אחד האירועים המדוברים ביותר בתחילת השנה החדשה הוא כנס ה"פורטנייט" הארצי שיתקיים בבאר שבע בחול המועד סוכות. להורים שלא מבינים על מה המהומה, "פורטנייט" הוא משחק רשת (און־ליין) למחשבים וקונסולות, מהממכרים שנראו מאז ומעולם.

פורטנייט. ההתמכרות הולידה תת-תרבות חדשה. צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

טירוף "הפורטנייט" סוחף אחריו מיליוני שחקנים בגילאים שונים מכל רחבי הגלובוס. "בתקופה קצרה מאוד, קרוב ל־50% מהכרטיסים נמכרו. בנינו כנס עם המון מחשבה, גם להורים שיגיעו עם הילדים", מציין היזם והמפיק דדי אלופר מחברת 'מוזע הפקות' שמפיקה את האירוע יחד עם קבוצת 'הפורום'.

"כילד, קיבלתי מאבא שלי דיסק של 'צלילי העוד' והשיח המשותף שלנו על מוזיקה היה דומה ודיברנו באותה שפה. היום, אנו כהורים, לא תמיד יודעים במה הילדים שלנו משחקים שעות על גבי שעות והפער הבין־דורי הקיים הוא עצום".

אלופר מסביר כי הכנס נועד גם להורים. "כמעט בלתי אפשרי למנוע את 'אופנת הפורטנייט' מהילדים שלנו. השקענו המון מחשבה איך ניתן לגשר על הפער הבין־דורי הקיים שגם אני חוויתי עם הילדים שלי באופן אישי. נקים מתחם מיוחד להורים ובו הם יוכלו להבין את העולם הזה, הפורטנייט, שהילדים שלהם בקיאים בו, ובכך לנסות לקרב בין ההורה לילד בנושא הזה".

הולכים לשחק אותה
מי שמונתה להפקת האירוע היא צליל הרוש (29) מבאר שבע, שגם כנערה מתקשה לזכור תופעה חברתית שדומה למה שמתרחש סביב שיגעון 'הפורטנייט'.

"לפני כחודש יצא לי לבקר בכנס 'הפורטנייט' בגני התערוכה כדי להבין במה מדובר. זה לא דומה לשום דבר שאני זוכרת", מסבירה הרוש. "לראות אלפי ילדים שמגיעים ומדברים פשוט בשפה משלהם, זה לא מחזה שרואים כל יום. חשוב לי לציין כמישהי שמגיעה מתחום המחול, לראות מאות בנים בגילאים שונים רוקדים את הריקודים שיש במשחק, זה חסר תקדים בעיניי".

הכנס הכי מדובר בעיר, עם כל הכבוד לשאר אירועי התרבות המתקיימים בחול המועד סוכות, יעוצב כולו באווירת המשחק. "בכל שעתיים יתקיים סבב של הפעילות. כבר מהכניסה האורחים ירגישו שהם נמצאים 'בתוך' המשחק - הפתיח ב'פורטנייט' מתחיל באוטובוס מעופף, ובו כל שחקן בוחר איפה לרדת במפה. הבאנו אוטובוס שמעוצב כמו במשחק והוא יקבל את המשתתפים בכנס", מסבירה הרוש.

אז אם גם אתם נדבקתם בחיידק ה'פורטנייט', אתם מוזמנים לחוות את המשחק מחוץ למסך הביתי בהפנינג ענק עם פעילויות שונות, תחרויות 'פורטנייט' ואלמנטים שקשורים במשחק עצמו.

דדי אלופר. "הפער הבין-דורי הוא עצום". צילום פרטי

"דאגנו למספר מתחמים, שכל אחד מהם יעסוק באלמנט אחר של המשחק", מציין אלופר ומוסיף, "הוספנו טוויסט קטן - המשחקים יהיו בסגנון 'לונה פארק'. חשוב לנו להוציא את הילדים מהמסך והם יצטרכו לעבוד קשה בכדי לזכות בפרסים, שגם הם מוחשיים (במשחק עצמו, הפרסים הם מטבעות V BUCKS בהם השחקנים זוכים). חלק נוסף יהיה אזור ריקודים, וכמו שצליל הסבירה, ה'פורטנייט' הביא איתו סגנון ריקוד ייחודי וקצת מצחיק, אבל זה באמת תפס".

בחלקו השני של הכנס יתרכזו המשתתפים במתחם אחד שבו הם יוכלו לצפות במסכי ענק בשחקנים הטובים בארץ משחקים אחד נגד השני, וגם נגד אנשים אחרים בעולם בשידור חי.

"השקענו לא מעט כסף בלהביא את השחקנים הטובים ביותר בארץ כדי שהחוויה עבור באי הכנס תהיה מקסימלית ומעניינת. יש אפשרות לרכוש גם כרטיס למתחם VIP בו ניתן יהיה לדבר עם כוכבי המשחק, להצטלם איתם ולשמוע פנים מול פנים על תחילת דרכם כגיימרים (שחקני משחקי וידאו) בכלל, וכשחקני 'פורטנייט' מוצלחים, בפרט".

צופים בהערצה
אחד מהשחקנים שיגיעו לכנס תחת הטייטל של 'יוטיובר' הוא גיא אוקנין (25) מבאר שבע שנחשב לשחקן "פורטנייט" מוביל.

גיא אוקנין. מקדיש כל יום קרוב לחמש שעות למשחק. צילום: הרצל יוסף

אוקנין, איש מחשבים, מסביר קצת לגבי המשחק. "המשחק ה'קלאסי' ב'פורטנייט' נקרא 'Battle Royale' ונכון להיום רשומים בו מעל לעשרה מיליון שחקנים ברחבי העולם. כל משחק מכיל מאה שחקנים שונים והמשימה היא להיות השורד האחרון שיביס את שאר המתמודדים. איך מנצחים את שאר היריבים? בעזרת כלי נשק הפזורים על גבי המפה", מסביר אוקנין.

איך הופכים להיות שחקן מוביל במשחק כזה?
"אין טקטיקה מסוימת שאפשר לנצח בה, אלא כולם נגד כולם. החוכמה היא לדעת גם לתקוף וגם להתגונן כמו שצריך כדי להיות השורד האחרון. להתחבא אי אפשר מכיוון שהמפה מצטמצמת כל הזמן. אם אתה מנסה להתחבא, בסוף אתה יוצא מהמפה ומודח".

השעות על גבי שעות שאוקנין בילה מול המסך השתלמו, כיום הוא מתפרנס מהמשחק ומתחזק ערוץ ביו־טיוב בו הוא מסביר לשחקנים אחרים איך לצלוח את שלבי המשחק.

"אני מקדיש כל יום קרוב לחמש שעות במשחק עצמו. תוסיף לזה שאחר כך אני עורך את הסרטונים שאני משחק בהם ומעלה אותם. בסרטונים אני מסביר מה אני עושה ואיך אני מתקדם הלאה בכל שלבי המשחק. ברגע שמגיעים לכמות צפיות מסוימת, מגישים בקשה ליוטיוב לקבל כסף על הסרטונים שאני מעלה. זה הליך די מורכב, אבל הכסף לא רע".

הרוש מוסיפה כי "יש 'יוטיוברים' שמומחים במשחק והם ממש גיבורי הילדות של השחקנים עצמם". בין השמות הבולטים שהמעריצים יוכלו לפגוש במתחם הווי.איי.פי אפק הילל, ZIGZAGZONG, ודימו, גל כהן, RONENGG, FLASHGG.

הכנס ינסה להנגיש את השפה הייחודית של המשחק לדור ההורים. צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

אפק הילל (17) מלוד שהפך למושא הערצה של לא מעט ילדים ובני נוער, ונחשב לאחד השחקנים הבולטים ב"פורטנטייט", אומר: "אני יודע שיש ילדים שממש מעריצים אותי ואני גיבור הילדות שלהם. זה קצת מצחיק ומביך כי בסופו של דבר אני ילד בדיוק כמוהם", מצטנע השחקן הצעיר, "יש כמה וכמה מקרים שאנשים כתבו שהיה להם יום קשה ואז הם נכנסו לווידאו שהעלתי וזה ממש שינה להם את כל היום".

איך מגיעים להיות השחקן הטוב בישראל ב"פורטנייט"?
"קשה לי עם ההגדרה הזאת של 'הטוב בישראל'. אני מעדיף לקרוא לזה 'אחד הטובים'. יום אחרי שהמשחק יצא וראיתי אותו אצל חבר, הורדתי אותו למחשב שלי. אחרי כמה ימים עזבתי אותו לחודשיים־שלושה ואז נתתי לו הזדמנות שנייה ומאותו יום לא עזבתי אותו. זאת השקעה של שעות על גבי שעות במשחק עצמו ובהתקדמות שלו".

אפק הילל. השקעה של שעות על גבי שעות. צילום פרטי

הרוש מקווה שהכנס יסייע לקרב את ההורים לעולמם של הילדים, כך שיבינו על מה "הצעירים של היום" מדברים. "בסופו של דבר, אחת המטרות המרכזיות שלנו בכנס ה'פורטנייט' היא ליצור את החיבור בין ההורים לילדים במה שקשור למשחקי המחשב. התפתחה כאן ממש תת־תרבות חדשה ואני מניחה שאם ההורה יהיה יותר מעורה בתחומי העניין של הילד שלו, זה יצור שיח בריא ביניהם, שגם יגלוש לתחומי עניין נוספים".

מכור למשחק
עידו פרזון (9) ממיתר משחק ב"פורטנייט" מאז שהמשחק הפך לטרנד חברתי. "התחלתי לשחק בערך מאז שה'פורטנייט' יצא לרשת, שזה כמעט לפני שנה".

עידו פרזון עם דמויות מהמשחק. צילום פרטי

"בחודש שעבר הייתי עם המשפחה בכנס הארצי הראשון שהיה בתל אביב, וחוץ מלצפות בשחקנים הטובים בארץ משחקים נגד עצמם ונגד יריבים מהעולם, השתתפתי גם בפעילויות שהיו במתחם והפרסים שחולקו היו שונים ממה שיש במשחק עצמו. היו פרסים כמו פוסטרים ואביזרים של הדמויות במשחק".

מזווית הראייה של פרזון, ניתן להבין כי היוטיוברים הם ממש גיבורי ילדות עבורו. "אני עוקב אחרי יוטיוברים שונים. אני לומד מהם איך לשחק ובאיזה טקטיקות להשתמש בכדי להתקדם ולהיות טוב יותר. בכנס שהייתי אחד השחקנים שאני עוקב אחריו ניצח בתחרות על המסך הגדול ודיברנו איתו, וחלק מהאנשים גם הצטלמו איתו וקיבלו דף עם חתימות של השחקנים המובילים".