אחת ההפתעות הגדולות של פגרת הקיץ היתה ההודעה הרשמית של הפועל באר שבע על צירופו של עדן בן בסט. ימים בודדים לפני משחק הגומלין מול פלורה טאלין מאסטוניה במוקדמות ליגת האלופות החליטה האלופה להתחזק בחלוץ שעד אותו רגע כלל לא היה ברשימת המועמדים לחזק את הקבוצה.

עדן בן בסט. "אפשר להמשיך את השושלת בבאר שבע". צילום: עוז מועלם

באר שבע ניצלה סעיף יציאה של 100 אלף יורו בחוזהו של החלוץ בן ה־32 ואת ההתמהמהות של יואב כץ כדי לחזק את החלק הקדמי שלה ואחרי שהוביל את קבוצת נעוריו לזכייה בגביע בעונה שעברה, הוא ינסה לזכות באליפות עם הקבוצה מבירת הנגב.

נחיתה רכה
"אני חייב להגיד שקיבלו אותי פה ממש יפה", סיפר בן בסט בראיון מיוחד ל"ידיעות הנגב" לקראת העונה החדשה, "הרבה אנשים טובים מסביב למועדון עשו הכל כדי שתהיה לי נחיתה רכה בעיר. גם השחקנים שאת רובם אני מכיר נתנו לי הרגשה טובה וחמה. נשאר לי רק לשחק כדורגל כי ליתר הדברים כבר דאגו לנו. אשתי עומדת ללדת והיינו חייבים לסדר את הבית כמה שיותר מהר לפני הלידה כדי שלא יהיו דאגות. אני חייב להם המון תודה על כך".

עד השנה שעברה אפשר היה להניח שתסיים את הקריירה בהפועל חיפה לכן המעבר שלך די הפתיע, לא?
"נכון, אני חושב שהמעבר שלי להפועל באר שבע הפתיע לא מעט אנשים כי זה לא משהו שהיה בתכנון. לפעמים דברים שקורים בצורה ספונטנית יוצאים בצורה הכי טובה שיש ואני שמח על כך שזה קרה".

לא הצלחתם לעמוד במשימה ולעלות לשלב בתים באירופה. עד כמה זה מאכזב?
"לא עמדנו במבחן התוצאה, אבל יש לנו עוד לא מעט מטרות אחרות לכן אנחנו רוצים לשכוח את מה שהיה ולהמשיך בכל הכוח לעבר המטרות האלה. דרך עבודה קשה וצניעות נשיג את כל המטרות שלנו".
משחק הבכורה של עדן בן בסט במדים האדומים של באר שבע היה בתבוסה 5:0 לדינמו זאגרב, שם הוא עלה מהספסל במחצית השנייה ולא הצליח לסייע.

"קשה לי מאוד להצביע על הסיבה להפסד כי מה שקרה בזאגרב הוא שפשוט לא הופענו למשחק", אמר בן בסט בכנות, "פערי הרמות בין שתי הקבוצות לא כאלה גדולים וגם ראינו הוכחה לכך במשחק השני בטוטו־טרנר. כמו שאמרתי, חייבים לשים את הדבר הזה מאחור כדי לסמן מטרה שתהיה מול העיניים".

מה תהיה מידת ההשפעה של הכישלון באירופה על הליגה?
"האמת, היו לא מעט שיחות סביב העניין הזה במועדון ואני חושב שלמרות האכזבה הגדולה של כולם, כל המערכת דרוכה לקראת המשחק הראשון בליגה ומה שעתיד לבוא לאחר מכן".

"קראתם בטח את מה שברק בכר והצוות המקצועי אמרו על ההדחה מאירופה, ובסופו של דבר זה מאחורינו והקבוצה מתרכזת במשחק חוץ מאוד קשה נגד קריית שמונה. מה שנשאר הוא ללכת על הליגה בכל הכוח כי הפועל באר שבע זה מועדון שתמיד חייב לשאוף לזכות בכל התארים".

לא מתחרט
בעונה שעברה הצטיין בן בסט במדי הפועל חיפה עם 12 שערי ליגה, כולל צמד ושער עצמי אומלל במשחק הפלייאוף העליון מול הפועל באר שבע בטוטו־טרנר, אבל לפני שחזר לכרמל סבל החלוץ הוותיק משנתיים וחצי פחות מוצלחות במכבי תל־אביב אליה הגיע אחרי תקופה יפה בליגה הצרפתית.

ההחלטה לחזור מצרפת למכבי תל־אביב היתה טעות?
"חד משמעית אם הייתי עומד שוב בפני החלטה דומה, לא הייתי חוזר לארץ. לא הייתי עושה שוב את הצעד הזה, אבל להגיד שהחזרה לארץ למכבי תל אביב היתה טעות, לדעתי לא יהיה נכון. חוויתי בתקופה הזאת לא מעט חוויות שלא הייתי אולי זוכה לחוות בחו"ל. זכיתי בתארים, שיחקתי בליגת האלופות ובליגה האירופית. אפילו שלא הייתי הבורג הכי דומיננטי בקבוצה, אני לוקח את הדברים האלה איתי לכל החיים. עשיתי דברים יפים ויש לי נקודות זכות בתארים האלה. שוב לא הייתי מחליט באותה צורה".

למה?
"כי בסיטואציה שבה הייתי בצרפת היה לי סיכוי יותר גדול להתקדם באירופה. אתה כבר שם ומכירים אותך. אתה בונה את הרקורד שלך. השקט שיש סביב כדורגלן באירופה זה משהו שאין כאן. אני מקווה שעם הפועל באר שבע נוכל להיות הכי טובים שיש. עושים בכל יום דברים כדי שזה יקרה. המועדון בדרך הנכונה. עוברים למתקן חדש וזה חלק מתהליך ארוך להפוך את המועדון הזה למועדון מוכר באירופה".

ברק בכר. החליט לצרף את בן בסט בקיץ האחרון. צילום: עוז מועלם

בוא נדבר רגע על המעמד שלך בקבוצה. אתה רואה את עצמך כחלוץ הבכיר שלה?
"כולנו שחקנים טובים ויש תחרות גדולה מאוד על כל מקום בהרכב. כל אחד פה מרגיש שהוא ראוי לשחק ראשון ושהוא החלוץ המוביל, אבל בסופו של דבר כולנו עובדים לטובת המועדון וההצלחה שלו. אם אני אשחק או מישהו אחר, אנחנו צריכים לעשות את הכי טוב בשביל המועדון ולשרת אותו בצורה הכי יעילה".

נראה שבמשחקים המשמעותיים עד כה ברק סומך עליך.
"גם כשאני עולה כמחליף או פותח בהרכב, אני אותו שחקן עם אותו רעב להצליח. אני חושב שמחובתי לעשות את הכי טוב שיש בכל דקה כשאני נמצא על המגרש ולתת את המקסימום שלי לטובת הקבוצה והניצחון. גם אם אשב על הספסל בכמה משחקים ואני בטוח שזה יקרה, זה לא יהיה קשה".

לא תהיה לך בעיה לשבת על הספסל?
"לא, לא תהיה לי בעיה. היום הגישה שלי שונה. כמובן שאני תמיד ארצה לשחק ולהיות על המגרש ואעשה את כל מה שצריך באימונים כדי לקבל את ההזדמנות, אבל אני מבין שהגעתי לאלופת המדינה ושיש פה בסגל שלה תחרות גדולה על ההרכב. לקחתי את זה בחשבון לפני שבאתי".

איש של עבודה
אתה כל הזמן מדבר על עבודה קשה. זאת תדמית שאתה אוהב?
"זה מה שליווה אותי במשך כל הקריירה, גם בארץ וגם בחו"ל. התכונה הזאת לטעמי היתה מכריעה בלא מעט מקרים מבחינת המאמנים. זה לא משהו שהייתי עושה בגיל צעיר במחלקת הנוער למשל או בהתחלה בבוגרים. זה בא עם השנים ובזכות המאמנים שהיו לי. ראיתי שסגנון משחק כזה של שחקן שיש לו תדמית של אחד שעובד קשה בכל דקה, רץ ומשקיע, אוכל רק להרוויח ממנה. המוטו שלי הוא לעבוד קשה".

בעונה שעברה כבשת שער עצמי בטוטו־טרנר. איך קיבלת את התגובות של אוהדי באר שבע?
"כשאתה מגיע לטוטו־טרנר גם כשחקן אורח ואתה רואה ומרגיש את האווירה שיש באיצטדיון הזה, אתה מרגיש שאתה חייב לתת הכל נגד אלופת המדינה. אתה לא יכול לא לרוץ ולא להשקיע. נכון שעזרתי להם כמו שכולם יודעים אבל זה הכדורגל. היו המון דברים שהצחיקו אותי וכאלה שפחות. מצד שני, אני יכול גם להבין אותם. גם אני אחרי הגול עשיתי תנועה אמוציונלית לעברם, בסך הכל זה ספורט והכל מאהבה".

עד כמה העזיבה של טוני וואקמה תשפיע לדעתך עליכם גם מקצועית וגם מנטלית בתקופה הקרובה?
"יצא לי לשחק עם טוני רק כמה משחקים, אבל אני מכיר אותו בעיקר מהטלוויזיה. ללא ספק יש לו איכויות גדולות והתרומה שלו למועדון לא מוטלת בספק. הוא היום לא חלק מהקבוצה כי זה הטבע של הענף. יש פה שחקנים טובים שנשארו והגיעו לקבוצה. אני מאמין בסגל ובשלד שקיים כאן וחושב שבסופו דבר מי שישחק במקומו יצטרך לעשות את העבודה".

אתה חושב שבכלים שיש כרגע לברק בכר, הפועל באר שבע יכולה לזכות באליפות רביעית רצופה?
"אני חושב שאפשר להמשיך את השושלת. יש פה סגל טוב, רחב ומוכשר. יש נכונות מצד כל הגורמים ויש רעב לתארים בגלל שהגיעו כמה שחקנים שלא חוו עדיין טעם של אליפות. אנחנו חייבים לרצות ולהאמין שזה אפשרי. אני מזכיר שללא עבודה קשה ומחוייבות טוטלית למטרה, לא נשיג את הדברים האלה".

הרגע המרגש בקריירה
למרות שהפועל באר שבע היא זוללת התארים הגדולה בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות, האלופה לא הצליחה לשים את ידה על גביע המדינה כבר 21 שנה מאז אותו שער של ג'ובאני רוסו מול מכבי תל אביב. בן בסט שעשה זאת בעונה שעברה עם הפועל חיפה ניסה להעביר קצת מהתחושות שלו לשחקנים.

בן בסט חוגג גביע עם הפועל חיפה. "אין חוויה דומה לזאת". צילום: עוז מועלם

"יום אחרי ההפסד בניקוסיה יצא לי לדבר עם כמה שחקנים", סיפר החלוץ, "ואמרתי להם: 'חבר'ה, לא נעים, קרה מה שקרה. עכשיו צריך ללכת על מה שנשאר'. אתם לא יודעים איזה כיף זה להניף את גביע המדינה. אין חוויה דומה לזאת. כאחד שעשה את זה רק לפני כמה חודשים, זה היה הרגע הכי מרגש בקריירה שלי".

"רציתי להרים אותם. לנסות לגרום להם להתסכל על העתיד כי יש באמת עוד לא מעט דברים בהמשך. חשוב שיהיה משהו מול העיניים. מטרה שאתה יכול לסמן וגביע זאת מטרה שלא הביאו לאוהדים מאז ימי ג'ובאני רוסו אז אני חושב שזאת מטרה ששווה לעבוד בשבילה".

חנן ממן היה גורם מרכזי לכך שהחלטת לעבור לבאר שבע?
"האמת שזה מאוד עזר לי לראות את חנן פה. היו לי איתו משחקים טובים ואנחנו חברים מחוץ לכדורגל. שמחתי בשבילו הכי הרבה בעולם על כך שהוא התחבר פה והצליח. מהיום הראשון הוא הציע לי לבוא לישון אצלו ולעזור במה שצריך. ללא ספק כל אחד שמגיע למקום חדש זקוק לחבר כזה קרוב".