מלצרית, מסעדה. אילוסטרציה: freepik

מחאת המסעדות בישראל צפויה לעלות שלב אחד קדימה. לאחר שבחג החנוכה הוחשכו מסעדות רבות בישראל למשך שמונה דקות כאות מחאה על הפגיעה, לכאורה, של המדינה בבעלי העסקים, הפעם הצעד יהיה קשה הרבה יותר.

כבר בחודש דצמבר האחרון פורסם ב'ידיעות הנגב' וב'מיינט באר שבע' על כוונתם של המסעדנים להתאגד ולנקוט בצעדים קשים אף יותר, אם לא יחול שיפור משמעותי בהיטלים שהמדינה דורשת כלפי עסקי המסעדנות.

"כאן אני יכול לספר לך שהצעד הקיצוני ביותר שעליו חשבנו הוא לסגור את כל המסעדות בישראל בערב האירוויזיון. נכון, אומנם זה ערב שכולם ירוויחו בו בצורה יפה, אבל שווה להקריב את המחיר הזה בכדי לעורר מודעות עולמית לנושא הזה. זה יכה גלים בצורה לא נורמלית" סיפר אז בראיון אלון אלבז, בעלים ומנכ"ל קבוצת 'קמפאי'.

כזכור, מחאת המסעדנים קמה עקב מספר גזירות, לטענתם של בעלי המסעדות בארץ, שגזר עליהן משרד האוצר. עיקרי הסעיפים מדברים על שלושה חוקים: הראשון, "חוק היטל עובדים זרים" שמחייב את בעלי המסעדות בתשלום היטל של 20% בשנה, עד שש שנים רטרואקטיבית. החוק השני הוא חוק "פיקדון עובדים זרים" שמחייב את המעסיק להפריש 36% ממשכורת העובד (16% מהמעסיק ו20% מהעובד הזר) וכאשר העובד הזר יעזוב את הארץ, הוא יוכל לקחת את הכסף איתו. החוק השלישי הוא "חוק הטיפים", שמחייב את בעלי המסעדות להפריש מס מכספי הטיפים של המלצרים וכתוצאה מכך מפסידים המלצרים כספים רבים ונוטשים את הענף.

אתמול (שני) בשעות הצהריים שוחחנו שוב עם אלון אלבז שהוסיף "המחאה שלנו הפעם היא לצורך הזדהות עם החברים שלנו במרכז הארץ. האירוויזיון בתל אביב יכול להכניס להם המון כסף באותו ערב, אבל ההליכה עם העקרונות חשובה יותר מהערב הספציפי הזה. אנחנו כאן בדרום פחות מרגישים את התיירות בערב האירוויזיון, אבל יש כאן חובה מוסרית של כולנו קודם כל", אומר אלבז.

מעל ל-200 מסעדות כבר הצהירו כי לא יפעלו בערב האירווזיון, בהן גם כמה מוסדות באר שבעיים כמו כל מסעדות קבוצת 'קמפאי' - 'הספריה', 'קמפאי', 'קפאסה', 'סמילנסקי' ו'קמפאי סטריט ווק', מסעדת 'אלבי', 'בר גיורא', 'קריולו' וסניף רשת ההמבורגרים 'בלאק'.
הרשימה המלאה נמצאת בעמוד המחאה "מסעדנים חזקים ביחד".