שחקנים שהשתלבו קצת בבוגרים והם הסנוניות הראשונות. הם לא הסנונית שמבשרת את בוא האביב, אבל עדיין זה משהו שאני מאמין שרק יתגבר. כמו שאני רואה את הדברים זה יקח זמן, אבל זאת רק שאלה של זמן עד ששחקנים מקבוצת הנוער ישתלבו בבוגרים. העבודה הנכונה כאן קיימת".

על סמך מה אתה קובע את זה?
"אני בקשר רציף ושוטף עם ברק (בכר - כ.ק.) ויש לנו חיבור מעולה עם הבוגרים. הוא מגיע לראות אותנו עד כמה שזה מצליח. יש שיח ומשוב כמו בפגישות סיכום עם בעלי התפקידים. יש רצון לשפר ויש הבנה שאין פה תרופת פלא. יצטרכו להבין שייקח עוד מספר שנים עד שנוכל לשלב את השחקנים שגדלו בנוער בצורה אמיתית ובצדק בבוגרים".

"תפיסת העולם היא מאוד השגית במועדון ויש בזה הרבה מאוד דברים חיוביים. התפקיד של מחלקת הנוער במועדון בסדר גודל של הפועל באר שבע הוא לא רק לגדל שחקנים לבוגרים, יש לו משמעות הרבה מעבר לכך מבחינה חברתית/ערכית/חינוכית".

אז אתה בסך הכל מרוצה ממה שהשגת כאן.
"אני רואה נקודות אור רבות בעבודה שעשינו השנה, ומשם אני שואב סיפוק. לדעת שהשחקנים שלך עשו משחק טוב והראו יכולת טובה, גורמת לך לחייך בדרך הביתה. לראות אותם מתבגרים מבחינת הבנת משחק ולקבל פידבקים טובים מברק והצוות שלו, זה משהו מאוד משמעותי. כשאתה מאמן בנוער, אתה פחות נחשף לקהל הרחב, אתה בעיקר נהנה מהעבודה עצמה. הרגשתי וראיתי את ההתפתחות של הקבוצה ממשחק למשחק".

"היו לנו גם נפילות וגם מהן ידענו לצאת בצורה בוגרת מאוד. למשל אחרי הפסד בבית 6:2 להפועל רעננה. ידענו לבוא לשם בסיבוב השני ולנצח אותם. קבוצת הנוער של הפועל באר שבע לא יכולה להרשות לעצמה להפסיד בתוצאות האלה. ואם אתה בוחן את הדברים אתה יכול לראות גרף התקדמות משמעותי".

צריכים לסגור את הפער
אחת הביקורות הגדולות בשנים האחרונות כלפי הפועל באר שבע נוגעת לשילוב שחקנים מקומיים בקבוצה הבוגרת שלא מצליחה לטפח שחקנים שישתלבו בסגל של האלופה.

איתמר שבירו (משמאל), בני נתן, יונתן אליאס ועמית קרן. יקבלו דקות אצל האלופה? צילום: הפועל 'תדיראן' באר־שבע

"הנוער כקבוצה ייצוגית מקבלת את תשומת הלב במינון הנכון", מספר עובדיה, "היא נמצאת בראש המערכת ומקבלת את התנאים מעל ומעבר. מאמן הנוער לא יכול להתלונן על שום דבר מהבחינה הזאת. בנושא השתלבות השחקנים הצעירים בבוגרים עם כל הרצון שלנו והתנאים שמעניק להם המועדון, משהו צריך לבוא מהשחקנים עצמם. הם צריכים לסגור את הפער הזה. סוג של רצון ומוטיבציה שצריכים להגיע מהם. עד כמה הם מוכנים להקריב כדי להיות שחקנים בליגת העל בטופ".

יצא לך לשוחח עם אלונה?
"אני חושב שאלונה (ברקת - כ.ק.) מודעת מאוד למה צריך לעשות כדי שמחלקת הנוער שלה תגדל שחקנים שמתאימים לרמה של ליגת העל. אני חושב שאני מאוד מחובר לתפיסת העולם שלה, וזו אחת הסיבות שהיה לי קל להשתלב פה. מצאתי שפה משותפת וכלים מאוד טובים לעבוד איתם. לצד קידום שחקנים יש גם הכרח בעיניי להצליח בליגה ובגביע. אולי לא לזכות באליפות, אבל להיות קבוצה דומיננטית שמציגה כדורגל טוב והתקפי שהולך בקנה אחד עם הסטנדרטים של הבוגרים".

אתה משוכנע שזה יעבוד כאן?
"היום אתה רואה את הבוגרים שואפים הכי גבוה שאפשר באירופה. זה תהליך שלקח זמן. אותו דבר כשמדובר בנוער. יש דרך להדביק את הפערים האלה וזה לא הוקוס פוקוס. הרושם שאני מקבל מהעונה האחרונה הוא שהכיוון הוא חיובי. מה שכן חסר לי כאמור זה אותו שחקן שבאימון אתה רואה שלא משנה מה יקרה לו, האופי שלו והרצון שלו מספיק חזקים כדי להתגבר על כל מכשול".

עשה את כל התפקידים
העובדה שצריך ללכת כל כך הרבה שנים אחורה, עד אופיר דוידזאדה ולוטם זינו, כדי למצוא את שחקני הנוער האחרונים שתפסו מקום בהרכב של הקבוצה הבוגרת, כבר הפך לסוג של בדיחה אירונית בקרב לא מעט אוהדי האלופה.

כמו שאפשר להבין מהדברים של עובדיה, יעברו עוד כמה שנים עד שנוכל לחזות בשחקן שנולד בבית חולים 'סורוקה' הופך למשמעותי בהרכב הראשון של האלופה. "צריך לקחת בחשבון שאנחנו לא נמצאים במרכז הארץ", מדגיש עובדיה. "שם יש הרבה יותר ביקוש. כאן יש עניין קהילתי/חברתי. בגלל זה אני מרגיש שאני עושה עבודה משמעותית".

המאמן מאמין שמספר שחקנים מקבוצת הנוער שכבר התאמנו ושיחקו מספר דקות בבוגרים יהיו חלק מהסגל גם בעונה הבאה. "מה שמשמח אותי היא העובדה שגם איתמר שבירו וגם בני נתן הראו שהם מסוגלים לעמוד בקצב האימונים של ברק בכר", מדגיש עובדיה, "הם היו מספיק חזקים ואף אחד לא יכול היה להגיד שיש הבדל בין שחקן נוער לשחקן בוגרים במהלך האימון. מאוד קשה לשחקן צעיר לתפוס מקום קבוע בבוגרים של אלופת המדינה, אבל השחקנים הללו וגם אחרים בהחלט יכולים לעשות זאת בעתיד".

מתי אתה מאריך את החוזה?
"לדעתי זה משהו שייסגר בקרוב. התחברתי למועדון ולאנשים ומאוד נהניתי מהעשייה. כמו שאמרתי, היה לי קל מאוד למצוא שפה משותפת כאן עם האנשים. היכולת להשפיע ולהיות שותף לתהליך קורצת לי. אני רוצה לעזור למועדון להוביל את התהליך הזה".

אימון בוגרים לא מדבר אליך?
"עשיתי את כל התפקידים במקצוע. נחשפתי להרבה דברים, אבל זה סוג של ויתור שעשיתי לפני כמה שנים כשקיבלתי תפקיד בעיריית רחובות (עובדיה משמש כמנהל אגף הספורט ברשות - כ.ק). העבודה עם קבוצת הנוער היא במשרה מלאה, אבל יש הבדל עצום מהבוגרים. לו"ז צפוף יותר של אימונים".

"אני מאוד פעיל במה שקורה באגף ההדרכה של ההתאחדות לכדורגל כמכשיר מאמנים ואני משתדל לעשות לפחות פעם בשבוע פרשנות בשידורים של הליגה האיטלקית בצ'רלטון. זה דברים שאני אוהב לעשות וקשה לי לוותר עליהם. טעמתי הכל ועשיתי לא מעט. כשאתה מאמן בבוגרים אתה הרבה פעמים צריך לעשות התאמות לבעלים של המועדון. אני לא שם".