אפשר למצוא באתר פריטים היסטוריים וסנטימנטליים. אילוסטרציה: שאטרסטוק

איפשהו על קו התפר שבין "המוח היהודי" והלהיטות של האספניםנוצר ז'אנר חדש של מוצרי יודאיקהבעוד פעם מדובר היה בשרשראות עם תיליון מגן דודחנוכיה או פמוטים כסופים לשבתהיום אפשר למצוא ב-eBay פריטים ישראליים היסטוריים שיש לרובנו בבוידעםהמחירים נעים בין עשרות שקלים ועד לאלפיםלרגל הבלאק פריידישהפך למילה נרדפת לשופינגיצאנו לבדוק אילו פיסות היסטוריה באר שבעיות ניתן לרכוש ב-eBay – וכמה זה יעלה.

כיאה לעיר כדורגל, המוצר היקר ביותר שנמכר בהקשר לבאר שבע, הוא מחזיק מפתחות של הפועל באר שבע משנת 1965. אם תעשו זום על הפריט תוכלו אולי אפילו לזהות חלק מהשחקנים. המחיר ההתחלתי עבור מחזיק המפתחות שמוצע ברשת: 75 דולר.

הפריט היקר ביותר קשור כמובן לכדורגל. צילום מסך

את מי אתם מצליחים לזהות?

עוד מאותה שנה - תמונת מחזור של שחקני הפועל באר שבע לשנת 1965. גם התמונה הזאת היא בין הפריטים היקרים יותר שמצאנו, ואם תרצו לתלות אותה בסלון היא תעלה לכם לפחות 180 ש"ח, לפני פתיחת המכרז.

בין הפריטים היקרים - מזכרת משנת 1965. צילום מסך

רוב הפריטים שקשורים לבאר שבע המוצעים באיביי הם בעיקר מזכרות מסוגים שונים - גלויות, מחזיקי מפתחות, מדליות והמון בולים ומכתבים. אחד המוזרים יותר הוא פריט יומיומי ביותר - כרטיס נסיעה ברכבת. כן, יכול להיות שאיפשהו יש מישהו שימצא פה ערך סנטימנטלי. תרצו לרכוש אותו? אז הוא עלה 16 לירות, היום זה יעלה לכם קצת פחות מנסיעה לתל אביב - 18.63 ש"ח (4.99 דולר).

המחירים לא ממש השתנו. צילום מסך

אפשר ללמוד הרבה על ההיסטוריה הקטנה שלנו כאן בבירת הנגב. למשל - האם ידעתם שבשנת 1978 נערכה טיסת בכורה של כדור פורח מעל העיר? ההוכחה - גלויה מאותה טיסת בכורה של כדור פורח מעל באר שבע. אם תסתכלו באותיות הקטנות תוכלו להבחין גם בשם הצלם שתיעד מהקרקע את המאורע ההיסטורי - גואל דרורי, שבימים אלה מקים את מוזיאון הצילום של באר שבע בעיר העתיקה. מעניין אם הגלויה הזאת תמצא את דרכה לשם.

טיסת בכורה בשנת 1978. צילום מסך

בימינו יש לא רחוק מהעיר פסטיבל שלם המוקדש לכדורים פורחים. התקדמנו. צילום מסך

שיטוט באיביי עם מילת חיפוש "באר שבע" דומה למסע בזמן. תמונות של השוק הבדואי, מלונות בעיר העתיקה שהיו ואינם ו-איך לא - הרבה מזכרות של הפועל באר שבע - דגלים, חולצות, סיכות וגם כרטיסים ממשחקים באירופה.

כמה שווה לכם כרטיס של משחק בליגת האלופות? צילום מסך

להבדיל מפריטים נדירים, מעניין לבחון דווקא את פריטי היום-יום שהופצו בזמנם בעותקים רביםוסביר להניח שלא היה לכם מושג ששווים גרושכך למשל גלוית מזכרת שהונפקה בשנת 1960 לכבוד המצעד הצבאי של יום העצמאות למדינה, שעבר ברחוב העצמאות בעיר העתיקה. ארבע שנים לאחר מכן הונפקה מדליה לקצינים שצעדו במצעד צה"ל תשכ"ד. מחיר המדליה עומד על 75 ש"ח ואילו הגלויה נמכרת במחיר 30 ש"ח.

1960 - מצעד העצמאות ברחוב העצמאות. צילום מסך

למי הוענקה המדליה? צילום מסך

פריט שמחמם את הלב הוא מכתב שנשלח בשנת 1965 על ידי הרב הראשי של באר שבע דאז, הרב מיכאל דהאן ז"ל ועל ידי הרב אהרון גדליה הופמן ז"ל שהיה אב בית הדין הרבני בעיר, ובו הם קוראים לציבור לתרום לחתן שכנראה לא היו לו האמצעים לקיים חתונה: "בקשתנו מופנית אל אחב"י (אחינו בית ישראל, ת.כ.מ) בכל מקום ומקום לתרום לו תרומה כספית בעין יפה למען מצוה קדושה ונשגבה זו של הכנסת כלה, בכדי להקל מעליו את המעמסה הזאת הרובצת על שכמו". וכמה שווה המכתב היום? 93 ש"ח.

עזרה הדדית משנת 1965. צילום מסך

מי שזוכר, בימים שלפני שקראו לבית החולים 'סורוקה', המקום נקרא פשוט "בית חולים באר שבע". ואם תרצו מזכרת ממשית מאותם ימים תוכלו לרכוש באיביי את התווית שהצמידו לכתפם של עובדי בית החולים. לא ברור מאיזו שנה התווית, אבל מה שידוע הוא שהיא תעלה לכם בסך הכל 75 ש"ח.

זאת יכולה להיות מתנה נחמדה למי שעבד אז בבית החולים. צילום מסך

כנראה שיום פתיחת סניף הדואר בשנת 1949 היה חגיגי ומיוחד, אחרת איך תסבירו את המעטפה הזאת שהונפקה במיוחד? את העיר מסמל המסגד הגדול שכיום משמש כמוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, בצמוד למוזיאון הנגב בעיר העתיקה, והחותמת על הבול מראה את התאריך המדויק - 14.06.1949. פיסת ההיסטוריה הזאת עולה כיום פחות מ-30 ש"ח.

יום היסטורי. צילום מסך

חשוב לציין כי בשוק חופשי כמו בשוק חופשי, כל אחד יכול להציב כל מחיר על המוצר שהוא מוכר. מחיר גבוה אינו מעיד בהכרח על ערך המוצר. מצד שני, כדברי האימרה הידועה: "לפעמים זבל של אחד הוא אוצר של אחר".

ובסוף השבוע של "ידיעות הנגב" - גיליון שופינג מיוחד!