לא הרבה בני נוער חולמים וזוכים לשבת בהרצאה של מנהל הקריה למחקר גרעיני או לייצר פרויקט הנדסי בליווי של עובדי הקמ"ג. עבור 24 בני נוער מאזור הנגב החלום הזה הפך באחרונה למציאות במסגרת סדנת קיץ מדעי שהתקיימה בפארק רותם, לא הרחק ממתחם קמ"ג, תחת הכותרת "אנרגיות מתחדשות".

סיור לנערים בזמן הסדנה. "יהפכו למובילים בסביבתם" . צילום: קמ"ג

הקמ"ג, יחד עם חברת 'רותם תעשיות' ומרכז 'חוסידמן' באוניברסיטת בן גוריון, גיבשו תוכנית לסדנת קיץ מדעית־טכנולוגית להעשרת צעירים מצטיינים. מדובר בתוכנית יוקרתית שפועלת זו השנה השלישית ומטרתה לחשוף נערים ונערות מאזור הנגב לנושאים הנמצאים בחזית המדעית הטכנולוגית.

בסדנה השנה השתתפו 13 בנים ו־11 בנות מבאר שבע, דימונה, ירוחם, מיתר, להבים, עומר, שגב שלום ותל שבע. בין החניכים השתלבו השנה שלושה חניכים מהמגזר הבדואי ושני חניכים עם צרכים מיוחדים.

בסדנה המיוחדת הזו הדריכו חוקרים ומהנדסים בקמ"ג, ובין הפעילויות גם נפגשו החניכים עם מנהל הקמ"ג, גיל דגן. "שמנו לעצמנו מטרה להיות מעורבים בפעילות חברתית מגוונת", סיפר דגן, "ואני גאה שאנשינו בוחרים להיות מעורבים יותר ויותר בקהילה. סדנת הקיץ היא הזדמנות מצוינת לחבר בין עובדי הקמ"ג וכישוריהם לטובת לימוד והדרכה של דור העתיד".

"השנה אני חש שסדנת הקיץ איפשרה לנו להיות אף יותר קשובים לשונה, ולאפשר לאנשים עם צרכים מגוונים לקחת חלק ולאפשר לאותם בני נוער חשיפה לאתגרים חדשים. כאשר פגשתי את בני הנוער שלקחו חלק בסדנה, נהניתי להיחשף לחשיבה, המקוריות וההתלהבות שהם הציגו".

משתתפי הסדנה לא מסתירים את התרגשותם ואת גאוותם על הפעילות הקייצית המיוחדת לה הם נחשפו. רוני, תושב באר שבע, לקוי ראייה, מספר שעל אף מגבלת הראייה הוא בחר להגביר בבית הספר את לימודי הפיזיקה, אך לעתים קרובות החומר בבית הספר, לדבריו, לא מספיק מאתגר בשבילו.

"רציתי להשתתף בסדנה", הוא אומר, "כי אני אוהב ללמוד דברים חדשים. רציתי להיות חלק מפרויקטים שהם ברמה גבוהה יותר ממה שאני נחשף ביום יום. פגשתי בסדנה חברים חדשים והרגשתי שהיה חיבור ממש טוב בין כולם. יצרנו גם קבוצת וואטסאפ, ואני מאמין שנשמור על קשר. כבר התחלנו לחשוב על המפגש הבא לאחר הסדנה".

ערין, תושבת שגב שלום, סיפרה כי "זו היתה מתנה נפלאה ליום ההולדת שלי. חוויה מיוחדת. החלטתי בבית הספר ללמוד חמש יחידות בכימיה כדי להתקבל אחר כך לאוניברסיטה ובסדנה למדתי הרבה כימיה. בנוסף, הרגשתי שהסדנה והזמן עם בני הנוער האחרים פיתחו לי את הביטחון העצמי ואפילו שיפרו לי את השפה. המפגש עם הילדים מיישובים אחרים מסביב לשגב שלום היה חוויה טובה ומסקרנת".

במהלך הסדנה שנמשכה שבועיים, שולבו פעילויות חברתיות שונות לצד סיורים מדעיים והנדסיים במכון לחקר המדבר ובפארק הסולארי.

"במהלך הסדנה", סיפר רוני, מהנדס בקמ"ג, "עסקנו בין היתר בהקמת חוות טורבינות רוח, זיהוי חומרים מזהמים במים, קירור מחסני ענק, הנעה אלטרנטיבית לספינות ומערכת הספק לרכב עתידי. המשתתפים למדו על הבעיה ועל הפתרונות השונים, העלו בעצמם פתרונות ובסוף יצרו את הפתרון הנבחר. כשאני מביט בבני הנוער, אני מבין שיש כאן עתיד. הילדים האלה ושכמותם יהפכו בהמשך למובילים בסביבתם".

"זו הפעם הראשונה בה אני מדריך בסדנה", סיפר עידן, אף הוא מהנדס בקמ"ג, "אני מרגיש שבני הנוער קיבלו הרבה ידע מדעי, אבל לצד זה, ולא פחות חשוב, גם גאווה לאומית".