עסקת ענק במשק הישראלי. חברת המשקאות האמריקאית "פפסיקו" הודיעה ביום שני על כוונתה לרכוש את חברת "סודהסטרים" שמייצרת מכשירי הגזה, תמורת 3.2 מיליארד שקל.

מנכ"לי 'סודה סטרים' ו'פפסיקו', השבוע במפעל. "מקום שמח". צילום: אלירן אביטל

השלמת העסקה, לאחר שאושרה על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות, צפויה עד לחודש ינואר הקרוב, ופרנסי הנגב, בעיקר אלה השותפים לתפעולו של פארק התעשייה "עידן הנגב", עיריית רהט, מועצת להבים והמועצה האזורית בני שמעון, בו שוכן מפעל "סודהסטרים", כבר רוקמים תקוות גדולות של פיתוח וצמיחה כלכלית לא רק לפארק עצמו, כי אם גם לאזור הנגב כולו. מבחינתם, לעסקה המדוברת יהיו השלכות כלכליות מרחיקות לכת.

"ברכה גדולה"
מפעל הדגל של חברת "סודהסטרים" פועל זה שבע שנים בפארק התעשייה "עידן הנגב" הסמוך לרהט והוא מעסיק כ־1,500 עובדים, יהודים, בדואים ופלשתינאים.

בהקמת המפעל הושקעו כ־130 מיליון שקל, ועל פי גורם המקורב לעסקה, התחייבה חברת "פפסיקו" להמשיך את פעילותו של המפעל לפחות לעוד 15 שנה. אותה התחייבות, כמו גם הבטחתו של מנכ"ל "סודהסטרים", דניאל בירנבאום, שאותה עסקה תאפשר לחברה להקים מפעל נוסף בנגב, הן המקור לתקוות הגדולות.

"העסקה הזו", אמר ל"ידיעות הנגב", ראש מועצת להבים, אלי לוי, "היא ברכה גדולה. המפעל של 'סודה סטרים' הביא בשורה לנגב. אני מאמין שהמפעל עכשיו ימשיך ויתרחב ויקלוט עובדים נוספים. זו בשורה גדולה".

"הרווחים שהמדינה תקטוף מהעסקה הזו הם נאים ביותר ואני מאוד מקווה שאותם כספים יושקעו ברובם בחזרה לפיתוח והרחבת פארק התעשייה שלנו. בכך גם יגדלו מקורות התעסוקה באזור. אין לי ספק שהשותפות בין שלוש הרשויות רהט, להבים ובני שמעון, זה מתכון מנצח, ואני מקווה שהוא יישמר גם בעתיד".

"המפעל הזה הוא גם דוגמה לדו־קיום בין יהודים ערבים, בין תושבי הנגב לבין תושבי השטחים. דוגמה למסגרת חיים ושל שותפות הלכה למעשה".

אלי לוי. "המפעל הביא בשורה לנגב". צילום: שי שמואלי

ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאוי, רואה את היום שלאחר העסקה כתחילתה של מהפכה בכל הקשור למצב התעסוקתי של עירו, ושל המגזר הבדואי, בכלל.

"בעקבות אותה עסקה", הוא מציין, "רהט עכשיו נמצאת על המפה העולמית. כשחברה עולמית כמו 'פפסיקו' רוכשת את החברה הישראלית 'סודהסטרים', זה לא דבר של מה בכך. מן הסתם זה ישליך על רהט כעיר ועל התושבים בה. כיום מועסקים במפעל כ־1,000 עובדים ועובדות תושבי רהט".

"הרחבתו של המפעל בעקבות עסקת המכירה תביא ליותר תעסוקה בקרב תושבי העיר. מדובר במהפכה של ממש ככל שמדובר במציאות התעסוקתית של העיר, מהפכה שתצמצם את שיעור האבטלה. המהפכה גם מתבטאת בכך שרוב העובדים במפעל הן נשים, שיוצאות לראשונה לעבוד מחוץ לבית, תורמות לפרנסת המשפחה ותורמות לכלכלת האזור".

הצלע השלישית בשותפות שבפארק התעשייה "עידן הנגב", ראש המועצה האזורית בני שמעון, סיגל מורן, מציינת כי "אנחנו גאים ש'סודהסטרים' הפכה חלק מאיתנו ואנחנו חלק ממנה באזור התעשייה המשותף לנו, לרהט וללהבים. 'סודהסטרים' הפכה בזמן קצר לאחד מהמעסיקים הגדולים והמובילים באזורנו, ואנחנו בטוחים שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה".

"דניאל בירנבאום, מנכ"ל החברה, איש של חזון, מוביל את החברה לא רק להצלחות עסקיות אלא לחיבורי אמת יומיומיים בין יהודים וערבים, דתיים וחילוניים ומיישם הלכה למעשה את חזונו של בן גוריון לפיתוח ולביסוס הנגב".

טלאל אלקרינאוי.  "בעקבות העסקה רהט נמצאת על המפה העולמית". צילום: הרצל  יוסף

פרק חדש
"היום מתחיל פרק חדש בהיסטוריה שלנו", ציין מנכ"ל 'סודהסטרים', דניאל בירנבאום, במכתב ששיגר לעובדי המפעל, "עכשיו שבו בבקשה, מיזגו לעצמכם כוס סודה קרה והמשיכו לקרוא".

"לפני 11 שנים היינו חברה קטנה על סף פשיטת רגל, חברה ששוויה שישה מיליון דולר עם ירידה מתמשכת במכירות ואנשים ללא ברק בעיניים, ללא אופטימיות. בחברה עבדו 700 עובדים במפעל קטן במישור אדומים. הם ייצרו 30 אלף מכשירים בחודש, שנמכרו במספר מדינות בודדות. היום שווי החברה הוא 3.2 מיליארד דולר ומועסקים בה 3,500 עובדים שמייצרים כ־500 אלף מכשירים בחודש, ונמכרים ב־46 מדינות ברחבי העולם. בנינו פה ביחד מקום ייחודי, המכבד את כל המגזרים והדתות. אנחנו עושים שלום כל יום, ועל הדרך עושים גם סודה".

בירנבאום הוסיף וציין כי הרכישה תאפשר ל"סודהסטרים" להמשיך לעבוד באופן עצמאי ולהרחיב את פעילות החברה, שתתבטא בהקמת מפעל חדש בנגב.
"רמון לגוארטה, המנכ"ל החדש של 'פפסיקו'", ציין בירנבאום, "ביקר במפעל שלנו ברהט לפני מספר שבועות והתפעם מהאנרגיה, המחוייבות והאומץ העסקי שראה. בצאתו מהמפעל הוא אמר לי שהמפעל והחברה שלנו הם מקום שמח. אנחנו נישאר מקום שמח. ולהיות קצת משוגעים".

סיגל מורן. "גאים ש"סודהסטרים" היא חלק מאיתנו". צילום: הרצל יוסף

עד לאותה עסקת ענק "חווה" המפעל לא מעט מהמורות. זה החל לפני כשבע שנים עם לחצם של גורמים פרו־פלסטינים על חברת "סודהסטרים" להעתיק את מפעלה שהיה אז באזור התעשייה מישור אדומים מהשטחים לישראל, וכפועל יוצא מזה הוקם המפעל בפארק התעשייה "עידן הנגב", כאשר משרד הכלכלה אישר אז לחברה מענק של 25 מיליון שקל להקמת המפעל.

בשנת 2014 פרץ סכסוך בין הנהלת "סודהסטרים" לבין משרד הכלכלה על רקע טענת החברה כי המשרד מעכב מענקים לפיתוח המפעל, ובעקבות כך קוצץ היקף השקעתה של החברה במפעל מ־300 מיליון שקל לכדי 119 מיליון שקל, וצומצם גם בצורה משמעותית היקף כוח האדם במפעל.

כך או כך, לפני כשבועיים אישר משרד הכלכלה לחברת "סודהסטרים" מענק של 18 מיליון שקל להרחבת המפעל בהשקעה של 90 מיליון שקל. תמורת המענק הממשלתי התחייבה החברה להגדיל את מכירותיה בארץ בכ־300 מיליון שקל ולקלוט 155 עובדים חדשים.

בשעתו גם נמנע לא אחת מעשרות העובדים הפלסטינים המועסקים במפעל מלהגיע לעבודה בשל פקיעת אישורי השהייה שלהם בישראל, אך מאבקה של ההנהלה בשיתוף עובדי המפעל הביא לשובם של העובדים אל קווי הייצור.
תהליך התאגדות

יחסי הנהלת "סודהסטרים" עם העובדים זכו בשנים האחרונות ללא מעט כותרות. לפני כארבע שנים פיטרה החברה עשרות עובדים פלסטינים מהמפעל במישור אדומים על רקע טענות העובדים על איכות המזון שהוגש להם בתום צום הרמדאן. המחלוקת בין העובדים להנהלה הובילה לפיטורי העובדים.

בשנה שעברה עלתה "סודהסטרים" לכותרות בעקבות סכסוך העבודה שהכריזה ההסתדרות במפעל לאחר שנכשל המשא ומתן להסכם קיבוצי בין הצדדים והנהלת המפעל אף הכריזה בשעתו על הפסקת המשא ומתן, כשלטענתה אז כ־700 מעובדי המפעל הגישו טפסי ביטול באשר לחברותם בהסתדרות.

העובדים טענו אז בתביעתם לבית הדין לענייני עבודה בבאר שבע, כי הם מבקשים להוציא צו מניעה נגד ההסתדרות שימנע ממנה לפעול כארגון היציג של עובדי החברה. העובדים טענו אז כי לשיטתם, ההסתדרות לא איפשרה לעובדים לבחור ועד מטעמם, וכי נציגיה התנכלו לעובדים שביקשו לעבוד בעת שההסתדרות הכריזה על שביתה במפעל. בהסתדרות דחו אז את הטענות וציינו כי היא פועלת לטובת ציבור העובדים ולהבטחת זכויותיו.

המשא ומתן בין הצדדים גלש למסכת של השמצות והכפשות והוא פוצץ. בהסתדרות טענו כי חברת "סודהסטרים" גייסה, כביכול, 'סוכנים' מטעמה בוועד העובדים, והתנכלה לאנשי הוועד, ואילו בחברת "סודהסטרים" טענו, מנגד, כי יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, הסית את העובדים להתנהל בבריונות מול צעדי הנהלת החברה. נכון לעכשיו, עדיין עומדות ותלויות תביעות הדדיות של ההסתדרות והנהלת החברה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, תביעות שטרם הוכרעו.

"אנחנו נמצאים כבר שנתיים בתהליך של התאגדות עובדי המפעל בהסתדרות", אמר השבוע בביוף ל"ידיעות הנגב", "התהליך החל טוב והתפוצץ. אנחנו נמצאים בהתכתשות מתמשכת בבית המשפט האזורי לעבודה על הרקע הזה ומקווים שבקרוב תינתן פסיקה בנושא".

מאיר בביוף. התכתשות מתמשכת בבית המשפט. צילום: שי שמואלי

באשר לעסקת מכירתה של החברה והשלכותיה על העובדים ציין בביוף כי "ללא ספק, מדובר במהלך כלכלי מבריק. אני לא חושב שבטווח הקרוב יחול שינוי לגבי העובדים, כאשר ככל שידוע נשארת הנהלת המפעל על כנה. נשמח ונברך על הרחבת פעילות החברה בעתיד והקמת מפעל נוסף בנגב, שלהערכתי ישליכו לטובה גם על תנאי עבודתם של העובדים וגם על יצירת מקורות תעסוקה נוספים באזור".