מוזיאון הנגב. מתחדש. צילום: הרצל יוסף

מוזיאון הנגב לאמנות התעשר לאחרונה ביותר מ-40 יצירות אמנות ישראליות בציור, רישום, הדפס ופיסול, שמשביחות את אוסף המוזיאון, מתנת המשורר מרדכי גלדמן מתל אביב, שלאורך השנים עוסק באמנות כמבקר אמנות, אוצר תערוכות ואמן יוצר.

עם הזמן נצבר וגדל אצל גלדמן אוסף אמנות תודות לשורה של אמנים שהיה איתם בקשר אישי או מקצועי, והם שבחרו למסור לו מעבודותיהם, בהם: משה גרשוני, רפי לביא, לאה ניקל, משה קופפרמן, מאיה כהן לוי, מריק לכנר, פסח סלבוסקי ועוד. כעת רצה גלדמן לחלוק את האוסף עם הציבור ולדאוג לעתיד היצירות והחליט למסור אותן למוזיאון ציבורי מוזיאון הנגב לאמנות.

מרדכי גלדמן בבית עם ציור של גרשוני בזמן מסירת האוסף. צילום: באדיבות מוזאון הנגב לאמנות

יצירה של אביגדור סטמצקי. מתנת נועה סטמצקי. צילום: מוזיאון הנגב לאומנות

בשנים האחרונות המוזיאון מבסס את מעמדו ומקומו כמוזיאון משמעותי בין המוזיאונים לאמנות בארץ, ולמרות מימדיו הקטנים אמנים ואוצרים מעוניינים להציג בו. זו כנראה גם הסיבה מדוע אמנים ואספנים מעוניינים להעניק יצירות לאוסף. 

אוסף המוזיאון ממשיך להתרחב מאז שנות ה-60, ללא תקציב רכישות, בעיקר הודות למתנות שנמסרות ברובן מהאמנים המציגים בתערוכות, כאות הוקרה, וממקורות נוספים בארץ ובחו"ל. יצירות נוספות שנמסרו לאחרונה לאוסף המוזאון הן של האמנית הוותיקה סטפה רייס.

מתנה משמעותית נוספת התקבלה בימים אלה מנועה סטמצקי, בתו של הצייר אביגדור סטמצקי, מהבולטים באמני המופשט בישראל וחבר בכיר בקבוצת "אופקים חדשים". בביקורה האחרון בארץ היא נפגשה עם מנהלת מוזיאון הנגב לאמנות וכך הגיעו יצירות חשובות של סטמצקי מכל תקופות יצירתו, החל משנות ה-20 עד שנות ה-70, חלקן כמתנה וחלקן כהשאלה ארוכת טווח.

"גל המתנות מעיד על האמון של קהילת האמנות במוזאון, במקצועיותו וברמת האמנות הגבוהה שהוא מביא לבאר שבע ולנגב", אומרת ד"ר דליה מנור מנהלת המוזיאון.

יצירה של אנה טיכו. צילום: יעל הרמן, באדיבות גלריה אנגל. © מוזיאון ישראל, ירושלים

בנוסף ליצירות החדשות באוסף, ב-20 בפברואר יפתחו שלוש תערוכות חדשות של שלושה אמנים ישראליים, נועם רבינוביץ, דוריס ארקין ואנה טיכו, שאצרה ד"ר מנור. "טיכו היא דמות מיוחדת בתולדות האמנות הישראלית, אך לצערי לא מספיק מוכרת" אומרת ד"ר דליה מנור ומוסיפה, "לאורך השנים הוצגו תערוכות שלה במוזאון ישראל ובבית טיכו בירושלים, אבל כמעט ולא יצאו משם. לכן התערוכה בבאר שבע היא אירוע מיוחד, בין השאר בגלל הנדירות שבחשיפת יצירותיה".


מתי?
אירוע הפתיחה יתקיים ביום רביעי, 20.02, בשעה 19:00.
איפה?
מוזיאון הנגב לאומנות, העצמאות 60, באר שבע.
נעילת התערוכה: מאי 2019.