אזור התעשייה קרית יהודית. צילום ארכיון: הרצל יוסף

מסיכום נתוני הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה לשנת 2018 שפורסמו השבוע מעלה כי בשנה החולפת אושרו על ידי מינהלת הרשות 33 תוכניות השקעה בתעשייה באזור באר שבע ועוטף עזה, אולם לא באף מפעל בבאר שבע עצמה, בהיקף כספי כולל של כ־870 מיליון שקל, מתוכם הסתכמו מענקי משרד הכלכלה והתעשייה ב־175 מיליון שקל.

אישור אותן תוכניות השקעה הביא, כך על פי הנתונים, לתוספת של תעסוקתם של 761 עובדים חדשים.

לחברת 'דולב מוצרי פלסטיק' בבעלות הקיבוצים דביר ולהב אושרה השקעה של 30 מיליון שקל. לחברת 'עלי קטיף ירקות ללא תולעים' באזור התעשייה נ.ע.ם בצומת בית הגדי אושרה תוכנית השקעה של כ־16 מיליון שקל. לחברת ברנמילר אנרג'י באזור התעשייה בדימונה אושרה תוכנית השקעה של 76 מיליון שקל ולחברת פיברו בריאות בעלי חיים בפארק התעשייה נאות חובב אושרה תוכנית השקעות בהיקף של 31.6 מיליון שקל.

10 ההשקעות הגדולות במחוז הדרום:

נתונים: משרד הכלכלה והתעשייה

ד"ר נחום איצקוביץ, מנהל הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה: "דיוני המנהלה ו-ועדות ההקצאה השונות הניבו אישורי השקעה במגוון תחומים אשר כולם מחזקים וממנפים את כושר התחרות של התעשייה הישראלית בכל רחבי המדינה ובדגש על אזורי הפיתוח והפריפריה".

מעיריית באר שבע נמסר: "מאז 2016 ועד היום הוקמו בעיר 18 מפעלים חדשים ו-27 מפעלים נמצאים בשלבי הקמה. במקביל מבוצע בימים אלה פרויקט משותף של העירייה ומשרד הכלכלה לשדרוג אזור התעשיה עמק שרה בעלות כ- 30 מיליון ש"ח".

"בעמק שרה, אשר הינו אזור התעשיה המרכזי והגדול ביותר בבאר שבע, ישנה תנופת בינוי ופיתוח חסרת תקדים, תעיד על כך העלייה הדרמטית בשווי הקרקע. מלאי המבנים להשכרה בתפוסה מלאה ומבנה שמתפנה מכל סיבה, מאוכלס על ידי יזם אחר".

"עוד יצוין כי בבאר שבע שווקו כל עתודות הקרקע בייעוד תעשייתי, למעט יתרת מגרשים קטנה בעמק שרה וכי ישנה החלטה אסטרטגית להתמקד בעיקר במימוש הקצאות שניתנו במשך השנים ולא מומשו, בצורת עסקים מחוללי תעסוקה, לכן מספר התחלות הבנייה היה קטן משמעותית".

"לבאר שבע ביקושים גבוהים ורשימת המתנה ארוכה לקבלת הקצאה בפטור ממכרז לתעשייה ועל מנת לענות על הביקושים מקדמת עיריית באר שבע, באמצעות חברת 'יעדים', פיתוח 200 דונם לתעשייה בעמק שרה".