ההודעה הרשמית ביום ראשון האחרון של הפועל באר שבע על החתמתו של החלוץ עדן בן בסט מהפועל חיפה, תפסה לא מעט אוהדים ובעיקר אנשי תקשורת לא מוכנים. העיתוי והחשאיות שבה נעשתה העסקה מול מחזיקת הגביע, הצליחו להפתיע לא מעט אנשים שהרימו גבה על הרכש החדש של ברק בכר.

עדן בן בסט. אוסידון: "הוא היה נכס להפועל חיפה". צילום: עוז מועלם

בן בסט יחגוג השנה יום הולדת 32 וחוסר ההצלחה של החלוץ במדי מכבי תל אביב בה חתם אחרי מעבר מתוקשר מטולוז הצרפתית לא הוסיפו להתרגשות מהעסקה. בפועל, בן בסט התייבש ברוב שלבי העונה הראשונה שלו אצל הצהובים ולא ממש נספר (24 הופעות ושישה שערים), על ידי פאקו אייסטראן שהוביל את מכבי תל־אביב לטראבל היסטורי. בסך הכל בן בסט השלים כשנתיים וחצי במדים הצהובים לפני שחזר להפועל חיפה, המועדון בו גדל.

בהפועל חיפה ידעו לספר השבוע כי המעבר של בן בסט לא נולד בשבוע שעבר. את השורשים שלו צריך לחפש עמוק יותר בהתנהלות השוטפת של מחזיקת הגביע שידועה בעשור האחרון תחת הבעלים יואב כץ בסיפורים דומים שזכו להדים בתקשורת, ויצרו סטיגמה מסוימת בקרב קהל אוהדי הכדורגל למועדון האדום מחיפה.

פרשת המסרונים
אז מהיכן נולדה העברתו של קפטן הפועל חיפה במהירות כזאת? הרי אילו סאגת המשא ומתן מולו או מול גורמים בחיפה היתה נמשכת מעל לכמה שבועות, עיקרי הדברים היו מתפרסמים. מכאן אפשר להסיק כי אנשי האלופה ניצלו את הרגע המתאים ביותר על מנת להפעיל את סעיף השחרור הנמוך של בן בסט (125 אלף דולר - כ.ק.) על מנת לחזק את החוד של בכר.

הרגע הזה הגיע בשבוע שעבר כאשר הרשתות החברתיות געשו בגלל הדלפת צילומי מסך של קבוצת הוואסאפ של שחקני הפועל חיפה בהם השחקנים התבקשו על ידי מנהל הקבוצה להביא עימם כפכפים ונעלי ספורט למחנה האימונים, מכיוון שהציוד המלא טרם הגיע.

תוכן השיחות לא הותיר יותר מדי מקום לדמיון כששחקני מחזיקת הגביע עדן בן בסט והקשר גל אראל מנהלים ביניהם פינג פונג של תגובות שמציגות את המערכת הניהולית של הפועל חיפה באור מלגלג. אילו השיחה היתה נשארת חסויה, סביר להניח שקפטן הפועל חיפה כלל לא היה מגיע לאלופה.

הדלפת צילומי המסך הטריפה, כך מספרים בחיפה, את יואב כץ, שכהרגלו סיפק ציטוטים עסיסיים בכלי התקשורת אחרי המקרה. "מה שקרה בפרשה האחרונה לא מותיר לי ספק באשר להכרת התודה שאני מקבל מהשחקנים", התראיין כץ והמשיך לירות. "אם הם לא יודעים להעריך ולא דאגו להביע חרטה בצורה כזו או אחרת, אין סיבה שאמשיך. כל אחד מהשחקנים יצטרך לעשות חשבון נפש לגבי מה שקרה. אם הם לא יעשו חשבון נפש, אני אעשה".

כעבור יממה פירסמה הפועל חיפה שבאסיפה שנערכה לקבוצה, נזף המאמן ניר קלינגר בשחקנים בעקבות 'פרשת המסרונים'. עוד הדגיש קלינגר שהוא רואה בחומרה את הדלפת התכנים מהמועדון לתקשורת. הקפטן ויתר השחקנים שהיו מעורבים בכתיבת המסרונים התנצלו על האירוע.

בסופו של דבר כנראה שזה לא סיפק את הבעלים שהפסיק את המשא ומתן שהתקיים מול סוכניו של בן בסט להארכת החוזה במועדון, מה שסלל למעשה את דרכו של הקפטן הוותיק מחוץ לקבוצה. כץ רתח ובצעד לא שגרתי טס במיידי מוושינגטון למחנה האימונים בהולנד. 

עדן בן בסט. וקנין: "הפועל חיפה שגתה בגדול בסכום השחרור המצחיק". צילום: ראובן שוורץ

ביקש שדרוג בשכרו
בהפועל חיפה סיפרו השבוע שבן בסט, המנהיג והקפטן של הקבוצה נתפס אצל כץ בבחינת "האשם" בפרשה. ברקע השפיעה גם ככל הנראה הפנייה של בן בסט לכץ שמאז שלהי העונה שעברה ביקש לפתוח את ההסכם שבו הוא החזיק ולהוסיף בו שנתיים כדי לחתום על חוזה לשלוש שנים עם שדרוג בשכרו. כץ העדיף למשוך זמן ולדחות את השיחות כמה שאפשר.

יו"ר הפועל חיפה, דורון אוסידון, שכבר הספיק להתפטר במהלך השבוע מתפקידו, הסכים להתייחס השבוע לסיפור מעברו של בן בסט לדרום. "לדעתי, העניין עם עדן היה צריך להיסגר מזמן", הוא אומר. "יש משהו בדבריו בעניין שהיתה סחבת. אני לא יכול לומר מה היתה מידת ההשפעה של 'פרשת המסרונים', אבל כעובדה, יואב בשלב הזה לא רצה להיכנס למשא ומתן על הארכת חוזה. עדן היה נכס להפועל חיפה. לטעמי, הוא סחב את הקבוצה במנהיגות ובכריזמה שלו. מעבר לכך הוא כדורגלן טוב, ומבחינתו, הוא עשה צעד טוב שעבר לבאר שבע".

בבאר שבע פעלו מזה תקופה ארוכה לצרף חלוץ. בתחילת השבוע שעבר אנשי האלופה הבינו שבן בסט מעוניין להגיע לקבוצה. מעבר לכך, לאנשי המועדון נודע כי החלוץ מחזיק בסעיף שחרור נמוך יחסית, וכך נוצר החיבור. 

בתוך כארבע יממות, לדברי סוכנת השחקנים ויקי וקנין שמייצגת את בן בסט, העסקה נסגרה. בשני השבוע, אחרי שעלה על הטיסה לארץ וחזר ממחנה האימונים, בן בסט עבר את הבדיקות הרפואיות וחתם על חוזה לשלוש שנים, שנתיים פלוס שנה בשכר של כ־250 אלף יורו לעונה.

"השיחות עם באר שבע לא היו מתחילות וגם המעבר של עדן לא היה יוצא לפועל אם לעדן לא היה סעיף שחרור ברור ומוגדר שמאפשר לו לנהל משא ומתן עם קבוצות אחרות", הוסיפה וקנין. "מבחינתי, הפועל חיפה שגתה בגדול בסכום השחרור המצחיק שהצמידה לשחקן בסדר גודל של עדן, וגם כל ההתמהמהות בחתימה על הסכם חדש לא נתנה לחיפה נקודות זכות. אני בטוחה שעדן יהיה רכש מוצלח ומשמעותי לבאר שבע. הוא חלוץ מרכזי אמיתי, שיודע לשחק גם באגף ולבצע משימות טקטיות. אני בטוחה שהוא יביא את המספרים שלו לטובת הפועל באר שבע".

כמה שערים את מעריכה שהוא יהיה שווה העונה?
"מעל עשרה שערים בעונה. מעבר למספרים, הוא שחקן מנוסה, רציני ומנהיג על המגרש. עדן אוהב לשחק עבור הקהלים מהסוג שיש לבאר שבע, ואין לי ספק שלשחק ב'טוטו־טרנר' מול קהל אוהד יתן לו הרבה אנרגיות להצליח. מעבר לכך, עדן עבר בקבוצות גדולות בארץ, שיחק באירופה ואין לו בעיה להתמודד עם לחצים של מאבקי צמרת. אני מאוד מאמינה בעסקה הזאת ובטוחה שהיא תהיה טובה לשני הצדדים".

החיבור עם ממן
אפשר לנחש שצהלת שמחה רבה נשמעה בביתו של הקשר חנן ממן, אחרי הפרסום על החתימה של בן בסט בקבוצה. החלוץ שנחשב לאחד מחבריו הטובים של הקשר מאז ימי הפועל חיפה יחזור לשתף פעולה עם חברו, הפעם במדי באר שבע.

חנן ממן (מימין) ועדן בן בסט במדי הפועל חיפה. יחזרו לשתף פעולה. צילום: אבי מועלם

בן בסט הוא למעשה הפועל חיפה של העשור האחרון, עם הפסקות קצרות. שחקן שדומה מאוד במעמדו לזה שמחזיקים במועדון יוסי ושלומי דורה. משחקני הבית שגרים ממש ליד מגרש האימונים בקריית חיים ורוב עולמם תמיד הוקדש לקבוצה האדומה.

גם בן בסט מתגורר בקריית חיים ומחובר לקבוצה בכל נימי נפשו. לכן, אולי, חבריו של החלוץ בהפועל חיפה קיבלו בצורה קשה את העזיבה שלו, ואמרו לנו השבוע שמבחינתם בכלל לא בטוח שבן בסט יצליח לשחזר בבאר שבע את היכולת שאפיינה אותו בעונה האחרונה, וזאת בעיקר בשל הקשר והזהות שלו עם קבוצתו המיתולוגית.

למעשה, זהו אחד המקומות הבודדים בהם בן בסט באמת בא לידי ביטוי בצורה עקבית והצליח ככדורגלן. "עדן למשל שונה מאוד מחנן ממן", אומר השבוע שחקן בהפועל חיפה. "ממן בא לעבוד קשה בבאר שבע כדי להתקדם. עדן יותר מפונק והוא יצטרך לעשות שינוי גדול כדי להצליח להשתלב בבאר שבע". 

לדברי שחקן נוסף, נסיבות העזיבה של בן בסט הן סוג של ''בעיטה בדלי'' לתעסוקה בימים שאחרי סיום הקריירה. בהפועל חיפה בטוחים כי בסיום הקריירה שלו בן בסט היה זוכה לקבל תפקיד מקצועי או ניהולי במועדון. "מה יהיה עם זה עכשיו? לאן הוא יילך אחרי שיסיים את הפרק בבאר שבע ויחזור לביתו בקריית חיים?"

הפיתרון לבעיית החלוץ
מעבר להיבט החברתי וה''צרות'' העתידיות של בן בסט, צירופו פותר להפועל באר שבע את ''בעיית'' החלוץ המרכזי הנוסף שהיא חיפשה מזה תקופה ארוכה. "עדן הוא שחקן שכולם מכירים", אמר השבוע המאמן ברק בכר, "הוא עשה קריירה טובה והוא יכול לתרום עוד הרבה. שמחים שהוא הצטרף, הוא יהיה מאוד משמעותי כמו הרבה שחקנים שלנו".

ברק בכר. "עדן עשה קריירה טובה". צילום: הרצל יוסף

"בעיניי בן בסט הוא לא התשע הקלאסי", אומר השבוע חלוץ העבר, אלון מזרחי. "הוא יותר חלוץ שני שיודע להגיע בדרך כלל מהאגף השמאלי ומצטרף לחלוץ החוד. אני רואה אפשרות שעדן ייפתח שיתוף פעולה נהדר עם בן שהר אם שניהם ישחקו יחד. אני לא מוציא גם מכלל אפשרות שעזיבה של פקהארט תגרום לברק בכר להחתים חלוץ תשע במקומו, ובכך לערער את מעמדו של שהר שנחשב כרגע לחלוץ הבכיר בסגל".

מזרחי מאמין כי גילו המתקדם של בן בסט לא אמור לשנות את ההחלטה שקיבל בכר. "לדעתי, זו יכולה להתברר כעסקה טובה מאוד לבאר שבע. עדן שחקן שעובד על המגרש, מנהיג שמוביל ומביא מספרים בכל עונה. הוא שווה בין עשרה ל־12 שערים בעונה וזה מה שבאר שבע רצו לקבל".

מעבר למספרים היבשים, בן בסט, כך לדבריו של האווירון, יכול לפתור לא מעט כאבי ראש עבור בכר דווקא כדי ללחוץ על טוני וואקמה שמאייש את המשבצת הזאת על הדשא במערך של האלופה.

"אני חושב שבגלל הסאגה סביב וואקמה, הפציעות התכופות וכל יתר ההתנהלות איתו, עדן יכול לסגור לברק בכר את הפינה ביחד עם חן עזרא כשחקן שמתחרה איתו על העמדה".