הכניסה למפעל 'חרסה'. השומרים הוחלפו במאבטחים שמנעו כניסה. צילום: הרצל יוסף

עובדי מפעל 'חרסה' שהגיעו היום (ראשון) למפעל בבאר-שבע, גילו כי השומרים הוחלפו במאבטחים שהוצבו בשער, ואלה מנעו מהם מלהיכנס. לעובדים נודע, כי המפעל נסגר עד להודעה חדשה. בהודעה שקיבלו מההנהלה נכתב: "עם הרבה כאב, אנו נאלצים לקבל החלטה קשה, אולי הקשה מכל, להפסיק את הייצור במפעל". באותו מכתב מבטיחה ההנהלה למצוא לעובדים "פתרונות תעסוקה חלופיים".

העובדים סיפרו, כי הם הוצאו לחופשה מרוכזת ב"איצטלה" של חול המועד פסח, ומחר היו אמורים לשוב לעבודה. אלא שהשמועות שנפוצו כי הדירקטוריון החליט על סגירת המפעל, הביאו לכך שמספר עובדים הגיעו כבר היום למפעל כדי לבדוק אם נכונים הדברים, ואכן גילו כי השומרים הוחלפו במאבטחים שמנעו כל אפשרות להיכנס לתוך מפעל לייצור כלים סניטריים.

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, השוהה בחו"ל, עודכן בהתפתחויות האחרונות. בשיחה עימו הערב אישר כי המפעל נסגר, מה שאישש את החששות מלפני כחודש על פרסומים כי המפעל נקלע לקשיים ועומד להיסגר, מה שהוכחש בשעתו על ידי ההנהלה

"נשאף להגיע להסכמה בדרך של משא ומתן", הגיב בביוף למהלך של ההנהלה, "אבל אם לא תהיה הסכמה, נצא למהלך חריף. ההנהלה בנתה מפעל אלטרנטיבי בטורקיה ואז הודיעה על סגירת המפעל בארץ, כי זה לא משתלם לבעלים ומבחינתו שהעובדים ילכו לעזאזל. אנו לא מוכנים לקבל זאת".

בצעד דחוף ובניסיון להבין מה קורה, נפגשו הערב נציגי ההסתדרות ונציגי העובדים, עם מנכ"ל מפעל 'חרסה' בבאר-שבע, עידו שפר. אולם את הדברים ששמעו לא הרגיעו אותם וכולם מבינים כי מדובר "במשיכת זמן" של ההנהלה, כפי שהתבטא יו"ר האיגוד המקצועי בהסדרות, איציק ששון.

ששון אמר בשיחה עם 'מיינט באר-שבע' כי "מכלתחילה היה ברור שהכוונה לנצל את המיקום של 'חרסה' לעסקי נדל"ן, לסגור את המפעל ולפטר את כל העובדים". לדברי ששון, "הדיון עם מנכ"ל 'חרסה', שהתקיים במלון 'לאונרדו' בבאר-שבע, נועד לאפשר את שיווק הסחורה שנותרה במפעל, זאת על ידי גיוס של מספר עובדים בודדים".

יו"ר וועד עובדי 'חרסה', איגור פרימן, נשמע כעוס ועצוב מאוד: "אני מרגיש רע מאוד. ערב יום העצמאות של מדינת ישראל זורקים יהודים החוצה ונותנים פרנסה לטורקים, שם הקימו מפעל".

מפעל חרסה בבאר-שבע הוקם בשנת 1952 ונחשב לוותיק בבירת הנגב. 130 עובדיו ימצאו עצמם ללא תעסוקה ואולי חלקם יצטרכו להתדפק על דלתות הרווחה ושירות התעסוקה. עד לרגעים אלו לא התקבלה תגובת מפעל 'חרסה' וכל נסיונותינו להשיג תגובה או התייחסות עלו בתוהו.