לקראת עצמאות 70 שנים לישראל: החלק המערבי של הגן הלאומי מצדה, אשר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 2001, יורחב, כך לפי תוכנית שמקדמים בימים אלה במינהל התכנון.

גן לאומי מצדה. צילום: מנו גרינשפן

התוכנית שנעשתה בשיתוף רשות הטבע והגנים, משתרעת על שטח של כ-140 דונם ונועדה להרחיב את החלק המערבי של מצדה, שנגיש מכיוון ערד (כביש 3199). כיום קיימת במקום נקודת מוצא לעלייה להר, דרך שביל הסוללה, ואזור לקהל המגיע למופעים אור-קוליים ואירועים נוספים, כגון אופרה ומופעי זריחה.

התוכנית תכלול את הגדלת קיבולת הטריבונות הקיימות מ-1,500 מקומות ישיבה ל-3,000, הקמת חדרי הלבשה לשחקנים ומוזיקאים, מרכז מבקרים ומרכז הדרכה ולימוד. כמו כן, יוסדר מתחם חנייה לקליטת רכבי המבקרים, לרבות תשתית לשאטלים.

מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף ציין: "אתר מצדה הינו נכס תרבותי, היסטורי ובעל חשיבות לאומית רבה. התוכנית שאנו מקדמים מאפשרת את פיתוח המתחם ברגישות ובתשומת לב מרבית לערכי הטבע המצויים בו, זאת על מנת לאפשר את הנגשתו של האתר לאוכלוסייה רחבה ולאפשר בו מגוון רחב של פעולות תרבותיות וחינוכיות".

750 אלף תיירים בשנה. צילום: מנו גרינשפן

מצדה הינו אתר לאומי, אשר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. על פסגתו השטוחה של ההר נבנתה המצודה המלכותית של הורדוס, ביצורים המקיפים את המצוק וכן מערכת לאיסוף ואגירת מים. מדי שנה מגיעים לאתר כ-750,000 תיירים מהארץ ומהעולם והוא נחשב לאחד מאתרי התיירות הפופולריים בישראל.