"להצחיק את אלוהים" היא הצגה בבימויה של נולה צ'לטון ובביצועה של דניאלה מיכאלי. אשה תל אביבית, חילונית, גרה בקומה השלישית, לא צמודה לשום קרקע, בוחרת להיפגש עם רב, מתנחל, הצמוד לאדמת ישראל הקדושה. הוא לקח על עצמו את עבודת השלום עד שהלך לעולמו. היא מבקשת לפגוש בו מחדש, על במת התיאטרון שכל כך אהב, להשמיע את דבריו ולהאזין לו יחד עם הקהל.

מתוך ההצגה "להצחיק את אלוהים". צילום: בוריס בלנקין

חמש שנים חלפו מאז הלך לעולמו הרב פרומן. אדם בעל תעצומות נפש וחירות מחשבתית שרעיונותיו ופעולותיו קוממו עליו קהלים מימין ומשמאל, נתנו תקווה וסימנו דרך לאחרים. נולה צ'לטון ואסף אופק ביקרו את פרומן כשכבר שכב חולה בבית החולים. אופק תיעד וליקט את השיחות שהתקיימו בין צ'לטון ופרומן. זהו הבסיס למחזה.

בהצגה מביאה דניאלה מדבריו של פרומן, כפי שעלו במאמרים שפרסם, נאמרו במסגרות שונות ולוקטו על ידי תלמידים ומשפחה. דניאלה מביאה את הדברים מפיו, מספרת עליו. גם מתווכחת איתו. מנהלת דו־שיח. כך מתקבלת תמונת חייו: הרב של היישוב המעורב תקוע, משורר ופעיל שלום. אדם שהקדיש את חייו לקירוב לבבות בין המחנות השונים בחברה הישראלית.

בהצגה עולה תפיסת עולמו הפוליטית והחברתית של פרומן, המפגשים שקיים עם אויבים מובהקים בצד הפלסטיני, אהבתו לתיאטרון ואהבתו העזה והקשר העמוק להדסה אשתו הממשיכה את דרכו, בדרכה.

כמו כן, בהצגה משובצים קטעי שירים שכתב פרומן והלחינו קובי אוז, שלמה גרוניך, חגי הלברטל ויוסף סוויד הכלולים בדיסק "כנפי רוח" - אמנים במסע לחנים לשיריו של הרב מנחם פרומן.

מתי? יום שלישי 23.10, בשעה 20:30.
איפה?
 תיאטרון הפרינג', אנילביץ' 15, העיר העתיקה באר שבע.
משך ההצגה:
  60 דקות.