התלמידים במסכת ליום השואה. צילום: באדיבות מקיף ג'

כמדי שנה, עצרת יום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיימה השבוע במשכן לאומנויות הבמה בהשתתפות נכבדי העיר, ניצולי שואה והקהל הרחב שהגיע לחלוק כבוד. במבואת המשכן הוצגה התערוכה "השואה והתקומה במשיכת מכחול" שבה ניצולי שואה איירו את צלקות העבר הפרטיות שלהם בשילוב עם התקומה היהודית. בפתיחת הערב נשא דברים ראש עיריית באר־שבע, רוביק דנילוביץ'.

בחלק המרכזי של הערב המרגש הוצגה המסכת "הו מאדרה, סיפור אהבה באושוויץ" שבוימה, נכתבה ועובדה על ידי מיטל ילניק. המסכת מספרת את סיפור אהבתם של עליזה ועובדיה ברוך ז"ל במחנה ההשמדה אושוויץ. על הביצוע הופקדו תלמידי מקיף ג'. האירוע, שהופק בהשתתפות מחלקת טקסים ואירועים בעיריית באר־שבע ובניהולו האומנותי של דדי אלופר והמפיקה צליל הרוש, לא הותיר בקהל עין אחת יבשה.

מנהלת מקיף ג', חוה סטרול, אמרה ל"ידיעות הנגב" כי "מדי שנה אנו רואים עלייה במספר התלמידים שרוצים להשתתף במסכת. השנה בחרנו 35 תלמידים מכיתות ז'־י"ב שהשקיעו רבות בלימוד המסכת, כולל פגישה עם דוברי גרמנית שלימדו אותם לבטא מילים ומונחים בשפה".

מבחינת המנהלת, הערך החינוכי בהצגת המסכת חשוב לתלמידים. "ישנם המון דרכים ללמד את סיפורי השואה בגילאי הנוער. הייתה לנו אפשרות לבחור טקסים אחרים להשתתף בהם, אבל אני כאשת חינוך רואה בהנחלת זיכרון השואה דבר מרכזי וחשוב מאין כמוהו. המסכת היא פלטפורמה נהדרת להנחלת זיכרון השואה לתלמידים".

לערב הזה הוזמנה בתם של עליזה ועובדיה ברוך, לילי, שהגיעה יחד עם בנה לכבד את הנוכחים. "בכל שנה אנו בוחרים סיפור שקושר בין השואה לתקומה. ברגע שהילדים צופים במסכת וניצול השואה או ילדיו יושבים בקהל, זה נוגע בהם אף יותר", סיכמה סטרול.

חוה סטרול: "השנה בחרנו 35 תלמידים מכיתות ז'־י"ב שהשקיעו רבות בלימוד המסכת, כולל פגישה עם דוברי גרמנית שלימדו מילים ומונחים בשפה". צילום פרטי

אלופר: "השנה בחרנו נושא מורכב מבחינה הפקתית". צילום: מערכת מיינט באר שבע

מנכ"ל "הבית למחול" והמנהל האומנותי דדי אלופר, והסמנכ"לית ומפיקת המסכת, צליל הרוש, אמרו כי השנה הוחלט להביא לקדמת הבמה במסכת את נושא יהדות סלוניקי ששזור בסיפור אהבתם של עליזה ועובדיה.

"עסקנו בסיפור האהבה של עליזה ועובדיה ברוך שבא לידי ביטוי בספר 'הו מאדרה'. השנה, בשונה משנים קודמות, נבחר נושא מאוד מורכב מבחינה הפקתית. היה מאוד מאתגר לחשוב איך להביא את הסיפור לפרונט. השנה ישנם הכי הרבה משתתפים מטעם תלמידי תיכון מקיף ג' בעקבות הטקסים המרשימים משנים קודמות".

"עברנו תהליך של חודשיים שבהם התקיימו חזרות אינטנסיביות", הוסיפה הרוש. "שכללו כתיבה מקורית של המסכת על ידי הבמאית מיטל ילינק. היה תהליך מאתגר, מעניין, לא פשוט בחלקים מסויימים, עם סיפור מורכב ושחקנים בתחילתם דרכם, אך התוצאה שהצלחנו להביא לבמה מרשימה, ובעיקר עונה על הרצון העיקרי - להמשיך ולספר את סיפור השואה".