לראשונה מזה 29 שנים הוכרז השנה מועד הבחירות המקומיות כיום שבתון לכל דבר. למעט שירותים חיוניים, כדוגמת מערכת הבריאות, תחבורה ציבורית, אמצעי התקשורת ומפעלים חיוניים, יום הבוחר הוא גם הזדמנות לפעילות של נופש ופנאי לאחר מילוי החובה האזרחית מאחורי הפרגוד שבקלפי.

מחפשים מה לעשות עם הילדים ביום השבתון לפני או אחרי שלשול מעטפות ההצבעה לתיבת הקלפי? במספר רשויות באזור מצאו לכך פתרונות.

המירוץ לקלפי
עיריית באר שבע, באמצעות חברת 'כיוונים', תקיים פעילות מגוונת לכל המשפחה במתחם 'הקטר 70414' בשדרות טוביהו. בשעה 11:00 תועלה במתחם הצגת הילדים "המלך אהרל'ה פורש", שעלילתה נסבה אודות המלך אהרל'ה שהחליט לפרוש מתפקידו ומכנס לשם כך אסיפה של כל חיות היער כדי לבשר להן על החלטתו. באסיפה אף חיה אינה מתנדבת לכהן כראש ממשלה ונופלת החלטה שכל חיה תיקח על עצמה תפקיד מסוים בממשלה כדי לסייע למלך הפורש.

מתחם הקטר. משימות, חידות וסדנאות יצירה. צילום: יחסי ציבור

בשעה 12:30 יתקיים במתחם "המירוץ לקלפי" מירוץ מאתגר ומהנה לכל המשפחה, שיכלול חידות ומשימות מרתקות על טהרת הקשר לבחירות ולקלפי, וזה עוד לא הכל.

לאורך כל שעות הפעילות באותו היום, בין השעות 14:00-10:00, יתקיימו סדנאות יצירה לקטנטנים ויופעל גם מתחם של בועות סבון. מארגני הפעילויות מבטיחים שצפויות לבאים עוד הפתעות רבות.

כמה זה עולה לנו? 25 שקל לילד, מבוגר ללא תשלום. ילד מגיל שנתיים ומעלה יהיה חייב בתשלום דמי כניסה. מחיר הכרטיס כולל גם ערכת יצירה שתינתן לכל ילד.

כמו בקרקס
גם במתחם 'ישפרו פלאנט' בבאר שבע מבטיחים יום של כיף לכל המשפחה ביום הבחירות. בהנהלת המתחם חשבו על דרך מקורית לבילוי במתחם ביום הבחירות והכינו תוכנית לבילוי עבור כל המשפחה, אשר תכלול מתחמי פעילות רבים במהלך כל שעות היום.

ישפרו פלאנט. הפנינג לילדים. צילום: יחסי ציבור

בין הפעילויות הרבות אשר יוצעו לקהל הרחב וללא עלות הם מתחם ג'אנגלינג, סדנת שיווי משקל, סדנת חרבות וסדנאות יצירה. להטוטן מקצועי יפעיל את מתחם הג'אנגלינג במופע מאתגר וסוחף של הקפצת כדורים וצלחות מסתובבות. בנוסף תתקיים גם סדנת שיווי משקל, אשר תאפשר למשתתפים להבין איך זה להרגיש 'על הגובה'. הילדים יוזמנו להתנסות בהליכה על קביים וללמוד כיצד שומרים על שיווי משקל.

"זה יהיה אירוע ייחודי ומהנה ביום הזה", אומר מנהל 'ישפרו פלאנט' באר שבע, יריב טל, "הפעילות הינה חלק מלוח אירועים אשר תוכננו ונבחרו בקפידה ומתקיימים במהלך כל השנה. מועדון הילדים שלנו הינו מועדון איכותי המציע אין סוף של פעילויות ותוכן במהלך כל השנה".

ביום הבחירות, יום שלישי הקרוב, יתקיימו הפעילויות במתחם 'ישפרו פלאנט' בקריית יהודית בין השעות 14:00-11:00 ו־19:00-16:00. הכניסה חופשית.

בחזרה לעידן הקרח
ביום הבחירות יפתח 'פארק קרסו' למדע בבאר שבע את שעריו לפעילות מדעית לכל המשפחה. 'דימה', הממותה הסיבירית שהוצגה בחצי השנה האחרונה באחד מאולמות התצוגה בפארק והיתה לאטרקציה בתערוכת הממותות, אמנם חזרה באחרונה לרוסיה, ארץ מולדתה, אבל עשרות מיצגי הענק של התערוכה 'מסע לעידן הקרח' עדיין כאן.

פארק קרסו. הממותות מעידן הקרח. צילום: פארק קרסו למדע

במהלך יום הבחירות יוכלו המבקרים ליהנות ממיצגי הממותות מעידן הקרח, להשתתף בחידון משפחתי בנוסח 'חפש את המטמון' ברוח יום הבחירות, ליטול חלק בסדנאות תלת־מימד במעבדת הפאב לאב ובסדנאות הצילום במתחם היצירה החדש "מייקר ספייס".

במקביל, יוכלו המבקרים לבלות ולשחק בעשרה מתחמי התערוכות והמשחק של הפארק, העוסקים במגוון נושאים מדעיים כדוגמת גוף האדם, מזון, ההיסטוריה של המחשבים, אור וראייה, קול ושמע ואנרגיה.

הפעילות בפארק תתקיים בין השעות 18:00-09:00.
כמה זה עולה לנו? 30 שקל לאדם. ילדים עד גיל חמש כניסה בחינם.

רואים אומנות
לרגל השבתון ביום הבחירות מתחם מוזיאוני הנגב בעיר העתיקה בבאר שבע מזמין את הציבור להצביע ברגליים ולבחור באמנות. מה בתוכנית? סיורים מיוחדים, שנועדו למשפחות עם ילדים בתערוכות "חלומות מבטון" ו"בסוף מערב". הסיורים שיתקיימו בשעות 10:30, 12:30 ו־14:30 ללא תוספת תשלום.

מוזיאון הנגב לאמנות. הרפתקה של צבעים. צילום: מישל אמזלג

בנוסף, כל משפחה תקבל במתנה ערכת גלויות שבעזרתה יוכלו המבקרים לצאת להרפתקה בחצר של המוזיאון לתרבות האיסלם ועמי המזרח, לגלות צורות מעניינות המסתתרות בין המוצגים העתיקים ולהשלים את הציור בצבעים.
הכניסה למוזיאונים מתאימה לכל הגילאים. הפעילות עם הגלויות מתאימה לבני 12-5.

כמה זה עולה לנו? כרטיס כניסה משולב לשני המוזיאונים: למבוגר 35 שקל ולילד 20 שקל. שאר הפעילויות (סיורים משפחתיים ופעילות הגלויות) בחינם.

מי יעלה בגורל?
את יום השבתון ינצלו במתחם 'צים סנטר' בערד לקיומו של הפנינג בחירות ענקי. ביום בו משלשלים פתק הצבעה לקלפי, ב'צים סנטר ערד' ישלפו המבקרים פתק מ"הקלפי ההפוך" ויזכו לקבל מתנה. בין המתנות שיוגרלו בין המבקרים ניתן יהיה למצוא טלוויזיות לד, קורקינטים ממונעים וארוחות במסעדות המתחם.

מתחם "צים סנטר" בערד. הגרלה נושאת פרסים. צילום: מבשלים עם תמי

בנוסף, יתקיימו במהלך היום סדנאות אפייה מתוקות, בהן יכינו הילדים קינוח בגביע גלידה ועציץ מתוק. שלל הפעילויות במתחם יתקיימו בין השעות 21:30-09:30, כאשר במתחם המרכזי יוכלו המבקרים לבחור מתנה בקנייה של מעל 300 שקל בחנויות המתחם.

אין כמו סרט טוב
באופקים ינצלו את יום השבתון, לפני ואחרי ההליכה לקלפי, ביוזמה יוצאת דופן מסוגה. מדובר בהקרנת סרטים בקולנוע המקומי, אבל בשונה מהקרנות רגילות, הפעם יוקרנו סרטים על פי בחירת התושבים.

הקולנוע באופקים. אתם קובעים איזה סרט יוקרן. צילום: דוברות עיריית אופקים

קולנוע 'אופקים' יצא בימים אלה בקול קורא לתושבי העיר תחת הכותרת 'יום הבוחר', שהם אלה שיבחרו את הסרטים שיוקרנו על מסך הקולנוע המקומי החל משעות הבוקר ועד שעות הערב. הסרטים הנבחרים יוקרנו, כאמור, ביום הבחירות.

כמה זה עולה לנו? אזרח ותיק - 20 שקל. ילד, סטודנט, חייל - 25 שקל. מבוגר - 30 שקל. מי שיעדיף להתפנק במושב vip ולהתכבד בפופקורן ושתייה יצטרך להיפרד מ־50 שקל.

מפלגת החיות
גם בעלי החיים בגן הזיאולוגי 'נגב zoo' בבאר שבע יטלו חלק ביום הבחירות. במסגרת פעילות יוצאת דופן, שתתקיים באותו היום בגן, יתבקשו המבקרים בגן לבחור במפלגת החיות האהובה עליהם במיוחד ושראויה לטעמם לעמוד בראש מועצת החיות שבגן.

אינה הקנגרואית. מפלגת החיות. צילום: שי מישייב

חמש 'מפלגות' מתמודדות בבחירות המיוחדות האלה. מפלגת הצבועים, המיוצגת על ידי הצבועה 'לונה'. מפלגת הנחשים, המיוצגת על ידי נחש הצפע 'ברק'. מפלגת הקנגורו בראשותה של 'אינה', קנגורו מקפצת. מפלגת הבבונים בראשותו של 'סשה' הבבון ומפלגת הנשרים הקרחים המיוצגת על ידי הנשר 'הרקולס' בן ה־47, זקן העופות בגן.

"כקדימון לפעילות הזו", מספר מנהל צוות ההדרכה בגן, ספי חורש, "פרסמנו את 'מצע' המפלגות ברשתות החברתיות וביום הבחירות נציב בגן קלפי בה יוכלו המבקרים להצביע ולבחור את 'הנהגת' הגן".

כמה זה עולה לנו? כניסה לתושבי באר שבע - 30 שקל. למבקרים שאינם תושבי העיר - 35 שקל. ילד עד גיל שנתיים - חינם. שעות הפעילות: 16:00-09:00.

במרחבים בוחרים ירוק
את יום השבתון ינצלו במועצה האזורית מרחבים לפעילות בסימן השמירה על הסביבה. בשנתיים האחרונות זכתה מועצת מרחבים בפרסים על עצם היותה רשות ירוקה מצטיינת וככזו בחרו במועצה לקיים ביום הבחירות הפנינג ירוק שיתקיים במושב גילת.

ההפנינג יכלול בין היתר את ההצגה של תיאטרון "חוויה" - "טוני קרטוני", הצגה משעשעת המקרבת את הילדים לנושא המחזור ואיכות הסביבה. 'טוני קרטוני' הוא יצור מצחיק שעשוי מקרטון. יום אחד הוא נזרק לפח האשפה ומחליט להימלט ממנו. או אז יוצא גיבור ההצגה למסע מרתק שבסופו יגלה כיצד יוכל לשנות את גורלו.

חוץ מהצגה יופעלו במסגרת ההפנינג מתחמי יצירה ומחזור לילדים, מתחם פעילות odt, מתחם מטווחים, שוק 'קח־תן', דוכנים שונים, בהם גם דוכני מכירה של תוצרת מקומית ודוכני מזון, מתקני שעשועים מתנפחים, רכבת לילדים וכדור ג'ירו.
ההפנינג יתקיים במושב גילת בין השעות 14-10. הכניסה חופשית.