אחרי מספר ימים של בדיקות רפואיות ומשא ומתן, בשני האחרון הפועל באר שבע הודיעה באופן רשמי על החתמתו של שוער נבחרת ישראל, אריאל הרוש, שחתם לשלוש עונות במועדון.

אריאל הרוש. לא יזכה לתקופת התאקלמות רגועה. צילום: הפועל באר שבע

"אני שמח לחזור לישראל ושמח לא פחות ללבוש את המדים של הפועל באר שבע", סיפר השוער. "המועדון עשה שידרוג משמעותי מאוד בשנים האחרונות, ואני בטוח שעם הקהל, האצטדיון המדהים והשחקנים שיש כאן, נצליח להמשיך בהישגים ולהגשים חלומות. מבחינתי חשוב מאוד לעבוד קשה, להשקיע הכל ולהחזיר על המגרש".

הרוש לא צפוי לזכות לתקופת התאקלמות רגועה וחלקה בבאר שבע. באשר לנסיבות שהובילו למעברו לשורות האלופה אפשר לומר שהרוש היה במקום הנכון בזמן הנכון כדי לקבל חוזה אצל אלונה ברקת. עכשיו מגיע תורו. הרוש ישמש העונה כשוערה הראשון של הפועל באר שבע.

בכך תמה לה ''סאגת השוערים'' של האלופה שנמתחה לאורך מספר שבועות ולא הסבה כבוד גדול למועדון ואנשיו. היא החלה בפיצוץ הגדול עם גיא חיימוב שהוביל לשלל טעויות ואירועים על גבול הביזאריים שהיו מנת חלקה של האלופה בפגרה הנוכחית.

נעליים גדולות
אפשר רק לנסות ולתאר את האווירה העכורה באימוני הקבוצה שנערכו במשך כמה שבועות בתוך אי הבהירות סביב מספר שחקנים שלא נמצאים בתוכניות של המאמן לעונה הבאה. השבוע נבדוק אם הרכש הטרי בין הקורות שעשה ברק בכר מסוגל למלא את הנעליים הגדולות שמשאיר כאן חיימוב.

ההגעה של הרוש להפועל באר שבע נבעה בעיקר מהסיטואציה שנוצרה במועדון לנוכח היכולת הירודה שגילה יאניס אנסטיס בצמד המשחקים היחידים בהם הוא שותף. אנסטיס שהיה אמור להיות שדרוג מקצועי שייקח את באר שבע צעד אחד קדימה אל עבר שלב הבתים של ליגת האלופות, התברר במהרה כ'פלופ' מהדהד.

עד אז מועמדותו של הרוש, גם אם עלתה על שולחן הדיונים אצל אלונה ברקת, לא היתה נראית כמו אופציה ריאלית עבור האדומים שהתרכזו במטרה להחתים בכלל את ארנסטס שטקוס מהפועל חיפה. הופעת הבלהות ב'מקסימיר' נגד דינמו זאגרב הספיקה לברק בכר וצוותו על מנת להבין שהם נפלו בגדול עם היווני ולעשות פניית פרסה.

אגב, הריקושטים של הפארסה הזאת על פי הערכות שונות יעלו למועדון יותר ממאה אלף יורו רק עבור הפיצוי שייקח איתו אנסטיס בחזרה הביתה. כשבבאר

שבע סוף סוף נפל האסימון שאנסטיס כבר לעולם לא יוכל להתאושש מהטראומה הקרואטית, והניסיון לפייס את חיימוב כשל, הלחץ הכריע והתקבלה ההחלטה לצרף את הרוש.

לא מעט אנשי מקצוע העריכו השבוע שהמהלך של האלופה היה במקום וטוב שבוצע בשלב הזה, לפני נזק מקצועי נוסף שעלול היה לגרום היווני. עם כל חוסר הנעימות והנזק הכלכלי הגדול, מוטב היה לבצע מהפך נוסף ולהחתים את הרוש בקבוצה.

יאניס אנסטיס. פניית פרסה לפארסה. צילום: AP

נקודת פתיחה לא נוחה
הסיפור מאחורי הדרך שהובילה את אלופת המדינה לפלונטר שכזה שווה כתבה נפרדת אך על פניו החיבור עם אריאל הרוש, שוער נבחרת ישראל, היה נראה טבעי. ההבדל היחיד הוא שהרוש מגיע להפועל באר שבע כשהיא נמצאת באמצע משברון שאם תימשך המגמה הנוכחית עלול להתגבש אפילו למשבר. לא נקודת פתיחה נוחה לאף שוער/שחקן/מאמן במועדון חדש.

שוער העבר שביט אלימלך לא משוכנע עד הסוף כי ההחלטה לצרף את שוער אנורתוזיס פמאגוסטה בעונה שעברה היא החלטה שתשתלם עבור באר שבע.

"לא נפלתי מהכיסא כששמעתי שבאר שבע החתימה את הרוש", קובע אילמלך. "בנקודת הזמן הנוכחית אני בכלל לא בטוח שהרוש טוב יותר מגיא חיימוב. כל מי שנמצא בסוד העניינים יכול אולי להבין שההחלטה להיפרד מגיא לא היתה מקצועית נטו. היו מעורבים בה לא מעט רגשות".

עם זאת, אלימלך לא פוסל את האפשרות שבהמשך הדרך השידוך הזה יהיה מוצלח. "הרוש לא יהיה הבעיה של באר שבע", מדגיש אלימלך, "אבל לא מדובר בוינסנט אניימה או משהו דומה. הרוש נמצא עכשיו על סוג של גל חיובי שדוחף אותו קצת קדימה. זה התחיל בחצי השני של העונה שלו בהפועל תל אביב, שם הוא גילה יציבות ונמשך בעונה הטובה שהוא נתן  בקפריסין. בין לבין הוא גם חזר להיות השוער מספר אחד של הנבחרת עם משחקים טובים ויכולת טובה בשער".

עוד מוסיף שוער העבר שלטעמו כעת, אחרי החוויות שצבר לאורך הקריירה, הרוש בן ה־30 הפך לשוער מנוסה יותר ובעיקר בשל יותר עבור המטרות של האלופה. "אין ספק שאחרי חווית קפריסין מדובר בשחקן בוגר ומנוסה יותר. אריאל מסוגל להחזיר ביכולת טובה. בואו נקווה שאחרי כל הסאגה הזאת זה באמת יהיה הכיוון".

שביט אלימלך. "לא בטוח שהרוש טוב יותר מחיימוב". צילום: טל שחר

צדוק מלכה, עוזרו של ראובן עטר שעבד עם הרוש בתקופת בית"ר ירושלים, מפרגן לשוער הטרי של האלופה. "אם שואלים את דעתי", אומר מלכה. "אריאל הרוש שוער טוב יותר מגיא חיימוב".

מלכה מצביע על מספר פרמטרים מקצועיים שלדעתו הרוש גובר בהם על המתחרה שעזב לחיפה. "בפירוש יש לאריאל נתונים בסיסיים טובים מאוד. קודם כל הוא בנוי מצוין, הוא אתלט ויש לו אינסטינקטים טובים. על זה אפשר להוסיף אישיות ספורטיבית מהשורה הראשונה". 

"כל שחקן שמכיר אותו יגיד שמדובר בבחור עם אופי נוח, בדיוק כמו שאוהבים בבאר שבע", ממשיך מלכה, "אריאל רציני, חרוץ ושחקן שאוהב לעבוד קשה. הוא יכול לעבוד עם מאמן השוערים כמה זמן שהמאמן יקבע בלי לשאול שאלות". 

"אני מאמין שהפועל באר שבע מצרפת אותו בעיתוי טוב בנקודת עלייה בקריירה, אחרי עונה טובה מאוד בקפריסין. אני מאמין שבבאר שבע עם האווירה הטובה והקהל הביתי הרוש יביא מעצמו ויממש את הפוטנציאל שלו".

סיפור הצ'צ'נים
בלי צל של ספק פרשת הדרכים הכי משמעותית בקריירה של הרוש התרחשה לפני כחמש עונות כשהרוש שיחק במדי קבוצת האם שלו - בית"ר ירושלים. השוער היה חלק מחבורה צעירה ומוכשרת של שחקנים שעשו את כל הדרך מקבוצות הנערים של הקבוצה מהבירה ועד לבוגרים, ואלה ניצלו כמה עונות פיננסיות תחת ארקדי גאידמק על מנת לפרוץ לבמה המרכזית.

הרוש הפך ל'שרוף' אצל אוהדי בית"ר הקיצוניים. צילום: עוז מועלם

הרוש כקפטן הקבוצה לצד אופיר קריאף, עמית בן שושן, אלי דסה, ואבי ריקן, חווה חצי עונה נהדרת בצמרת ליגת העל אחרי כמה עונות של מלחמת הישרדות בתחתית.

האידיליה הזאת הגיעה לסיום די עגום אחרי החלטה פזיזה וקפריזית של הבעלים, ארקדי גאידמק, שבשלב הזה כבר ניהל את הקבוצה בשלט רחוק, להחתים שני שחקנים צ'צ'נים, החלוץ זאור סדאייב והבלם ג'יבראיל קדאייב.

צמד המוסלמים שחתם בבירה היו יותר מדי עבור הגרעין הקיצוני של אוהדי ארגון 'לה פמיליה' הידוע לשמצה וההופעה של הרוש כקפטן בית"ר במסיבת העיתונאים שארגן המועדון לכבוד השחקנים החדשים, שמה סוף ליחסים בינו לבין הארגון הקיצוני.

המחאה של חלק מאוהדי בית"ר נגד המועדון, ההנהלה, השחקנים ובמיוחד נגד הרוש, הגיעה לשיאים שלא נראו בישראל בהקשר הזה מעולם. ברגע של גזענות נטו חברי 'לה פמיליה' הציגו שלט עם הכיתוב ''בית"ר טהורה לעד'' וזכו לגינוים מקיר אל קיר גם מחוץ לישראל.

מחאת האוהדים, מצד אחד, וחוסר היכולת של ההנהלה לגבש את יתר השחקנים שיגיבו בצורה חד משמעית נגד האירועים, לא תרמה לתדמית של הרוש שהפך ל''שרוף'' בעיני אוהדים קיצוניים, והם מיררו לו את החיים בשל כך. באימון פתיחת העונה לאחר מכן שנערך בבית וגן נזרקו אבנים לכיוונו של הרוש בעקבות התמיכה שהביע בהבאתם של השחקנים המוסלמים לבית"ר. האווירה האלימה גרמה בסופו של דבר לקפטן לעזוב את המועדון בו גדל.

איציק קורנפיין. "בבאר שבע הוא יקבל כלים להצליח". צילום: אלכס קולומויסקי

לא שילם מחיר
השבוע, יותר מארבע שנים אחרי אותה עונה מסויטת שעברה על כל מי שהיה קרוב לבית"ר ירושלים, איציק קורנפיין חושב שהשוער לא היה היחיד ששילם מחיר אישי בפרשה.

"אני לגמרי לא חושב שאריאל הרוש שילם סוג של מחיר כביכול על התנהלותו כקפטן בסוגיית הצ'צ'נים", אומר מנכ"ל ומחזיק זכויות הניהול באותה תקופה בבית"ר. "מה שקרה הוא שאריאל נכח במסיבת העיתונאים כשהוצגו השחקנים ואמר שהם שחקני כדורגל לכל דבר ועניין וצריך להתייחס אליהם ככדורגלנים נטו, בלי קשר למוצאם או דתם". 

"מבחינתנו כהנהלה זאת היתה אמירה ראויה ואמיתית", המשיך קורנפיין, "לדעתי האישית, כך היה צריך לנהוג כל קפטן אמיתי. אני חושב שגם שחקנים אחרים היו צריכים לומר דברים ברוח דומה אבל הם בחרו לא לעשות את זה וכל האש מהאוהדים הלכה לכיוונו של אריאל. הוא ידע להתמודד עם הדברים ועמד על העקרונות שלו".

כך או כך, בזיכרון הקולקטיבי שמו של הרוש נצרב עמוק כנפגע העיקרי מהפרשה שטילטלה את הקבוצה של גאידמק במשך מספר חודשים. ההתרסקות המקצועית שבאה בעקבות מחאת 'לה פמיליה' פגעה בצורה אנושה בפן המנטלי של השחקנים כשהירידה הדרסטית ביכולת המקצועית באה בגל השני. הרעש התקשורתי סביב המועדון היה יותר מדי עבור החבורה הצעירה.

מאז הרוש הסתובב ברחבי הליגה, עבר בנתניה ובהפועל תל אביב לפני שארז את המזוודות ועבר לקפריסין לשחק באנורתוזיס פאמגוסטה תחת רוני לוי כמאמן.
עונה נהדרת באי השכן לא סללה עבורו מגוון הצעות אטרקטיביות, וגם לוי משום מה החליט לוותר על שירותיו של השוער שמצא את עצמו בגיל 30 ללא קבוצה לעונה הבאה.

"האמת, אני משתדל שלא להתעסק בפוליטיקה ולא לערבב אותה עם כדורגל", אמר הרוש בשבוע שעבר לגבי החלוץ האיראני הטרי של אפואל ניקוסיה, רזה קוצ'נז'אד, שלא אמור לשחק נגד האלופה הישראלית והוסיף, "אבל אם זה היה הפוך היו הופכים אותנו לגזענים הכי גדולים בעולם. כשהם (האיראנים) עושים את זה ואין תגובה על כך, זה חורה לי".

עם זאת, קורנפיין שבעצמו עמד בשער בעבר, משוכנע שהרוש מתאים כמו כפפה ליד עבור באר שבע. "אריאל שוער מצוין עם יסודות טובים מאוד", משבח קורנפיין, "הוא רציני, משקיען ויש לו את הכלים להצליח. מההיכרות איתו אני אומר שכדי להצליח הרוש צריך סביבת עבודה שקטה ובבאר שבע תהיה לו סביבת עבודה כזאת".

"אני חושב שהתקופות הפחות טובות שלו בנתניה ואחר כך בהפועל תל אביב נבעו בעיקר מהעובדה שלא היה לו שקט", המשיך קורנפיין. "הוא הגיע לנתניה אחרי כל הבלגן בבית"ר וחווה בלגן חדש עם תחלופת המאמנים שם ומאבקי תחתית ולכן היה לו קשה להביא את היכולות שלו לידי ביטוי. אחרי נתניה הוא עבר להפועל תל־אביב וגם שם לא היה שקט. מכירה, חילופי בעלים, מאבקי תחתית וחילופי מאמנים. עבודה תחת לחץ. בקיצור, לא היתה לו מנוחה. עובדה שכאשר הוא עבר לקפריסין ושם היא קיבל שקט תעשייתי, הרוש הצליח להיות אחד השוערים הטובים בליגה".

אריאל הרוש. מלכה: "הוא בחור עם אופי נוח" | צילום: עוז מועלם

איציק קורנפיין. "בבאר־שבע הוא יקבל כלים להצליח" | צילום: אלכס קולומויסקי