עובדי 'חרסה' ונציגי ההסתדרות באסיפה שנערכה. צילום: מערכת מיינט באר שבע

עובדי מפעל 'חרסה' בבאר-שבע עדיין לא נרגעו מאז פרסום ידיעות על הכוונה והחשש מסגירת המפעל בבאר-שבע. בשבוע שעבר התכנסו לאסיפת חירום במפעל וביחד עם ההסתדרות אישרו סכסוך עבודה מראש, היה ואכן המפעל בסכנת סגירה.

על מצב המפעל לייצור כלי סניטציה אפשר ללמוד ממכתב תגובה של רועי רגרמן, מנכ"ל קבוצת 'חמת' בע"מ, בעלת השליטה במפעל,  ליועץ המשפטי של הסתדרות מרחב הנגב, עו"ד גיא בלאס, שמפורסם כאן לראשונה.

כידוע ההסתדרות באמצעות עו"ד בלאס הגיעו פרסומים לפיהן בכוונת הנהלת 'חרסה' לסגור את המפעל בבאר-שבע: "ככל שיש אמת בפרסומים, הרי שמדובר בהחלטה חסרת אחריות, הפוגעת ברגל גסה בעובדים, אשר ימצאו עצמם נזרקים לשוק העבודה" טענה ההסתדרות.

מפעל חרסה בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף

מנכ"ל 'חמת' רגרמן השיב, כי הפליאה המובעת במכתב ההסתדרות אינה ברורה וזאת לנוכח העובדה כי נציגי ההסתדרות והוועד מודעים היטב למצבו הכלכלי של המפעל ולמאבקיה של הנהלת החברה והקבוצה בחזיתות שונות המעיבות על תוצאותיו העסקיות.

מהמכתב של רגרמן עולה, כי במהלך השנים 2015-2018 אישרה הנהלת קבוצת 'חמת' ל'חרסה' השקעות בציוד חדיש ומתקדם בסכומים אדירים של יותר מ-35 מיליון שקלים, כל זאת על מנת להמשיך ולאפשר את קיומו של המפעל במציאות כלכלית מורכבת ומאתגרת: "טובת העובדים עומדת לנגד עינינו לא פחות מאשר לנגד עיניכם" כתב רגרמן לנציגי ההסתדרות.

במכתב חושף רגרמן את מצבו של המפעל בבירת הנגב: "מגמת ההרעה בתוצאותיה הכספיות של 'חרסה', הנובעות מסיבות רבות, גוזלת שעות שינה רבות מהנהלת הקבוצה והחברה (המשך התייקרות הארנונה, תחרות גוברת בסביבת סחר חופשי ממדינות בעלות עלויות ייצור נמוכות, ועוד. י.ל). על אף הפסדיה המתמשכים של 'חרסה' כיבדה הנהלת החברה את ההסכמים הקיבוציים במלואם. מיותר לציין כי בעלי השליטה בקבוצה, יואב גולן, קשור באופן רגשי למפעל, היות ו'חרסה' היה גם שמה של אמו ז"ל, ומתוך כך עושה ועשה הכל על מנת להחזיק את המפעל גם בתקופות קשות", דברי רועי רגרמן.

חברת 'חמת' חוזרת ומבהירה, כי מפעל 'חרסה' הינו בבעלות מלאה של 'חמת', חברה ציבורית הנסחרת בבורסה בתל-אביב. מכיוון שכך החלטה על סגירתו של מפעל יכולה להתקבל רק על ידי דיון מעמיק בדירקטוריון בקבוצת 'חמת', ככל והיה מתקיים דיון כזה הרי שהינו בבחינת אירוע מהותי והיה מדווח לציבור בעלי המניות.

בהסתדרות מרחב הנגב מביעים סקפטיות לגבי עתיד המפעל בבאר-שבע שהוקם בתחילת שנות ה-50 ומעסיק כ-130 עובדים מהאזור. יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף מסר: "ככל הנראה הנהלת 'חרסה' מורחים ועובדים עלינו על מנת שנהיה שקטים ונאפשר להם לבצע את תכניתם לסגור את המפעל ולהעביר את הייצור למפעל המקביל בטורקיה".