הכניסה למפעל "חרסה" בבאר שבע. ייסגר? צילום: הרצל יוסף

עשרות עובדי מפעל הכלים הסניטריים "חרסה" בבאר שבע ערכו היום (שני) אסיפת חירום על רקע הכוונה לחסל את הפעילות בבאר שבע ולהקים מפעל דומה בטורקיה.

במפעל הוותיק מועסקים כ-115 עובדים המאוגדים בהסתדרות. העובדים, רובם תושבי באר שבע והאזור, קיבלו בהפתעה גמורה את הידיעה על כוונות בעל השליטה בחברת "חמת", יואב גולן, לסגור את מפעל חרסה שבבעלותה.

נוכח חששות העובדים מסגירת המפעל והעברתו לחו"ל, התאספו רבים מהם על רצפת פס הייצור והצביעו בעד הכרזת סכסוך עבודה שיאפשר להם להיאבק על פרנסתם ומקום עבודתם. 

עובדי המפעל באסיפת החירום. צילום: דוברות ההסתדרות

במקביל, מההסתדרות במרחב הנגב בראשות מאיר בביוף נשלח מכתב התראה למנכ"ל חרסה עידו שפר, ובו נכתב כי ההחלטה לסגור את המפעל היא "חסרת אחריות, הפוגעת ברגל גסה בעובדים אשר ימצאו עצמם נזרקים לשוק העבודה. מערכת יחסי העבודה במפעל מוסדרת באמצאות הסכמים קיבוציים מיוחדים הקיימים בחברה מזה עשרות שנים וראוי היה להגיע לעובדים ולשוחח עמם בעניין, טרם מסירת הודעה לתקשורת". 

במכתב כתב היעץ המשפטי של ההסתדרות במרחב הנגב,עו"ד גיא בלס, כי "ההסתדרות, אשר משמשת כארגון היציג במפעל, אינה מתכוונת לשבת בחיבוק ידיים נוכח הפרסומים ותשתמש במלוא זכויותיה לפי כל דין, כדי להגן על העובדים".

כבר לפני שמונה שנים ניצב בסגירת המפעל, וירידה משמעותית בריווחיות הביאה אותם להודיע בימים האחרונים על הכוונה לסגור את המפעל בבאר שבע ולהקים מפעל דומה בטורקיה. סגירת המפעל בבאר שבע אמורה להיות נדונה בדירקטוריון חברת "חמת", בעלת המפעל.