בית הקפה "לולה" ברחוב סמילנסקי בבאר שבע יארח את התערוכה "מצלמים זיכרון" המציגה 12 תמונות של ניצולי שואה, מראשוני החברים בסניף "עמך" באר־שבע שנוסד בשנת 1994.

יוזם התערוכה הוא ניר שמול, דור שלישי לניצולי שואה ובוגר בית הספר לצילום "קמרה אובסקורה" אשר מתנדב ב'עמך" באופן קבוע וביקש לתרום בדרך שתביא לידי ביטוי גם את היצירתיות שלו.

ניר שמול. לחוות מפגש קרוב עם הניצולים וסיפוריהם. צילום פרטי

הצילומים עוסקים בחוט המקשר בין העבר להווה, באמצעות סמלים המייחדים את סיפורו של כל אחד מהניצולים. "ראיתי בדמיוני שתי תמונות, באחת ילד קטן בפולין בשנות המלחמה שמנסה להעיף עפיפון, והעפיפון נלקח ממנו בפתאומיות. בתמונה האחרת, 70 שנה מאוחר יותר, אותו ילד שהתבגר בינתיים והפך לסבא מלווה את נכדו, כשזה האחרון מנסה להעיף עפיפון משלו", מספר שמול מה הייתה ההשראה שלו ליצירת הפרויקט.

"חיפשתי סיפורים של ניצולי שואה שבהם מתחבר חלום העבר שנגדע אל ניצחון ההווה, ניצחון שמתקיים בהמשכיות המשפחתית. סבתי הייתה אף היא ניצולת שואה, לצערי, לא זכיתי לשמוע ממנה את סיפורה, תערוכה זו איפשרה לי לחוות את המפגש הקרוב והמרגש עם הניצולים ועם סיפוריהם".

בערב הפתיחה משתתפת אחת הניצולות שצולמו לפרויקט מיוחד זה, מלכה ליברמן, אחת ממקימות סניף "עמך" באר שבע, שצולמה במסגרת התערוכה. בתמונה מומחש הגעגוע העז שהיא חשה לערב שבת בבית הוריה שנספו יחד עם כל משפחתה.

פרץ לב, ניצול שואה נוסף שסייע בהקמת סניף "עמך" באר שבע, צולם גם הוא במסגרת התערוכה, ומלכה ליברמן, ישאו דברים בערב הפתיחה וייספרו את הסיפור המיוחד שמאחורי תמונותיהם.

פרץ לב. ממייסדי 'עמך' בבאר שבע. צילום: ניר שמול

מלכה ליברמן. התערוכה כחוט מקשר. צילום: ניר שמול

התערוכה מוצגת בקפה הבוטיק "לולה" בלב העיר העתיקה שבחר להוות 'בית יצירה לדרום' ומשלב בין היתר גלריות אומנות מתחלפות, הופעות אקוסטיות וחשמליות וערבי הקראת שירה.

"מצלמים זיכרון".
פתיחה: ראשון (29.7), שעה 18:00, בית הקפה "לולה", סמילנסקי 13, באר שבע.
התערוכה תוצג עד 29 באוגוסט בשעות 09:00-24:00.