פסטיבל הסרט הקצר בבאר שבע ייקרא מעתה על שמו של לאון אדרי ז"ל, מפיק הקולנוע ומאושיות תעשיית הקולנוע הישראלי, שהלך לעולמו לפני כחודשיים. כך החליטו מארגני הפסטיבל, שיתקיים בשבוע הבא, זו השנה השנייה, בבאר שבע.

פסטיבל הסרט הקצר בבאר שבע. אדרי ז"ל היה חלק מפיתוח הפסטיבל. צילום: מעיין קאופמן

אדרי המנוח היה חלק בלתי נפרד מקידומו ופיתוחו של הפסטיבל והיה הראשון שנרתם לסייע ולתרום את הפרס הראשון לתחרות הסרט הקצר בסכום של 15 אלף שקל מטעם ה'סינמה סיטי' שבבעלותו. אדרי, מבכירי הקולנוע בישראל, גדל בדימונה, שם החל את חזונו הקולנועי כנער צעיר שהקרין סרטים בבית הקולנוע המקומי.

"אנו רואים בהחלטה לקרוא את הפסטיבל על שמו זכות גדולה", אומרת מור חנאי, יזמת הפסטיבל והמנהלת האומנותית שלו, "לאון היה איש חזון רב פעלים אשר גדל בנגב. הוא שינה את הרגלי הצפייה בבתי הקולנוע בישראל והיה לאחד מאנשי הקולנוע הבכירים בארץ. עוד בפגישה הראשונה על גיבוש הפסטיבל, לאון נכח והביע נכונות לתמוך וללוות אותנו. זה לא ברור מאליו לקבל תמיכה כזו מחזקת בשלב כל כך ראשוני. הוא היה חולם גדול ואיש מלא השראה".

בתו של אדרי, לירון אדרי, ממייסדי הקרן לקידום הקולנוע והאומנויות בנגב, בירכה על ההחלטה וציינה כי "עבור אבא שלי, הנגב היה הבית והלב. הוא עלה ממרוקו לדימונה ושם החל חלום וחזון הקולנוע שלו, כאשר התחיל לעבוד בתור מקרין בבית הקולנוע בדימונה. משימת חייו היתה להביא את הקולנוע לנגב, בין אם בהפקות סרטים ישראלים כמו 'סוף העולם שמאלה' ו'מוטלים בספק' ועד לבניית הסינמה סיטי בבאר שבע. זה מרגש מאד עבור משפחתנו שמארגני הפסטיבל החליטו לקרוא לפסטיבל הסרטים הקצרים על שמו של אבי. אנו שמחים על כך שגם בלכתו, מסורת פיתוח הקולנוע בנגב ממשיכה".

לאון אדרי ז"ל. "משימת חייו הייתה להביא קולנוע לנגב". צילום: יריב כץ

הפסטיבל יתקיים, כאמור, בשבוע הבא (19-21 ביוני) בשעות הערב במתחם העיר העתיקה בבאר שבע ויהיה פתוח לקהל הרחב. במשך שלושה ערבים יוסבו 'פאב החלוץ', 'קפה לולה' וחצר תיאטרון הפרינג' לבתי קולנוע אינטימיים, כשבמסגרת הפסטיבל יוקרנו כ-30 סרטים ישראלים קצרים. מעבר לסרטים יתקיימו במסגרת הפסטיבל גם מפגש אמן עם יוצרים מתעשיית הקולנוע הישראלית, כמו שי אביבי, יובל שרף, אורי סיון וגלעד אמיליו-שנקר.

צפו בטריילר לפסטיבל: