אדיב סבגי. "זו גזירה קשה". צילום: פרטי

חוק העזר החדש שאושר לפני כשבועיים על ידי מועצת עיריית אופקים בדבר הסדרת נושא החניה בעיר, כפי שפורסם ב'מיינט באר שבע' וב'ידיעות הנגב', מעורר סערה הן בקרב בעלי עסקים בעיר והן בקרב תושבים בעיר וביישובי הסביבה.

על פי הצעת חוק, שאמורה להיכנס לתוקפה בעוד מספר חודשים, ייגבה תשלום של 3.10 שקלים לשעת חניה החל משעת החניה הראשונה לבעלי רכבים, תושבי העיר, אשר יחנו את רכביהם לאורך רחוב הרצל, רחובה הראשי של העיר, בסמוך לחנויות והמרכז המסחרי ובמספר חניונים, בהם החניון שמאחורי בניין העירייה ואחד החניונים ברחוב שדרות דרום אפריקה.

מי שאינו תושב אופקים, כך על פי חוק העזר החדש, ישלם עבור שעת חניה תעריף כפול של 6.20 שקלים החל משעת החניה הראשונה.

ההחלטה עוררה עם פרסומה גילויי התנגדות רבים. "מדובר בהחלטה תמוהה", אומר אדיב סבגי, בעל עסק ותיק במרכז המסחרי באופקים, "כבעלי עסקים במרכז המסחרי אנחנו צריכים להודות לכל מי שבא וקונה אצלנו. ההחלטה הזו רק תבריח את הקונים, בין אם הם תושבי העיר ובין אם הם מיישובי הסביבה".

"לא מעט לקוחות כבר הודיעו לנו שהם פשוט ידלגו עלינו ויעשו את קניותיהם בנתיבות או בשדרות, שם לא גובים דמי חניה. אני לא מצליח להבין את ההחלטה הזו. המרכז המסחרי באופקים גם כך אינו שוקק חיים ועכשיו באים ומנחיתים עלינו כזו מכה. עבורנו, זו גזירה קשה. זו פשוט החלטה לא הגיונית".

בעל עסק נוסף במרכז המסחרי, יאיר נוגבקר, מדגיש, כי "זה פשוט מרתיח אותי. כבעל עסק שמחנה את רכבו בסמוך לעסק כ־12 שעות ביממה במטרה לתת שירות לתושבים, יוצא על פי חוק העזר הזה שאני אצטרך לשלם מדי חודש כ־700 שקל עבור חניה. זה נראה הגיוני? גם כך, העסקים כאן לא פורחים מי יודע מה".

"איפה כל ההבטחות של ראש העיר לדאוג ולטפח את העסקים בעיר. כלום לא קורה. פשוט לא נותנים לנו להתפרנס. יש תחושה שרימו אותנו. זו פשוט מכת מוות למרכז המסחרי. עדיף כבר לסגור את העסק ולהקים אותו בעיר אחרת".

חנייה בכחול לבן ברחוב הרצל. צילום: דוברות עיריית אופקים

מעיריית אופקים נמסר בתגובה: "העירייה שמחה לתת מענה לבעיית החנייה במרכז העיר ובמתחמי המסחר שלה, שכן עם שעות הבוקר המוקדמות נתפסות חניות אלה לאורך שעות היום על ידי עובדי מוסדות הציבור ובעלי עסקים ולא נותרת חניה עבור הלקוחות במתחמי המסחר השונים".

"עם כניסתו של החוק לתוקף יווצר מצב בו החניות יהיו פנויות עבור הלקוחות בתחלופה רבה, וכך נעודד ונתמוך בעסקים המקומיים ונפתור את בעיית החניה זאת על ידי מתן שעת חניה ראשונה חינם ומהשעה השנייה ייגבה תשלום סמלי. מניסיונן של ערים אחרות שעברו מהלך דומה, הוכח כי כמות הלקוחות גדלה וכך גם הפדיון היומי של העסקים".