ההצגה לא חייבת להימשך. צילום: הרצל יוסף

בתום משא ומתן של שנה, ולאור כישלון המו"מ בין תיאטרון באר שבע וארגון שח"ם שמייצג את השחקנים השכירים, הוכרז סכסוך עבודה בתאטרון באר שבע. בשח"ם אמרו היום (ראשון) לא כיבד את ההסכם הקיבוצי עליו הוא חתום ולא העביר תשלום ותנאים סוציאליים לשחקנים.

בין התאטרון לבין השחקנים קיים הסכם קיבוצי מיוחד מיום משנת 1998, ובשנה האחרונה התקיימו מספר פגישות בין הצדדים על מנת לחתום על הסכם קיבוצי חדש.

שח"ם הינו ארגון השחקנים היציג של השחקנים השכירים בתיאטרון באר שבע בשנה האחרונה. לאחר מסירת הודעת התאגדות לתיאטרון, נערכו מספר פגישות מו"מ בין ועד השחקנים ונציגי שח"ם לבין התיאטרון לצורך חתימה על הסכם קיבוצי חדש. אולם בתיאטרון הודיעו כי אין בכוונתם להסכים למתווה העסקה.

על פי שח"ם "השחקנים לא מקבלים כל תנאים סוציאליים מהתיאטרון, כגון: הפרשות לפנסיה, פיצוי פיטורים, ימי חופשה, ימי מחלה, דמי הבראה, קרן השתלמות ועוד. כמו כן, העסקת השחקנים נעשית בניגוד מוחלט להסכם הקיבוצי, כך שהשחקנים אינם מקבלים שכר בסיס ופרמיות על פעולות שביצעו, כפי שקבוע בהסכם הקיבוצי, אלא מקבלים סכום קבוע בגין כל הצגה, כך שלעיתים שכרם החודשי יכול להיות נמוך בהרבה משכר המינימום".

ביום חמישי האחרון נשלח מכתב דחוף לראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' להתערב על מנת לסיים את הסכסוך ולמנוע פגיעה קשה בשחקנים השכירים ובהעסקתם.

המכתב שנשלח לדנילוביץ' מארגון שח"ם

אורי רשטיק, מרכז פעילות שח"ם מסר: "שחקני תאטרון באר שבע, חלקם עובדים בתאטרון מעל עשר שנים, הפכו עם השנים לעובדים משוללי כל זכויות. זהו מצב שלא ניתן להשלים איתו ולא נשלים איתו. בימים הקרובים נודיע על המשך צעדינו, כאשר אנו לא פוסלים תביעה משפטית וגם צעדים ארגוניים נוספים. אין תיאטרון בלי שחקנים".

מתיאטרון באר שבע נמסר בתגובה: "תיאטרון באר שבע אכן נמצא בתהליך של מו"מ מול ארגון שח"ם, שהוכרז כארגון היציג של שחקני תיאטרון באר שבע, מתוך מטרה להגיע להסדרה ולחתימה על הסכם קיבוצי, שיסדיר את תנאי ההשתכרות של השחקנים בתיאטרון".

"לתיאטרון באר שבע היה קיים בעבר הרחוק הסכם קיבוצי עם השחקנים, הסכם שלא מומש ולא נאכף מזה כעשר שנים, לאור בקשתם של שחקנים ששיחקו בתיאטרון בה בעת, כמו גם לאור התולדה והצורך שלהם לעבוד במקביל במספר מקומות נוספים".

"במהלך התקופה האחרונה, נערכו מספר פגישות עם נציגי ארגון שח"ם ו-ועד השחקנים ובפגישות הללו הביעה הנהלת התיאטרון את עמדותיה. הנהלת התיאטרון רואה את החשיבות בהסדרת תנאי השחקנים מחד, אולם הדבר יתממש בחתימה על הסכם שיוכל לעמוד ביכולות התקציביות של התיאטרון מאידך. צר לנו כי ארגון שח"ם ונציגות השחקנים החליטו להכריז על סכסוך עבודה, עוד בטרם מוצו כל הפתרונות למתווה".

"הנהלת התיאטרון תעשה כל שביכולתה כדי שהפעילות השוטפת של התיאטרון לא תיפגע, ואנו מצפים גם מנציגות השחקנים לפעול באחריות המתאימה".