מוזאון הנגב לאמנות בבאר שבע ייפתח הערב (20.2) שלוש תערוכות חדשות של שלושה אמנים ישראליים, נועם רבינוביץ, דוריס ארקין ואנה טיכו, שאצרה מנהלת המוזאון ואוצרת ראשית ד"ר דליה מנור. התערוכה הינה המשך ישיר למגמת המוזאון להציג אמני מפתח בהיסטוריה של האמנות הישראלית לצד אמנות עכשווית של דור ההמשך, אמנים ישראליים בעלי חותם אישי שממשיכים ליצור ולהתחדש. 

שלוש התערוכות יוצרות חוויה משולבת, בה כל אחד מהאמנים מבטא קול ייחודי בנוף האמנות הישראלית העכשווי וההיסטורי. התערוכה של אנה טיכו מבטאת את ההיבט היסטורי שראוי לדגש מיוחד.

בתערוכה "חיטה" בחלל המרכזי של המוזאון, נועם רבינוביץ אמן-חוקר שמציג רישום לפי הטבע מזווית אחרת, המתבוננת בפרטים הקטנים כמכילים עולם ומלואו. זה כארבע שנים שהוא מגדל חיטה הלכה למעשה במוזאון הנגב לאמנות לצורכי מחקר ואמנות, ומציג עבודות מן השנים האחרונות שצייר בטכניקות שונות. עבודותיו משקפות התבוננות קרובה על מבנה החיטה לצד ציור חופשי ומופשט יותר – כבסיס ליצירה. החיטה היא לא "רק" צמח, אלא מזון ותרבות, מיתוסים ודימויים חזותיים. יוצגו גם כמה פסלים ועבודות וידאו שלו מסדרת "רישום רץ". 

נועם רבינוביץ, חיטה - חיבור בין גבעול לעלה, 2016. צילום: רן ארדה

אמנית הרישום, אנה טיכו ( 1980-1896) כלת פרס ישראל, נולדה במוראביה שבצ'כיה, אז עדיין באימפריה האוסטרו-הונגרית ולמדה אמנות בווינה. בגיל 18 עלתה ארצה והתגוררה בירושלים עם בעלה רופא העיניים המוכר ד"ר אלברט טיכו, והם היו דמויות מוכרות והשתייכו לאליטה הירושלמית. אנה הקדישה מזמנה לאמנות לצד עבודתה כאחות במרפאה.

אנה טיכו, פרחים, שנות ה-40. צילום: יעל הרמן, באדיבות גלריה אנגל / מוזיאון ישראל, ירושלים

לאחר למותו של ד"ר טיכו הפכה לאמנית "במשרה מלאה" וזו תקופה של ביטוי חופשי ויצירות גדולות ממדים. היא יצרה רישומים של נופים ודמויות, עצים ופרחים, בעיפרון, פחם, דיו וצבעי מים. נופי ירושלים והרי יהודה היו מוטיב חוזר בעבודותיה וקיבעו את הזיהוי המוחלט שלה עם רישום הנוף. בתערוכה "התרשמות" יוצגו 27 מעבודותיה לאורך כל שנות יצירתה, מבחר זעיר, משפע יצירתה של טיכו. לצד רישומי הנוף, יוצגו רישומים של פרחי האזור ודמויות ירושלמיות אותנטיות שפגשה במרפאה.

דוריס ארקין, ארוחת חג, 2018. צילום: אלי פוזנר
התערוכה השלישית של הפסלת דוריס ארקין משלימה את המקבץ עם דגש על חומר וחומריות. בשונה מרבינוביץ וטיכו, ארקין בחרה להתבונן בסביבה האורבנית-מתועשת ומשתמשת בחפצים שמצאה וש"צברו" להם כבר היסטוריה משלהם. לרוב אלו עצמים ממתכת שהיא מוצאת בסביבה ואליהם מוסיפה חומרים "רכים" אותם היא מחפשת ברחבי העולם באמצעות האינטרנט. אירועים היסטוריים וחדשותיים, לעתים בעלי אופי אלים, משפיעים עליה ועל האופן בו היא מטפלת בחומרים. 

מוזיאון הנגב, רחוב העצמאות 60, באר שבע. טלפון: 08-6993535. שעות פתיחה: שני, שלישי, חמישי 16:00-10:00; רביעי 19:00-12:00 ; שישי ושבת 14:00-10:00. נעילת התערוכה: מאי, 2019.