חברי ההרכב 'שלופתא'. שנונים בחסד. צילום: יח"צ שלופתא

למעלה משש שנים שמופע האילתור הקומי של הרכב "שלופתא" רץ באולמות והתיאטראות המובילים בארץ, ובכל ערב מחדש קהל הצופים זוכה לערב מצחיק, מופרע ואינטליגנטי. למי שלא יודע, נספר שכל חברי ההרכב למדו בעברם באוניברסיטת בן גוריון והקשר בין חברי ההרכב לבירת הנגב הוא חם והדוק.

"בתחילת הדרך היה מדובר בערב אילתור לחברים שלנו", מספר איתי הכהן (31) בוגר תואר ראשון ושני באוניברסיטת בן גוריון שכיום גם מנהל את ההרכב המצליח. "אני אישית למדתי כאן שש וחצי שנים ושאר חברי ההרכב גם הם בוגרי אוניברסיטת בן גוריון ושם בעצם נוצר הקשר בין כולנו", מספר איתי על תחילת הדרך. "את השנים הכי יפות וטובות שלנו העברנו בקמפוס של בן גוריון ובו התפתחנו וגדלנו, הן מבחינה אישית והן בפן החברתי".

כמנהל ההרכב וכחלק מצוות השחקנים, הכהן מעביר סדנאות אילתור לנוער בסיכון. "הרעיון בסדנאות אילתור הוא לתת לדמיון לפרוח ולהביא את המחשבות שלנו לידי ביטוי בסצנות. במסגרת העבודה עם הנערים, אנחנו מלמדים בסדנה את אומנות האילתור ומדברים על הקשר שבין העולם ה'מאולתר' לבין העולם האמיתי", הוא מסביר.

על אף שכיום כל אחד מחברי ההרכב נמצא במקום אחר בחייו, לבירת הנגב יש מקום חם בליבם. לדברי הכהן, הדרך של חברי "שלופתא" לקדמת הבמה היתה די מפתיעה גם עבורם. "בתחילת הדרך הרמנו ערבי אלתור לחברים שלנו באוניברסיטה. עם הזמן הדברים תפסו תאוצה והשמועה על קיום מופע אימפרוביזציה פשטה ויותר אנשים הגיעו לערבים כאלה שהתחלנו לקיים באופן קצת יותר נרחב".

הערבים שקיימו החברים ב'שלופתא' בימי בן גוריון זכורים גם לאיתי כימים מוצלחים מאוד. "בשש השנים שאנחנו עובדים ביחד, המופע הגדול ביותר שלנו לקהל הרחב היה באוניברסיטת בן גוריון שבה נכחו כ־450-400 אנשים שבאו לראות אותנו", הוא נזכר.

"היה גם סיפור אחר נחמד יותר שבו הופענו באולם שהיה מיועד ל־110 אנשים והגיעו קרוב ל־200 צופים. דחסנו את כולם במדרגות כי לא היה נעים לנו להגיד לאנשים שאי אפשר להיכנס. בשלב מסוים הגיעו מהביטחון של האוניברסיטה ורצו לעצור את המופע באמצע המערכון. יצאתי באמצע ההופעה וביקשתי רק לסיים את הקטע. לאחר שהקטע הסתיים ולקול מחיאות הכפיים של הקהל, המופע פוזר אחר כבוד", הוא מספר בחיוך.

מאז ימי 'מופע המפוצץ' באוניברסיטת בן גוריון, הופיע ההרכב בבמות נחשבות ברחבי הארץ וביניהם מועדון צוותא, הבימה, תיאטרון החאן, ועוד. "למרות כל המופעים הללו שנשמעים מרשימים יותר, להופיע גם במקום אינטימי וגם בבירת הנגב זה משהו שאנחנו היינו חייבים לעשות ולכן אנחנו משתדלים להגיע מפעם לפעם להופיע בבאר־שבע. זה נותן לנו כוחות להמשיך בעשייה שלנו".

המופע של שלופתא מורכב משמונה מערכונים בהשראת רעיונות ומתנדבים מהקהל והצופים מוצאים עצמם לוקחים חלק אקטיבי ביצירה. לכל מערכון חוקים משלו המותחים את גבולות הדמיון ומעניקים זווית חדשה לסיטואציות מוכרות. "הקסם במופע שלנו הוא גורם ההפתעה שתמיד מגיע מכיוון לא צפוי. אנחנו יוצרים קטעי מוזיקה ותאורה שמביאים חווית תיאטרון קסומה, מצחיקה ובלתי נשכחת עבור הקהל שלנו", מסכם הכהן.

מתי? יום רביעי 10.04, פתיחת דלתות 20:30.
איפה? מועדון הברקה.
מכירת כרטיסים מראש.