תחת הכותרת "רקדנים יוצרים מחול" קיימו בשבוע שעבר תלמידי המרכז למחול "דורות" של בית הספר התיכון מקיף ג' בבאר שבע את ערב היוצרים המסכם את עונתו החמישית של המרכז. זה לא היה עוד מופע מחול רגיל, כי אם, כך על פי יוזמיו והרקדנים עצמם, ערב המביא את מסורת היצירה לידי הרקדנים הצעירים כאמצעי להביע את שעל ליבם ורצונם לומר היישר אל ליבו ועיניו של הצופה.

הרקדנים על רקע הנוף הבאר שבעי. צילום: גלעד קבלרו

מביעים את עצמם
"יצירה היא כלי", אומר ישי כרסנתי, המנהל האומנותי של הפרויקט ורקדן בזכות עצמו, "ערוץ להבעה, דרך אומנותית להעביר מסרים, חוויות, תחושות, מחשבות, רעיונות או אימרות קולקטיביות. היצירה מהווה צינור למסרים בדרכי ביטוי אישיים דרך הגוף אל תוך תנועה, הבעה, טקסט, במה ומפגש עם הקהל. הרקדנים הצעירים שיתפו את הקהל בסיפורם האישי בדרך בה בחרו להביע ולהעביר את המסרים שעל ליבם".

כרסנתי שעמל זמן רב על הפרויקט מוסיף כי "מאז הקמתי ויזמתי את ערב היוצרים זו השנה החמישית, אני מגלה את אישיותם של הרקדנים היוצרים בתהליך זה, את רגשותיהם וסיפורם האישי באמצעות כלי היצירה והמחול כדרך להבעה, חינוך, תרבות ולפשטות".

להקת המחול "דורות" רוקדת כבר 23 עונות והעלתה על הבמה לא מעט מופעי מחול כדוגמת "רוקדים את החלומות", "בהעלותך", "פרוץ" ו"יונתן".

הרקדנים על הבמה. הפתיעו ביצירות. צילום: אריק פרייס

שער לעולם מקצועי
"לפי תפיסת עולמי", מציין המנהל האומנותי והכוריאוגרף, דדי אלופר, "נוצרים חיים חדשים, בימתיים, במקום בו היצירה מתקיימת, ולכן רקדני 'דורות' מיצבו את זכותם באומנות המחול עקב יצירתם החדשה בציון שנת ה־70 למדינה, בה מציינים הרקדנים את נקודת מבטם למחול ישראלי עכשווי לבמה. מדובר בחוויית מחול המסכמת שמונה שנות מחול לרקדני 'דורות' ופותחת להם שער לעולם המחול המקצועי והבוגר".

לימודי המחול בבית הספר התיכון מקיף ג' בבאר שבע הם חלק בלתי נפרד ממערכת הלימודים של בית הספר. לדברי מנהלת בית הספר, חוה סטרול, "הלימודים הללו מהווים עבור המשתתפים הזדמנות להתוות דרך להצלחה, למצויינות אישית ולמידה משמעותית, המכוונים לעשייה מתוך עניין, סקרנות, הנעה והנאה".

"בכיתות המחול בחטיבת הביניים, בתוכנית שנרקמה בשיתוף משרד החינוך ועיריית באר שבע, אנו מנחילים את אומנות המחול במערכת מצמיחה המובילה למיצוי יכולות אישיות. במסגרת הזו אנו משלבים תכנים תיאורטיים במחול, תולדות המחול, בצד לימודים מעשיים הכוללים בלט קלאסי, מחול מודרני ושיעורי קומפוזיציה".

"תוכנית המצוינות במחול בחטיבת הביניים מהווה את התשתית ללימודי מחול מתקדמים במטרה להעמיק את הלמידה. ערב היוצרים הוא שיאו של תהליך למידה. השנה, בסימן 70 שנה למדינת ישראל, התלמידים הם לא רק רקדנים, אלא יוצרים בעלי חשיבה רב־כיוונית ויצירתית".

המחול כדרך להבעה, חינוך, תרבות ופשטות. צילום: גלעד קבלרו

תחושות ורגשות
שלל יצירות מחול רקמו בוגרי הפרויקט. כל אחת ואחד מהם מביע על הבמה את רגשותיו, את תחושותיו מחיי היום יום. "כל אחד נוטה להסתיר את מה שבפנים, את התחושות והרגשות שהוא באמת מרגיש באותו יום או באותו רגע", מציינת שחר מורדוך, המעלה את יצירתה inside, "הריקוד שלי מתאר את כל הרגשות שחבויים בפנים ורוצים לצאת".

תחת הכותרת "מחלום למציאות" מבקשות חן עובדיה ודנה סבירו להביע את תחושותיה של נערה שאינה מצליחה בלימודיהו היא מוצאת מישהי שתוכל ללמוד ממנה את סוד ההצלחה. ואילו אליאב תורג'מן, ביצירתו "מבחירות למעשים", מתלבט בשאלה "האם לעשות את מה שמבקשים ממני או ללכת בדרכי שלי?".
נועם חייבטוב יצרה את יצירתה הנושאת את השם "שלושה עולמות". מבחינתה, "כרקדנים אנחנו נחשפים לסוגי מחול שונים, כשכל אחד הוא עולם בפני עצמו. לדעתי, הקסם האמיתי מגיע ברגע שבו מאחדים את העולמות לאחד".

על הבמה. "אנחנו גאים בתלמידינו", אומרת המנהלת חוה סטרול. צילום: אריק פרייס

במסגרת ערב המחול המרגש הזה הועלו גם יצירותיהן של לירון גבאי ("גבולות הגיון"), אמילי אמירוב ("unsteady"), עדי סקרייר וספיר זכות ("חושך ואור"), ניקול ביך ("hold me down"), ניקול שרייגר ("בית משותף"), דנה סבירו ("קולם של חיילים"), שלי רוזמן ("מזג אוויר לסוודר") וחן עובדיה (המאבק בייאוש").

"למידה מקיפה במסגרת לימודי המחול", מסכמת מנהלת מקיף ג', חוה סטרול, "מקדמת משמעת עצמית וביטחון, תוך עשייה מהנה, מאתגרת ומפתחת. אנחנו גאים בתלמידינו".

ישי כרסנתי, דדי אלופר, חוה סטרול ובכירי העירייה. צילום: אורי  ינון