קלאסיקה מרגשת. העונה החדשה של הסינפונייטה הישראלית באר שבע תפתח בקול תרועה חגיגי עם המנהל המוסיקלי החדש, מאסטרו ניר קברטי, שבחר לפתוח את העונה ה-46 של התזמורת בשחזור קונצרט היסטורי עם הצלילים שליוו את שחרור העיר בשנת 1948.

כך זה נראה אז. קונצרט השחרור בשנת 1948. צילום: ארכיון הפל"מח, ארכיון צה"ל

לאונרד ברנשטיין מנצח על הקונצרט. צילום: ארכיון הפלמ"ח בארכיון צה"ל

לפני כ-70 שנה, רק ימים אחדים לאחר שחרור באר שבע, התקיים קונצרט חגיגי בניצוחו של לאונרד ברנשטיין הצעיר ונגני הפילהרמונית, בפני כ-5,000 חיילי חטיבת הנגב, שלחמו במלחמת העצמאות והגיעו ישר משדה הקרב. החיילים התקבצו על הגבעות והאזינו בהתרגשות לצלילי השחרור.

בפתיחת עונת 2018/19 הסינפונייטה תשחזר את היצירות הקלאסיות שבוצעו בקונצרט ההיסטורי ואין זה מקרה שהקונצרט מתקיים באוקטובר, החודש במהלכו מציינים את "יום שחרור באר שבע".

"הקונצרט המיתולוגי בבאר שבע הוא בעיניי אחד מאירועי התרבות הכי חשובים שהיו במדינת ישראל ב-70 שנותיה", מסביר  קברטי את הבחירה לפתוח את העונה הראשונה שלו דווקא בקונצרט הזה, "הסולידריות של אחד מגדולי האמנים של המאה ה-20 - לאונרד ברנשטיין - עם מדינת ישראל הצעירה, והסמליות בהבאת התרבות לפריפריה ראויה להערצה ושחזור".

"אי אפשר שלא להתרגש מהעובדה שאותן יצירות שבוצעו על אדמות החול המדברי, עם פסנתר על בלטות רעועות, ינוגנו במשכן לאומנויות הבמה, בעיר עם תנופה מדהימה ואמנים ישראליים מהשורה הראשונה, בעלי מוניטין בינלאומי, אחד מהם, הפסנתר אסף קליינמן, יליד באר שבע", סיכם קברטי.

כך נראים הקונצרטים בבאר שבע היום, 70 שנה אחרי. צילום: שי שמואלי

אל שלוש היצירות שבוצעו בקונצרט לפני 70 שנה מתווספת יצירה חדשה בבכורה עולמית "רישומים בטמפרה", פרי עטו של המלחין והמנצח הישראלי זיו קוז'וקרו, שמונה למנצח הראשי של הסינפונייטה.

מתי? שבת 27.10, בשעה 21:00, ושני, 29.10, בשעה 20:30.
איפה? במשכן לאמנויות הבמה

הסינפונייטה יוצאת בקריאה לכל מי שנכח או השתתף בקונצרט המקורי, שהתקיים ב-1948, ליצור קשר עם הנהלת התזמורת בהקדם האפשרי, וזאת מתוך רצון להזמינם כאורחי הכבוד בקונצרט פתיחת העונה.
ניתן ליצור קשר דרך האתר או בטלפון: 08-6266422.