ד"ר עפר אליאור יתארח בסדרת ההרצאות במוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע וירצה על "חיי נצח של השכל: מוסר ואמונה על פי הרמב"ם". הרצאתו של ד"ר אליאור תעסוק בשאלה כיצד יהודי צריך לעבוד את האל? הרי עליו לקיים מצוות בהן אמונה באל, אמונה בתורה ולימוד כתבי הקודש ולהקפיד על מוסר נקי, אבל האם די בכך?

ד"ר עפר אליאור (צילום: אירית אליאור) ונושא ההרצאה - הרמב"ם.

הרמב"ם, מגדולי המלומדים שפעלו במרחב התרבות המוסלמית במאה ה-12, השיב על שאלות אלה בשלילה וזעזע את עולמם של תלמידיו וקוראיו. לדעתו, מי שחי חיים שמטרתם הבלעדית היא שלמות בדת ושלמות במידות, לעולם לא יוכל למלא כראוי את רצונו של האל, כיוון שרצון האל תובע עוד דבר - ללמוד פילוסופיה. עיון בתורות פילוסופיות וקבלתן, בתפיסתו של הרמב"ם, הן המפתח היחידי להשגת המטרה הנשגבת והאמתית של כל יהודי - חיי נצח של השכל.

בהרצאה יעמוד ד"ר אליאור על השקפה זאת של הרמב"ם ועל השלכותיה. ד"ר עפר אליאור הוא חוקר מחשבת ישראל וההיסטוריה של הפילוסופיה והמדעים בקרב יהודים בימי הביניים ובעת החדשה המוקדמת.

בתום ההרצאה יתקיים שיח גלריה בתערוכה "בסוף מערב: אמנות ואומנות מארצות המגרב: מרוקו, אלג'יריה ותוניסיה", בליווי אוצרת המוזיאון ד"ר שרון לאור-סירק. התערוכה היא זיכרון היסטורי וקול געגוע למורשת הענפה של תרבות צפון אפריקה, המוסלמית והיהודית.

סדרת ההרצאות במוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, עוסקות בחיי היום יום במזרח התיכון בעבר ובהווה ומתקיימות בשיתוף המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין דתיים באוניברסיטת בן־גוריון בנגב

יום שני (9.4), שעה 10:30, המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, באר שבע. הכניסה בתשלום. לפרטים נוספים: 08-6993535, שלוחה 1.