הודעה על טיול לבאר שבע משנת 1949. באדיבות הארכיון הציוני המרכזי

כך היינו. מוזיאון הנגב לאמנות בבאר־שבע בניהולה של ד"ר דליה מנור גאה לפתוח את התערוכה "היו זמנים בבאר־שבע" החושפת תצלומים, כרזות, מסמכים וסרטים המתארים את חיי העיר בעשורים הראשונים להקמתה לפני שבעים שנה.

התערוכה היא יוזמה של הארכיון הציוני המרכזי והיא מוצגת לכבוד שנת ה־100 להיווסדו ובשיתוף ארכיון הסרטים היהודיים ע"ש שפילברג שמציין 50 שנים להקמתו. שני הגופים בחרו לחשוף את הציבור לעושר הארכיוני שברשותם בסדרת תערוכות במוזיאונים ברחבי הארץ, הראשונה בהן מוצגת במוזיאון הנגב לאמנות.

הפריטים המוצגים בתערוכה הם בעלי ערך תיעודי־היסטורי ומזכירים לתושבי באר־שבע והסביבה אנשים, מקומות, מוסדות ואירועים שנשכחו עם הזמן. עיקר התערוכה הם תצלומים משנות ה־50 וה־60, המציגים דמויות מהעיר העתיקה, את בית העירייה הישן - כיום מוזיאון הנגב לאמנות, ראשית הבנייה של מגורים ומבני ציבור, בני נוער לומדים, טקסים וחגיגות.

"בהצצה זו אל העבר אנו מקווים להעשיר את הזיכרון האישי והקולקטיבי של באר־שבע ותושביה בני כל הדורות", מדגישה האוצרת ד"ר דליה מנור.

ראשי העדות הדתיות על במת הכבוד במצעד יום העצמאות ה-16. צילום: יהודה איזנשטרק, באדיבות הארכיון הציוני המרכזי

עולה חדש צועד בחולות באר־שבע, 1950. צילום: זולטן קריגר, באדיבות הארכיון הציוני המרכזי

נוסף על כך, התערוכה משקפת תפיסות ואג'נדות של הגופים הגדולים שיישבו את הנגב כמו הקרן הקיימת לישראל, קרן היסוד וגורמי ממשלה. התצלומים חושפים כיצד גופים אלה בחרו לתעד, בין היתר באמצעות צילומים מבוימים, את סדר היום הממסד. מהכרזות הישנות שמתעדות את מוסדות התרבות בעיר נשקפים חיי היום יום, אירועים וחגיגות ולצידם עימותים פוליטיים חריפים שליוו את העירייה בעשור הראשון.

במקביל לתערוכה ההיסטורית תוצג במוזיאון גם תערוכת אומנות של עבודות שהתקבלו לאחרונה לאוסף המוזיאון וטרם הוצגו. אוסף המוזיאון ממשיך להתרחב מאז שנות ה־60, בזכות מתנות שהמוזיאון קיבל מאספנים ומאומנים שהציגו בו.

בשנה האחרונה זכה המוזיאון לקבל לאוסף כחמישים יצירות של אומנים ישראלים שחלקן יוצגו בתערוכה, ובהן עבודות של אביגדור סטימצקי, יחזקאל שטרייכמן, לאה ניקל, משה גרשוני, פסח סלבוסקי, יגאל תומרקין, ביאנקה אשל־גרשוני, סטפה רייס, מאיה כהן־לוי, נורית דוד, עופר ללוש, ועוד. חלק נרחב בתצוגה החדשה נתרם מאוסף המשורר מרדכי גלדמן.

התערוכה ההיסטורית תיפתח באירוע חגיגי במעמד ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', ויו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אברהם דובדבני, ובהשתתפות תזמורת כלי הנשיפה העירונית באר־שבע ע"ש נסים אלשיך בניצוחו של מיכה דוד.

מתי? רביעי, 12.06, בשעה 19:00 (אירוע הפתיחה).
איפה? מוזיאון הנגב לאמנות, רחוב העצמאות 60, באר־שבע.