אחת השאלות הכי בוערות בשבוע שעבר, ערב המשחק של הפועל באר שבע נגד אפואל ניקוסיה באיצטדיון 'טוטו־טרנר' (לפני האזעקה שנשמעה בעיר והחשש לקיום המשחק, כמובן - כ.ק.) היתה כמה אוהדים יגיעו על מנת לעודד את האלופה במוקדמות הליגה האירופית.

היציע הצפוני במשחק מול אפואל ניקוסיה. נשאר סגור במשחקים האחרונים. צילום: עוז מועלם

אם לא יקרה שינוי דרסטי, עושה רושם שהמראות שהחלו עוד בעונה שעברה יחזרו על עצמם גם בעונה הקרובה. למרות שהפועל באר שבע זכתה שלוש פעמים ברציפות באליפות המדינה, אצטדיון 'טוטו־טרנר' לא יהיה סולד אאוט בחלק ממשחקי הליגה.

אולי זאת רק תופעה חולפת, אבל העובדות הן שבשני משחקי הבית האחרונים של האלופה בזירה האירופית, יותר מחמשת אלפים כיסאות באצטדיון נותרו מיותמים. אם במשחק הגומלין חסר הסיכוי נגד דינמו זאגרב היה אפשר להבין חלק מהאוהדים שבחרו להישאר בבית, אז 7,000 מקומות ריקים נגד אפואל ניקוסיה כשלקבוצה היו סיכויים לעלות שלב, כבר מצביעים על בעיה.

אוהדי הצלחות?
כמה אוהדים שמחזיקים במנוי לתא הכסף מזה שלוש שנים סיפרו השבוע כי בעקבות העלייה המתמדת במחיר המנוי שעלה בכל העונות האחרונות בכמה מאות שקלים, הם החליטו לרכוש מנוי ביציע יותר זול.

"אחרי שלוש שנים בתא כסף החלפתי את המנוי שלי לכמה שורות ליד אבל ביציע מערבי רגיל בחצי מחיר", סיפר השבוע אוהד של הקבוצה שביקש להישאר בעילום שם.

רפי שטרית (42) שאוהד את האדומים יותר משלושה עשורים, היה איתה בכל מגרש ובכל מזג אוויר. "הייתי אומר שהקהל שלנו מחולק היום בערך ל־7,000 אוהדים נאמנים. כל היתר זה טרמפיסטים של השנים האחרונות, אוהדי הצלחות".

"היה ברור שזה יקרה. אני מכיר את הנפשות בעיר", הוסיף שטרית, "איפה נעלמו כל אלה שדיברו על הגדלת האצטדיון? בקושי ממלאים את המגרש, אבל כשמכבי תל אביב תגיע, פתאום כולם יהיו אוהדים שרופים. לפי דעתי, יהיו המון משחקים ב'טוטו־טרנר' שבהם האצטדיון לא יהיה מלא, חוץ מנגד הגדולות".

צחי נגר (36), מאמן כדורגל בקבוצת ילדים ואוהד את הקבוצה מגיל קטן כשישב בשער שתיים, מנתח אף הוא את הסיטואציה. "יש לנו במשפחה ארבעה מנויים, כולל מנוי חוץ, ואנחנו הולכים ביחד לכל משחק. אני מכיר את האוהדים שלנו. לפעמים יש ימים שאנחנו מתגעגעים לאווירה אינטימית של 200 איש באצטדיונים לא מוכרים, אבל אז אתה רואה את טרנר מלא ב־16 אלף אוהדים ואת התצוגות עידוד המדהימות, והלב מתמלא גאווה".

"אתה מבין שהאצטדיון הזה והקהל הזה מביא מלא ביטחון ונקודות לקבוצה", מוסיף נגר, "אז אני לא חושב שצריך לשפוט מי אוהד יותר ומי פחות. לאנשים יש המון שיקולים כמו חופש גדול, קייטנות וכדומה, ורק כרטיס לאירופה עולה 125 שקל. כל אוהד עושה את הוויתורים שלו. אני יכול להגיד לך על עצמי, כאבא לשתי בנות, עשיתי ויתורים כדי להיות בכל משחק. לא כולם יכולים לעשות את הוויתורים האלה, אבל זה לא אומר שהם לא אוהדים או שהקבוצה פחות יקרה להם".

צחי נגר (מימין) ומני כרסנטי. "ההפסד בקרואטיה לא שכנע אנשים להגיע". צילום: הרצל יוסף

המחירים משפיעים
"אוהדי 'טוטו־טרנר' זה מונח שאותו אני לא אוהב", אומר מני כרסנטי (34), נשוי פלוס שלושה ילדים, שמשמש כמנכ"ל של חברת מתכות ופלדה ובעל קליניקה לאימון מנטלי ו־NLP לספורטאים ומנהלים. כרסנטי היה ב'וסרמיל' מגיל ארבע, תחילה ישב בשער שתיים ואחר כך בשער חמש.

לדבריו, הקהל של הפועל באר שבע שם את הכסף לפני האהדה לקבוצה. "כאוהד שנוסע לכל משחק, אני לא מקבל את זה", הוא מסביר. "אני לא שופט כאלה שבחרו לא להגיע למשחק נגד אפואל, אבל אני חייב להזכיר שאהדה לקבוצה נמדדת דווקא ברגעים כאלה, ולאו דווקא במשחקי עונה. מצד שני, עכשיו זו ההזדמנות להגיע ולחוות את האצטדיון הביתי ביותר בארץ".

אתם מרגישים סוג של ירידת מתח בקרב הקהל?
נגר: "אני לא חושב שיש דבר כזה ירידת מתח, בטח ובטח לא בקרב קהל של קבוצה שהיתה רגילה רק לאכזבות עד לא מזמן. אם יש אוהד שמרגיש ירידת מתח, אז הוא נמצא במקום הלא נכון".

"הפועל באר שבע עברה שינוי גדול בשנים האחרונות, ואיתה גם האוהדים. כמו שהדרישות של אלונה ושל הצוות המקצועי גדלו והתרחבו, ככה גם הציפיות של האוהדים בשמיים. מצד אחד, הקהל של באר שבע רוצה עוד תארים, עוד אירופה, עוד הצלחות. מצד שני, הוא יודע להוקיר את ההשקעה הרבה, את המאמץ, ומבין שיהיו שנים פחות מוצלחות, אבל בסופו של דבר אנחנו כאן כדי להישאר".

איך משפיעות ההחלטות שהתקבלו במועדון בקיץ הנוכחי על הקהל?
כרסנטי: "לפי דעתי חוזים 'שמנים' שצריך להתיר ופיצוים כספיים שיכולים להחזיק קבוצה שלמה בליגת העל לכל אורך העונה זה דברים שאוהדים לוקחים ללב. זה חורה לקהל ולתקשורת, ודעת הקהל מושפעת מכך. אנחנו צריכים לחזור לצניעות שאפיינה אותנו ובשקט להכין כל פעם את ההפתעה הבאה".

נגר: "כולם בדיעבד חכמים גדולים. אני לא חושב שמישהו במערכת בונה סגל כדי להיכשל, אז קצת יומרני להגיד שנעשו 'טעויות'. בסופו של דבר הוחתמו בקבוצה שחקנים שפעם רק חלמנו שיגיעו לבאר שבע כמו עדן בן בסט וחן עזרא".

"לגבי השחקנים הזרים, אני לא יכול לשפוט שחקן כמו ז'וליין סטו אחרי שני משחקים. צריך לתת לו זמן להתאקלם ולהראות מה הוא יודע. לגבי אנסטיס, בכדורגל כמו בחיים צריך גם מזל. אני לא חושב שהוא שוער גרוע, פשוט היתה סיטואציה שהוא נקלע אליה. מזל שהמועדון הסיק את המסקנות בזמן. לגבי שאר השחקנים הזרים, קשה להביא זרים טובים לישראל, עד שקלעת בינגו בזרים היית צריך לשדרג אותם כספית משמעותית (אוגו וטוני וואקמה - כ.ק)".

תחושת שובע
"מהבחינה הזאת לדעתי תם עידן", קובע בנחרצות רפי שטרית בהתייחס לשאלה על תחושת השובע בקרב אוהדי הפועל באר שבע אחרי שלוש שנים של הצלחות גדולות מאוד. "חלק מהאוהדים אומרים שלא באים בגלל המחיר הגבוה, חלק מרגישים שהקהל נהיה מפונק, אבל לפי דעתי זו בכלל היכולת הלא טובה של הקבוצה והתבוסה לזאגרב שערערה קצת את הקהל. הפועל באר שבע היתה צריכה לרענן את הסגל ולהזרים דם חדש וזרים טובים. לפי דעתי המון שחקנים מיצו את עצמם פה".

כרסנטי: "לקהל, מנקודת מבט מנטלית, ההפסד בקרואטיה לא שכנע אנשים להגיע, בטח כאלה שהיו צריכים לשלם כסף למשחק שאין סיכוי העפלה ממנו. יש להפועל באר שבע גרעין גדול שילווה את הקבוצה בכל מצב. השאר תלוי בתוצאות".

"אני במקום אלונה (ברקת - כ.ק.) נותן דחיפה אמיתית לעונה הזאת שמתחילה בצליעה, בעיקר לאור העזיבה של טוני וואקמה, הייתי הולך על החתמה של כוכב רציני, כזה שישדרג את הקבוצה, ולא עוד רכש לא מוכר ומאולץ, אלא שחקן שימכור חולצות וילהיב את הקהל. המועדון צריך לבדוק את מדיניות הרכש שלא פוגעת שנה שנייה ברציפות".

נגר: "מבחינה מקצועית קבוצה זה לפני הכל מאמן וצוות. יש לנו את המאמן הכי טוב בארץ, כולל צוות מקצועי, וחשוב לציין כמובן שאליניב ברדה על ספסל זה עוד יתרון. כשאני מסתכל על כל השחקנים שיש לנו, על החיזוק ועל הספסל, ואתה שואל אותי על זכייה באליפות רביעית, אני כאוהד נאמן של הקבוצה יכול להגיד לך בגאווה שנעשה הכל כדי שבאר שבע לא תרד".

יכול להיות שהאשמה לא מופנית רק כלפי הקהל, וברגעים כאלה הורדת מחירים או צעדים נוספים של המועדון ימשיכו לקרב את האוהדים אליהם. במועדון דיברו השבוע לא מעט על חופשות אוגוסט של אוהדי הקבוצה, כשגם אזעקת 'צבע אדום' שנשמעה בצהרי יום המשחק בעיר כסיבות מרכזיות להיעדר הקהל במשחק נגד אלופת קפריסין.

הביקוש יורד
כמו כן, בבאר שבע הבהירו כי ''מבצעי כרטיסים'' של הרגע האחרון לא אהובים במיוחד על הנהלת הקבוצה בשל החשש מתגובות לא טובות של האוהדים שרכשו כרטיסים במחירים מלאים. "אלה דברים שצריך לחשוב עליהם ולתכנן אותם הרבה קודם כדי להצליח עם תוצאות טובות", מסר גורם במועדון. "אנחנו מאמינים שהאוהדים שלנו נאמנים לקבוצה ויגיעו למלא שוב את טרנר בהזדמנות הראשונה".

"צריך להבין", מסביר השבוע אלי דריקס, אקס מכבי תל אביב בכדורגל שמשמש בשנים האחרונות כמנהל השיווק של הצהובים בכדורסל, "מי כמונו, במכבי תל אביב מכירים את הגלים שיש בהישגיות קבוצות הספורט. לפעמים יש תקופות טובות ולפעמים פחות טובות. כנראה שעל באר שבע עוברים עכשיו ימים פחות טובים מבחינת התוצאות, אז הביקוש יורד".

דריקס, שמצליח מדי עונה למלא את היכל 'מנורה מבטחים' שתכולתו קטנה יותר ממה שמצליח לאכלס 'טוטו־טרנר', משוכנע כי ככל הנראה נעשו טעויות בשיווק המשחקים באירופה מצד המועדון מבירת הנגב.

"בשנים הקודמות לבאר שבע היו הצלחות אחרי 40 שנה", הוא מפרט. "היה אטרף של הקהל לבוא לראות את ההצגה הכי טובה בליגה. במצב הזה האוהד בא אליך, אתה לא צריך לבוא אליו. בספורט יש לא מעט גלים, וכשבאה הירידה המועדון צריך להתחיל לעבוד יותר קשה כדי למלא את היציעים וכנראה שבבאר שבע לא עבדו מספיק כדי למלא אותם".

אלי דריקס. "בספורט יש גלים, כשבאה ירידה צריך לעבוד קשה". צילום: עוז מועלם

מה אתה מציע להנהלה של הפועל באר שבע לעשות?
"זה השלב שצריך להתחיל לעבוד. אצלנו עובדי המועדון הם אלה שמוכרים את הכרטיסים לאוהדים ומתקשרים אוהד, אוהד, מנוי, מנוי ומציעים לו לרכוש כרטיס, מנוי וחבילות כאלה ואחרות. באותה הזדמנות הם גם שומעים את בעלי המנויים, האוהדים, אם יש משהו שמפריע או שהם רוצים להעביר מסר כלשהו להנהלה. הקשר בין המועדון לאוהד הוא הכי אישי שיכול להיות".

"יתרה מכך, אני סבור שהיה שווה לאנשי באר שבע לבחון אפשרות לבצע מהלך שיווקי על המשחקים עד שלב הבתים כדי להקל ולפרגן לבעלי מנויים. בכל מקרה, אני יודע על פועלה של אלונה ברקת ואני יודע שהיא בודקת, מתייעצת ומפיקה לקחים. לדעתי, בשנים הבאות בבאר שבע יעשו מהלכים יותר חדים כדי שיותר צופים יגיעו בסיטואציות כאלה ליציעים. לבאר שבע יש קבוצה מצויינת ואני בטוח שימצאו פתרונות גם לעניינים השיווקיים".

"ערים לכל ההתרחשויות"
"אנחנו ערים לכל מה שמתרחש ומנסים כל העת להפיק לקחים", אמר מנכ"ל הפועל באר שבע, אסי רחמים, בתגובה לריקנות ביציעים בשני המשחקים האחרונים, "אנחנו מעריכים שלשלב מוקדמות יש פחות ביקוש משלב בתים".

"מעבר לכך אין לי ספק שיש אוהדים שהיו מאוכזבים מהתוצאות מול דינמו זאגרב, ולכן לא הגיעו, ולפעמים האוהדים מאוכזבים מתוצאות פחות טובות וזה טבעי. לדאבוננו בוודאי בספורט לא תמיד הכל הולך כמו שאתה רוצה ומתכנן".

אסי רחמים. "לא יכולנו לשנות את מחירי הכרטיסים". צילום: אוהד צויגנברג

אז מה הסיבות לנוכחות הדלה במשחק האחרון?
"היו כמה סיבות. התוצאות, חופשת הקיץ וגם האזעקה שנשמעה באותו יום, ובטח לא הוסיפה. הכל ביחד גרם לכך שהאצטדיון לא היה מלא. עם זאת, במצב כזה להביא עשרת אלפים אוהדים לאצטדיון זה לא דבר של מה בכך".

שקלתם לשנות את האסטרטגיה השיווקית כדי להגדיל את מספר האוהדים?
"חשבנו על זה, אבל ברגע שאתה מודיע לאופ"א על מחירי הכרטיסים, אתה לא יכול לשנות אותם. דבר אחד בטוח. אנחנו נפיק לקחים ממה שקרה בשני משחקי הבית האחרונים כדי שהדברים ייראו טוב יותר בעתיד לפחות מבחינתנו".