מתוך הפופרה. מחזמר עם ערך מוסף. צילום: דניאל כהן

כמיטב המסורת, גם השנה יתקיים מופע הפופרה המיוחד של בית הספר מקיף א'. השנה מדובר במופע מיוחד כיוון שזו השנה האחרונה שהוא מתקיים תחת שרביטה של מנהלת בית הספר הוותיקה, גילה בלאיש.

"זוהי הפופרה ה־40 שאני עושה וכל שנה ההתרגשות היא מחודשת. נבנתה כאן מסורת של ממש שבזכותה לא מעט תלמידים רוצים להגיע למקיף א' וללמוד בו", מספרת בלאיש. "אני רואה את הפופרה משני כובעים, מצד אחד, כאשת חינוך, מצד שני, כרקדנית מגיל צעיר מאוד. חשוב לי מאוד הערך המוסף שהמחזמר יביא איתו".

השכר והעונש
המחזמר שיוצג השנה הוא "אוליבר טוויסט". "המסר שבחרנו להעביר השנה הוא שהטוב בא על שכרו, הרע מקבל את עונשו והסדר שב אל כנו", מסבירה המנהלת בלאיש. "זה גם כלי מאוד חשוב בפיתוח הילדים. אני רואה בבית הספר מקום להתפתחות אישית ולא רק בית חרושת להישגים ולכן חשוב לי להשקיע את מירב המאמצים בהצגה הזו, כמובן בגבול שזה לא יפגע בהישגים הלימודיים של הילדים".

על פי בלאיש, ברמה האישית התלמידים עוברים שינויים משמעותיים בעזרת המופע בו הם נוטלים חלק. "אחת השחקניות שלנו כאן לומדת בכיתה ט' במסגרת כיתת חינוך מיוחד. אותה ילדה בקושי דיברה כאשר הגיעה לבית הספר, ולאחר שיצרנו בתוכה תחושת שייכות למסגרת בית הספר בעזרת הפופרה, השינוי הרגשי שהיא עברה הוא מדהים. אני מקווה שהיא תוכל להשתלב בכיתה רגילה כבר בשנה הבאה. היא רק דוגמה אחת להתבגרות שהם עוברים", מייחלת המנהלת הוותיקה

"הסוד כאן הוא השילוב שיש לנו בין כל הכיתות, כל המגזרים וכל האוכלוסיות. הכל מתנקז לבמה אחת, לנקודה אחת שתלווה את הילדים הללו לעוד המון שנים".

כשרונות גדולים
לצד בלאיש אחראי על הפקת המופע דדי אלופר מחברת Dance Satge Production (Dsp) שמפיקה את הפופרה כבר שנים. אלופר ציין בהתרגשות כי "החזון שלי היה לתת לכל נער ונערה את הכלים הטובים ביותר לבמה מתוך עולם של ערכים, ובניהם הערכים לעבודה קשה, מסירות, עקשנות, דיוק, התמדה, חברות, ועוד".

"היום כמנהל החברה אני מאפשר פלטפורמת עבודה לחבר'ה צעירים. אני שמח שיש עוד מקום כזה בארץ והוא היחידי אני חושב, שמטפל בכזו אכפתיות בבמה בתוך בית ספר, מפיק מחזות זמר מזה 46 שנים, מה שהתחיל בשנת 73'".

עוד הוסיף כי הוא רואה כבוד גדול בכך שבלאיש המנהלת פנתה אליו ליצור ולהפיק את הפופרה. "אני בוגר בית הספר ולפני עשר שנים נקראתי להפיק וליצור אחרי פנחס אופק שניהל אומנותית במשך שנים".

בנוסף, השחקן אורן כהן הופקד על הבימוי, גלעד כליפא על ההפקה והמפיקה האחראית צליל הרוש. הרוש מפיקה השנה זו הפעם העשירית את המופע. "אני גאה להיות שותפה לתהליך הזה לא מעט שנים ושמחה ללוות את ההתפתחות שלהם. לא מעט שמות מוכרים החלו את דרכם בפופרה כשחקנים. אנשים כמו צביקה הדר, יהודית רביץ ודני קושמרו, מהווים מודל לחיקוי עבור השחקנים של היום".

השחקנים הצעירים על הבמה. מתרגשים. צילום: דניאל כהן

שני תלמידים המשתתפים בפופרה הם רז טרייטל (17) ונטע שחר־שפירא (14). רז, תלמידת כיתה י"ב, משחקת זו השנה השישית בפופרה ונטע שלומד בכיתה ח' משחק בפעם השנייה במחזמר הבית־ספרי.

"אני חושבת שאני אמשיך ללמוד משהו שקשור לעולם המשחק", אומרת טרייטל, "אני כל כך אוהבת את זה וכל שנה אני מחכה מחדש להופעה הזאת. זאת שנה עמוסה עם בגרויות בחורף, אבל בית הספר עוזר לנו במה שאפשר".

שחר־שפירא מוסיף, "אני הגעתי בשנה שעברה די במקרה לחזרות לאחר שהמורה שלי לחצה עליי להגיע. בשנה שעברה היה לי תפקיד קטן יחסית והתרגשתי מאוד, אז השנה, כשיש לי תפקיד ראשי, אני מתרגש כפליים".

הצגת ערב לקהל הרחב תתקיים ביום שלישי 26.02.19 בשעה 20:00 במרכז הצעירים.
לפרטים נוספים וכרטיסים: רז- 054-4424888 או מעיין - 054-4887012