מפעל תע"ש. צילום: תעש מערכות, ויקיפדיה

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הורה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לשוב ולדון בתכנית להקמת אזור תעשייה ביטחונית ברמת בקע בנגב, שנועדה לקליטת מפעלי 'תעש מערכות', בעקבות עתירה של בני משפחת אבו קרניאת שצפויים להיות מפונים מבתיהם לטובת הקמת המפעלים.

על פי פרסום באתר 'כלכליסט', במהלך הדיון לחצה השופטת חנה סלוטקי על המדינה לחתור לפתרון מוסכם עם התושבים ולהימנע מפינוי בכוח. המתחם שתוכנן להתפנות לטובת המפעלים משתרע על פני 50,000 דונם, בשטח שבין כביש 40 לכביש 25 מדרום לבאר שבע.

בעת אישור ההחלטה הורה שר החקלאות אורי אריאל לרשות הבדואים להיערך לקליטת כ-1,000 משפחות מהפזורות ברמת בקע, שיפונו אל היישובים אבו תלול, אבו קרינאת ו-וואדי אל נעם בתוך שנתיים. כמו כן, הפיצוי על הריסת הבתים והעברת המשפחות יכלול פיצוי כספי של 350-250 אלף שקל לבית אב ומגרש חינם לבניית בית חדש.

ביצוע פרוייקטים לקליטת המפונים כבר החל, כך למשל ביישוב אבו תלול מתוכננות למעלה מ-3,000 יחידות דיור וגם באבו קרינאת ובוואדי אל נעם נבנות שכונות חדשות שאמורות להוות פתרון מגורים ל-5,000 אנשי הפזורות, שחיים כיום תחת סיכון בריאותי, בשל הימצאות חומרים מסוכנים באתרים נאות חובב ורמת בקע.

עם זאת, תוכנית הפינוי גובשה ללא הסכמת התושבים. בעתירה של בני משפחת אבו קרניאת, באמצעות עו"ד קייס נאסר, נטען כי התוכנית מטילה מגבלות בנייה ופיתוח על השטח שבבעלותם, מונעת את הסדרת שכונת המגורים שלהם בצורה חוקית, תאלץ אותם לפנות את ביתם, וכן תפגע בקרקע שהיא מקור הפרנסה העיקרי של כל בני המשפחה וחלק גדול ממנה משמש לחקלאות.

כאמור, בית המשפט קיבל את טענת העותרים כי ההחלטה על אישור התוכנית התקבלה בלי להתחשב בעמדתם ובעמדת עשרות משפחות אחרות המתגוררות בשטח.