מפעל 'פריגו'. העובדים יקבלו מענק. צילום: דוברות ההסתדרות

בשורה מעודדת לעובדי מפעל "פריגו" בירוחם. בעוד שבימים אלה נרקמת עסקה למכירת מפעל התרופות "פריגו" בירוחם לבעליו החדשים, נחתם השבוע הסכם קיבוצי מיוחד בין ההסתדרות, הנהלת המפעל ונציגי ועד עובדי המפעל, המסדיר את תנאי ההעסקה והשכר של 650 עובדי המפעל.

רק לפני כחודש הודיעה הנהלת החברה על משיכת ההסכמות שהיו בין הצדדים בנוגע למכירת המפעל. בעקבות אותה הודעה הוכרז אז על ידי יו"ר ההסתדרות במרחב נגב מרכזי, ארמונד לנקרי, על סכסוך עבודה, אך בימים אלה, לאחר משא ומתן בין הצדדים, יושרו ההדורים ונחתם ההסכם הקובע כי זכויותיהם של עובדי המפעל, תחת ההסכם הקיבוצי, יישמרו באופן מלא עם העברת הבעלות על המפעל.

על פי ההסכם נקבע כי עם הוצאת המכירה לפועל יקבלו העובדים מענק מכירה של עד 70 אלף שקל בהתאם לוותק. עוד סוכם במסגרת ההסכם הקיבוצי כי תקופת ההסכם הקיים תוארך בשנתיים נוספות עד סוף חודש מרץ 2021 והעובדים הקבועים ייהנו מתוספת שכר של 4.25% בשנה.

כמו כן נקבע במסגרת ההסכם כי הנהלת המפעל מחויבת למפעל ולמרכז המחקר והפיתוח שלו בירוחם, וכי אין בכוונתה להעתיק או לצמצם את פעילות המפעל בירוחם במהלך חמש השנים הקרובות.

יו"ר ההסתדרות במרחב נגב מרכזי, ארמונד לנקרי, בירך על ההסכם וציין כי "העובדים במפעלים בירוחם הם מנוע הצמיחה של הישוב. היה חשוב לנו לשמר את זכויות העובדים ולשפר את מצבם הכלכלי".

יו"ר ועד העובדים, חיים בן־אבו, אמר: "לאחר תקופה לא פשוטה אנו יכולים לנשום לרווחה ומברכים על כך שהגענו להסכם שמיטיב עם כלל העובדים. המפעל הזה הוא הפנינה של ירוחם ומשמש כמקום עבודה מרכזי ועיקרי ביישוב. התעשייה בירוחם יכולה וצריכה לשגשג".

חברת התרופות האמריקאית "פריגו" נסחרת בבורסה בניו־יורק בשווי של 6.8 מיליארד דולר, ועיקר פעילותה הוא בתחום התרופות ללא מרשם. במקביל פועלת החברה לייצור תרופות מרשם גנריות, שעיקרו מתבצע במפעל בירוחם, בו מועסקים, כאמור, כ־650 עובדים.