מוזיאון הנגב לאמנות פותח תערוכה חדשה, "חלומות מבטון", המוקדשת לאדריכלות בבאר שבע ומציגה את בירת הנגב כ"בירת הברוטליזם הישראלי", סגנון  אדריכלי שדגל, בין היתר, בהחצנת החומר והמבניות.

קולנוע אורות. יופי פשוט בסגנון שנוי במחלוקת. צילום: אלי סינגלובסקי

בין המבנים הבולטים של הסגנון ניתן למצוא את קולנוע "אורות" הוותיק, מרכז הנגב, בית העירייה ושיכוני מגורים ידועים כמו "מגדל המגירות", מבנים בבית החולים סורוקה, מעונות סטודנטים ופקולטות באוניברסיטת בן גוריון ובית הכנסת הבבלי.

בתערוכה משתתפים הצלמים-האמנים גבריאל בן נאים ואלי סינגלובסקי והאדריכלים-צלמים יעל איצקין, שלומי ערה ושרון יוקב. כל אחד מהם בחר להתייחס להיבט אמנותי, אדריכלי או חברתי אחר שמייחד את הבנייה הברוטליסטית בבאר שבע, שהפכה אותה לבירת הברוטליזם הישראלי.

התמונות חושפות את היופי הפשוט הגלום בסגנון השנוי במחלוקת, את משחקי האור וצל, את הדרמטיות שבמבנים והטקסטורות השונות, אך גם מציבות מראה למפגש הטעון בין האדריכלות החדשנית לבין תושבי העיר שניסו לעיתים לצבוע ולשנות, לצד הזנחה רבת שנים.

הספרייה המרכזית ע"ש ארן באוניברסיטת בן גוריון. צילום: אלי סינגלובסקי

כמו כן יוצגו בתערוכה עבודות אנימציה ומשחק אינטראקטיבי לקהל, ויוצגו עבודות עכשווית של שני אמנים ישראליים שיצרו בחומרי בנייה, ובעיקר מלט. 

את התערוכה אצרו במיוחד למוזיאון האדריכלים הדס שדר וערן טמיר טאוויל, עם עמרי עוז אמר, ובאמצעותה הם מבקשים לקדם את ההכרה בחשיבותה של באר שבע בזרם הברוטליסטי העולמי, לצד שימור וטיפוח המבנים.

אירוע פתיחה: רביעי, 17.10, בשעה 19:00 במוזיאון הנגב לאמנות בבאר שבע.
נעילת התערוכה: 02.02.2019.

שעות פתיחת המוזיאון:
ימים שני, שלישי, חמישי:  16:00-10:00
יום רביעי:                       19:00-12:00
ימים שישי ושבת:            14:00-10:00
יום ראשון:                     סגור

רחוב העצמאות 60, העיר העתיקה באר שבע.
פרטים נוספים באתר ובטלפון: 08-6993535