פסטיבל הפרינג' הבינלאומי באר שבע הוא פסטיבל רב־תחומי חוצה קהלים וגילאים שנותן במה למיטב היוצרים מהארץ ומהעולם מתחומי התיאטרון, המחול, המוזיקה, אמנות הרחוב והאמנות הפלסטית.

(מימין) טרופותי, הסונטות של שייקספיר, מג'יקל מיסטרי טור. צילומים: תיאטרון אורנה פורת, יוסי צבקר, עמית שעל

הפסטיבל שיתקיים זו השנה השמינית במתחם העיר העתיקה בבאר־שבע, נחשב לאחד מאירועי הפרינג' המרכזיים בישראל ומפסטיבלי התרבות הגדולים והמובילים בדרום.

בשנה שעברה התקבל הפסטיבל לאיגוד ה־EFFE (איגוד הפסטיבלים של האיחוד האירופי) וקיבל ציון לשבח כפסטיבל יוצא דופן. הפסטיבל צובר מדי שנה מוניטין כאירוע יוקרתי, איכותי ובעל שם עולמי. השנה יתארחו בו למעלה מ־20 מופעים מהארץ ומחו"ל ומעל 150 אמנים יקחו חלק בשלושה ימים של פעילות אמנותית ענפה וצבעונית. 

התוכנית האמנותית מציגה קו ייחודי של יצירה מקורית, ביקורתית ומגוונת, המשלבת הפקות מקור, מיטב יצירת הפרינג' בישראל, מופעי בכורה שנולדו במיוחד עבור הפסטיבל, הצגות ילדים ומבחר מופעים בינלאומיים המעניקים תמונה עכשווית ומרתקת של אמנות עצמאית.

תרבות, גבירותיי ורבותיי
בין המופעים הבולטים והמרכזיים בפסטיבל, אתם מוזמנים ליהנות מ"הזר" (בכורה עולמית), מופע תלוי מקום בהשתתפות קהל המבוסס על ספרו של אלבר קאמי. מדובר בניסוי פרפורמטיבי הרוכב באופן פרוע וביקורתי על טרנד חדרי הבריחה. בדומה לחדר בריחה, הזר שולח את הקהל למשימות חידתיות המופעלות על ידי שחקנים. אולם בניגוד לחוויית הבריחה הרגילה שמתבססת על קשר לוגי ויחסי סיבה ותוצאה בין המשימה להתקדמות העלילה, הזר יבחן דווקא מצבים בהם הקשר בין ביצוע והשלמת החידות לתוצאותיהן הוא רופף, שרירותי ולעתים הרסני.

גם תיאטרון אורנה פורת יגיע עם עיבוד מוזיקלי לספר הילדים האהוב "טרופותי": עכבר מתהלך לו ביער ומחפש אגוז לאכול. בדרך הוא פוגש, בזה אחר זה, שועל, ינשוף ונחש המבקשים לטרוף אותו, אך העכבר מלא התושייה מזהיר אותם שתיכף יגיע למקום חבר שלו, טרופותי, שהוא מפלצת גדולה ורעבה. החיות נבהלות ומניחות לעכבר לנפשו. העכבר ממשיך בדרכו, ולתדהמתו הוא נתקל לפתע ביציר דמיונו הרעב - בטרופותי עצמו.

ואם אתם רוצים לחשוף את ילדיכם לשירים של הלהקה האגדית "ביטלס", תוכלו ליהנות ממופע מלא בנוסטלגיה ובקסם של להקת "מג'יקל מיסטרי טור" שכולו הפנינג של ילדים והורים. מופע מחווה נוסף יתקיים לאחד האמנים הגדולים והמשפיעים בתולדות הרוק, דייויד בואי, עם הלהקה של עידן אלתרמן ואלון נוימן.
כבוד לבריטניה

כחלק משיתוף הפעולה עם תוכנית SHOW-UK של המועצה הבריטית וקרן קלור ישראל, יוקדש יומו השלישי של הפסטיבל לתרבות בריטית וייארח מופעים מבריטניה, שיתופי פעולה בין אמנים בריטים לישראלים והצגות פרינג' ישראליות השואבות השראתן מיצירות מופת בריטיות ומקרבות אותן לתרבות הישראלית. רחובות העיר העתיקה יעוצבו בסגנון שוק פשפשים אנגלי ויעניקו חוויית תרבות ססגונית ובלתי נשכחת לכל המשפחה.

במהלך הפסטיבל יוכלו הצופים ליהנות מחוויה בינלאומית עם מחול המשלב מולטימדיה מפורטוגל, תיאטרון תנועה על האדם העכשווי והעיר כג'ונגל מרומניה, פנטומימה מודרנית מצ'כיה, מחול וירטואוזי בו נפגשים שני רקדנים ורב אמן מוזיקלי להתמודדות האחד עם האחר על הבמה מליטא, מופע אקרובאלאנס מאוסטריה המשלב ריקוד אקרובטי, פנטומימה ואלמנטים של תיאטרון רחוב המובילים לסיפור מודרני, דמיוני וחלומי, ופרויקט וידאו ייחודי שצולם בבאר שבע על ידי האומן פיליפ ז'אמה מצרפת.

מנכ"לית תיאטרון הפרינג', אפרת זיו־אספיס, מציינת כי פסטיבל הפרינג' הבינלאומי הפך עם השנים לפסטיבל איכותי בעל תקן אירופאי של איגוד הפסטיבלים EFFE. "כחלק מאירועי הקיץ של העיר באר שבע, הפסטיבל מאפשר בילוי איכותי ומגוון לכל המשפחה. המטרה שלנו הנה להציב מדי שנה את העיר באר שבע כאחת הערים המובילות בישראל בתחום התרבות".

ימים שלישי עד חמישי (24-26.7), פסטיבל הפרינג' הבינלאומי, העיר העתיקה, באר שבע.
פרטים וכרטיסים באתר, בעמוד הפייסבוק או בטלפון 08-6466657.